Ostrava dala na investičnom veľtrhu v Cannes bohatú ponuku
České mesto Ostrava s takmer 300-tisíc obyvateľmi je na rozdiel od polmiliónovej Bratislavy od roku 1997 pravidelným účastníkom medzinárodného veľtrhu MIPIM v Cannes. Výnimkami boli roky 2020 a 2021, v ktorých sa neuskutočnil pre pandémiu koronavírusu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Bratislava bola naposledy na veľtrhu v roku 2010. Na tohtoročnom podujatí v marci 2022 sa neprezentovala. Vzhľadom na začínajúce sa projekty v nájomnom bývaní, ako aj ďalšie vo verejnom priestore zvažuje hlavné mesto účasť v ďalšom ročníku.
V roku 2010 sa vtedajší primátor Andrej Ďurkovský vyjadril, že v popredí budú tie mestá a regióny, ktoré dokážu prilákať vedecko-výskumné parky, zariadenia pre znalostnú ekonomiku, kultúru a voľný čas. V týchto segmentoch by bol rád videl väčšiu angažovanosť súkromného sektora v Bratislave.
Ikonou má byť koncertná sála
Ostrava má čo ponúknuť zahraničným záujemcom o výstavbu a rozvoj, rovnako ako Moravskosliezsky kraj. Poskytuje investorom zázemie na výstavisku a najmä v meste, ktoré je prirodzeným centrom regiónu. Každý projekt má svoj projektový tím.
„Snažíme sa investorom pomáhať, aby ich projekty mohli byť v súčasnosti čo najskôr doručené. Je to aj o ponuke, ktorá musí byť jasná a vopred premyslená, a o súvislostiach,“ uviedla pre ASB námestníčka primátora Zuzana Bajgarová s tým, že rokovania musia byť dostatočne transparentné. Pozemky na predaj v centre mesta uverejňuje mestská samospráva transparentne na webe.
Aktuálny odhad celkovej hrubej podlažnej plochy, na ktorej sa stavia alebo sa chystá nová výstavba v meste, je takmer 230-tisíc m2, z toho 115-tisíc m2 predstavuje bytová výstavba, 54 -tisíc m2 sú multifunkčné a kancelárske projekty, 51,3-tisíc m2 na verejné služby a 9,7-tisíc m2 na infraštruktúru.
Hlavným motívom expozície bola nová koncertná sála v Ostrave podľa návrhu amerického architekta Stevena Holla, ktorý získal prvé miesto v súťaži v roku 2019. Projekt je vo fáze intenzívnej prípravy. Mesto postaví novú koncertnú sálu s kapacitou 1 300 miest na sedenie v susedstve existujúceho kultúrneho centra.
Prestížny architektonický magazín Architizer v roku 2021 zaradil novú koncertnú sálu medzi desiatku najočakávanejších stavieb sveta. Ambíciou nového kultúrneho stánku je stať sa ikonou Ostravy.
Pre mesto je projekt symbolom jeho premeny z priemyselného centra na centrum orientované na znalostnú ekonomiku a kreatívny priemysel. Podporu kultúry a vzdelávania považuje mesto za motor zmien.
Ostrava potrebuje ďalšie nájomné byty
Mesto predstavilo tento rok v Cannes ponuku určenú na bývanie a služby vrátane historického centra. Plochy sú na uliciach Ostrčilova, Středoškolská, Plzeňská, Českobratrská a Masná.
Ďalej ide o pozemky mesta v priemyselnej zóne Mošnov. Potenciálni investori dostali informácie o investičných projektoch mesta v oblasti bývania, kultúry, vzdelávania a infraštruktúry. Ostrava má záujem aj o rozvoj nájomného bývania, pretože chce oživiť najmä centrum mesta. V súčasnosti má Ostrava v majetku takmer 13-tisíc nájomných bytov.
Stánok Ostravy informoval o takmer dokončenej rekonštrukcii historickej budovy mestského bitúnku na Galériu súčasného umenia, nových budovách Ostravskej univerzity či pripravovanom projekte Moravskosliezskej vedeckej knižnice.
Podľa aktuálnych informácií z apríla zo stránok mesta, rekonštrukcia sa končí. Nadviaže na ňu zmena verejného priestoru v ich blízkosti, ktorá sa začne na jar a skončí sa na jeseň tohto roka.
Uskutočnené rokovania s investormi vyzneli podľa námestníčky Bajgarovej veľmi priaznivo. Položili základy nových väzieb, ako sa to stalo v uplynulých ročníkoch počas veľtrhu v Cannes. Priniesli napríklad novovznikajúce partnerstvo mesta so spoločnosťou LinkCity v projekte Rezidencia Stodolní.
„Veríme, že tieto firmy predložia ponuky napríklad v aktuálnej výzve k zámeru predaja pozemku na ulici Středoškolská v mestskom obvode Ostrava-Juh,“ povedala Bajgarová.
LinkCity je medzinárodná developerská značka skupiny Bouygues. Český Forbes napísal v januári tohto roka, že Ostrava začne rokovať s Linkcity Czech Republic o predaji komplexu nehnuteľností v centre mesta, ktorý by mal nahradiť projekt Residence Stodolní. Firma predložila zámer na vybudovanie zástavby multifunkčného centra s obchodným parterom, ktorá by doplnila medzeru v centrálnej zástavbe.
Brownfieldy sú väčšinou v súkromných rukách
V súvislosti s browfieldami námestníčka Bajgarová uviedla, že po reštrukturalizácii je na území Ostravy cca 8,9 % (19,04 km2) zdevastovaných a opustených bývalých priemyselných plôch. Mesto vrátilo do života obchodno-spoločenské oblasti Karolina, Dolní Vítkovice a Hrušov.
Všetky už majú súkromných vlastníkov, ktorí tam postupne investujú a ďalej ich rozvíjajú. Zdôraznila, že vo všeobecnosti sú brownfieldy výlučne v súkromných rukách. Ich databázu vedie spoločnosť Moravskoslezské investice a development, ktorú vlastní kraj .
Podnikateľské subjekty vlastnia aj územie Žofinka, ktoré prepája Dolní Vítkovice s centrom Ostravy. Predtým sa tam nachádzala druhá najstaršia ostravská vysoká pec, známa ako Žofinka.
V úzkej spolupráci s podnikateľmi a odborníkmi zadalo mesto spracovanie urbanistickej štúdie na využitie tohto územia. Do úvahy prichádza napríklad kombinácia obytných budov smerom k rieke s kancelárskymi objektmi.