Nájomné vzťahy v bytoch po reštitúcii by sa mali ukončiť do roku 2013

Nájomné vzťahy v bytových domoch, ktoré v 90. rokoch vďaka reštitučným zákonom dostali späť ich oprávnení vlastníci, ako aj v bytoch, ktoré boli súčasťou prevodu majetku štátu na iné osoby, by mali byť ukončené do roku 2013. Mechanizmus, ako to do tohto termínu zrealizovať, obsahuje návrh zákona o ukončení niektorých nájomných vzťahov a o doplnení zákona o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami. Materiál z dielne rezortu výstavby sa nachádza v pripomienkovom procese.

Predkladateľ pripomína, že reštitučnými zákonmi sa do vlastníctva pôvodných vlastníkov alebo ich potomkov dostali aj domy s bytmi obývané nájomcami, ktorí nadobudli k bytom od štátu právo osobného užívania. Občiansky zákonník však toto právo zmenil na nájom a u spoločného užívania bytu na spoločný nájom na dobu neurčitú.
     
V zmysle výnosu o regulácii cien nájmu bytov od 10. januára 2004 a pred týmto termínom sa na nájom v bytoch vydaných pri náprave krívd vzťahuje regulované nájomné. Následný zákon o cenách z roku 2007 platnosť výnosu o regulácií cien nájmu takýchto bytov posunul na 31. december 2008. Vlastníci bytov tak môžu, ak sa s nájomcom nedohodnú na inej cene, požadovať za prenájom len regulovanú cenu do konca roku 2008.

Regulované nájomné, ktoré je niekoľkokrát nižšie ako voľne dohodované nájomné v porovnateľnom byte, neumožňuje vlastníkom bytov získať za prenájom toľko peňazí, aby si z nich mohli dovoliť opravy, údržbu a rekonštrukciu domov, ktoré majú už na papieri vo vlastníctve. Nájomcovia, zväčša starší občania s nízkymi príjmami, z ktorých viacerí do prenajatých bytov za obdobie, keď ich užívali, vkladali časť vlastných peňazí, nie sú schopní platiť trhové nájomné alebo si zaobstarať iné bývanie. Dochádza tak k rozporu medzi ochranou nájmu a reguláciou cien nájmu a snahou vlastníkov uplatniť svoje vlastnícke právo zaručené Ústavou SR.

Spomínaný návrh zákona predkladá spôsob to riešiť. Navrhuje, aby počas 5,5 roka nájomcovia bytov v uvedených domoch za podmienok vymedzených zákonom uvoľnili prenajaté byty a následne zaručuje vlastníkom týchto bytov uplatniť po uplynutí toho istého časového obdobia voľnú tvorbu nájomného.

Nájomcovia môžu požiadať v určenej lehote obec, kde sa dotknutý byt v bytovom dome nachádza, o pridelenie náhradného nájomného bytu s regulovaným nájomným, keďže je nájomca neschopný obstarať si vlastné bývanie zo svojho príjmu a majetku. Návrh zákona stanovuje aj podmienky, za ktorých obec musí poskytnúť žiadateľovi náhradný byt určitej veľkosti a štandardu.
   
V sumáre do roku 2013 sa zákonom prechodne upravuje spôsob jednostranného zvyšovania ceny nájmu bytov. Ponúka sa nástroj na ukončenie svojvoľného a autoritatívneho vstupovania štátu do súkromného vlastníctva a nesolventným nájomcom, aby si dokázali po uvoľnení prenajatého bytu zabezpečiť náhradné bývanie, dáva možnosť požiadať o pridelenie náhradného bytu s regulovaným nájomným.

Zdroj: TASR