Medzery na rezidenčnom trhu ako investičná príležitosť a stimulátor dopytu
Ako ďalej? Bytostná otázka, ktorú si dnes developeri pôsobiaci na domácom trhu rezidenčného bývania dennodenne kladú, nemá univerzálnu odpoveď. Časť tých, čo na vlastnej koži zažili investičné fiasko v dôsledku predkrízových deformácií trhu, už stihla vyvodiť z vlastných chýb závery a v jeho štruktúre objaviť medzery, ktorých vyplnenie prinesie síce menšiu, ale návratnejšiu investičnú príležitosť. Druhá časť ostáva nepoučiteľná: komunikáciu s architektmi, realitnými poradcami či samosprávami odmieta a v produkcii fatálnych omylov naďalej pokračuje...
Bez ohľadu na vývoj cien za bývanie, ktorý sa stal jednou z priorít nepretržitého monitoringu, možno dnes, po štyroch krízových rokoch, na základe analýz renomovaných odborníkov a realitno-konzultačných spoločností zhrnúť najpodstatnejšie trendy a zmeny na slovenskom rezidenčnom trhu nasledovne:
- Najvyššiu pravdepodobnosť získania bankového úveru má najmenej rizikový projekt.
- Projekty, ktoré nekorešpondujú s aktuálnymi potrebami trhu, čaká hmlistá perspektíva.
- Developer si viac než kedykoľvek predtým definuje otázku, pre koho ide stavať.
- Zvýšil sa spoločenský tlak na jeho spoluúčasť na vytváraní verejného priestoru.
- Prostredie v Bratislave praje viac začínajúcim ako dokončeným projektom.
- Masívne špekulatívne nákupy nehnuteľností sú definitívne minulosťou.
- Ľudia začali uprednostňovať kvalitný bytový produkt pred jeho lacnejšou alternatívou.
- Anomália cenovej rovnosti medzi bytmi v novostavbách a sekundárnym trhom vymizla.
- Na strane dopytu vzrástol príklon k menším kategóriám bytov (dvoj- a trojizbovým).
- Forma štartovacieho bývania s ponukou malometrážnych bytov je čoraz žiadanejšia.
- Záujem o štandardné (nie luxusné veľkometrážne) byty s vysokou pridanou hodnotou – polyfunkciou narastá.
- Solventnejšie mladé rodiny priťahuje viac rodinný dom a byt ako medzistupeň odmietajú.
Pátranie po medzerách na trhu s bývaním a ich následné vypĺňanie účinkuje zároveň ako faktor stimulácie dopytu utlmeného pretrvávajúcou krízou. Latentný záujem o kúpu nehnuteľnosti možno vybudiť a podchytiť nielen návratom k praktickým dispozičným riešeniam či menším formátom bytových jednotiek, ale napríklad aj zaujímavým nápadom, ktorý až dosiaľ nikto neponúkol. V kombinácii s konkurenčnou cenou sa pravdepodobnosť úspechu zvyšuje. Bezpečná záruka toho, že nová myšlienka zakaždým trafí do čierneho a zarezonuje s okamžitou požiadavkou, však neexistuje.
V ďalších článkoch sa pozrieme na niekoľko príkladov alternatívnych bytových projektov, ktoré stoja za povšimnutie – minimálne z toho dôvodu, že pre developerský sektor i verejnosť môžu byť signálom zrodu nového trendu či dokonca segmentu, nie izolovanej, jednorazovej udalosti v histórii slovenského rezidenčného developmentu.
Juraj Pokorný
Ilustračné foto: autor