Euro je výhodné pri cezhraničných nákupoch nehnuteľností
Za ostatné mesiace tohto roka euro nespôsobilo žiadne pohyby na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami. Ak však tento segment porovnáme so susednými krajinami, kde nemajú zavedenú spoločnú menu euro, situácia je iná. "Euro je však výhodné pri cezhraničných nákupoch nehnuteľností," uviedol generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.
„Aj keď ceny nehnuteľností klesajú, v prepočte na inú menu je ten pokles pomalší,“ upozornil. Ak by sa Slovák žijúci v Prahe chcel vrátiť na Slovensko a kúpiť si byt napr. za 100 000 eur (3,012 milióna Sk), v januári by zaplatil asi 2 640 000 Kč, vo februári by za tú istú sumu už musel dať viac ako 2 800 000 Kč. Naopak, Slovák, ktorý by chcel kúpiť byt v Prahe, môže kúpou v pravý čas iba získať.
Ako výhoda sa euro ukazuje aj pri cezhraničných nákupoch nehnuteľností, kde sa ceny pre Slovákov stále znižujú bez toho, aby cenu v domácej mene upravil majiteľ.
Samozrejme, že všeobecne znížený dopyt spôsobuje zlacnenie aj nehnuteľnosti v prihraničných oblastiach. Typickým príkladom pre výhodu eura je aj nákup nehnuteľností napr. v Maďarsku, kde ich ceny klesajú pre slabnúci forint aj z titulu dopadov svetovej hospodárskej krízy. Plusom je aj to, že sa neznehodnocujú investície v nehnuteľnostiach pre pokles kurzu.
Lazík ďalej uviedol, že „po zavedení eura si mnohí Slováci začali porovnávať naše ceny s inými európskymi štátmi, kde je euro platidlom, aby si potvrdili, alebo vyvrátili cenovú bublinu na Slovensku“. Inzercia na reality.sk ukazuje, že sa s eurom zžívajú aj klienti a realitné kancelárie, pretože novovložené nehnuteľnosti sa už čoraz častejšie vyskytujú v cenách určených podľa eura, čiže zaokrúhlené. Napr. klient príde do realitnej kancelárie a povie, že chce za nehnuteľnosť 3 100 000 Sk, do inzercie sa však dohodnú uviesť sumu 100 000 eur (3 012 600 Sk).
Zdroj: TASR