Kríza odhaľuje kvalitu developérskych projektov
Postoj klientov k nehnuteľnostiam sa vplyvom hospodárskej a ekonomickej recesie zmenil a projekty výstavby prehodnocujú obozretnejšie. Keďže ponuka na realitnom trhu výrazne prevyšuje dopyt, podľa developérov sa práve na predajnosti jednotlivých projektov jednoznačne ukáže, ktorý projekt je dobrý a ktorý, naopak, nároky klientov nespĺňa. Informovali o tom spoločnosti HB REAVIS Slovakia, a. s., a J&T REAL ESTATE, a. s.
Developéri museli prispôsobiť svoje ponuky vývoju dopytu, k pozastaveniu či rušeniu plánovaných projektov však nepristúpili. J&T REAL ESTATE znižovala pôvodné ceny nehnuteľností keď bol trh absolútne zamrznutý a nikto nič nekupoval. Dnes už, podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Pavla Pelikána, nemajú dôvod na ďalšiu reguláciu cien.„Celkovo vidíme pozvoľnú stabilizáciu trhu, avšak klienti sú podstatne opatrnejší v investovaní do nehnuteľností. Dobré projekty s pridanou hodnotou v podobe lokality, služieb, dostupnosti, servisu si svoje ceny udržia. Doba, keď sa napríklad luxusný bytový projekt charakterizoval iba vysokým zabudovaným štandardom materiálov je nenávratne preč.“
K pozastaveniu projektov zatiaľ nepristúpila ani HB REAVIS. Ako však informoval Roman Karabelli zo spoločnosti, kríza ich podnikanie zasiahla v tom, že museli načas utlmiť plánovanú geografickú expanziu svojich aktivít v rámci regiónu strednej a východnej Európy. Developér v poslednom období nezaznamenal pokles záujmu klientov, „skôr bol evidentný trend zväzovať ruky regionálnych manažérov nadnárodných firiem zo strany ich materských spoločností. Lízing priestorov – kancelárskych ani retailových sa však nezastavil, len spomalil na rovnakú úroveň s celým trhom“.
Značným problémom developérov naďalej zostáva financovanie projektov bankami. „Tu sa vplyv recesie prejavil ako prvý. Keďže spúšťačom boli toxické aktíva z amerických hypoték, banky možno až prehnane obozretne na istý čas zmrazili podporovanie akýchkoľvek nových projektov. Situácia sa dnes už trochu stabilizovala, avšak podmienky za akých sú dnes banky ochotné pristúpiť ku projektovému financovaniu sú výrazne prísnejšie ako pred povedzme dvoma rokmi,“ informoval Karabelli. Situáciu potvrdil aj výkonný riaditeľ J&T REAL ESTATE, podľa ktorého sú banky výrazne opatrnejšie a niekedy sú ich podmienky pre developérov nesplniteľné.
Zdroj: TASR