Podmienky bánk nesprísňuje kríza, ale stav na nasýtenom trhu
Pod vplyvom finančnej krízy niektoré spoločnosti na slovenskom realitnom trhu už ohlásili, že realizáciu vybraných projektov odložili alebo ceny bytov dočasne znížili. Nasýtený trh realít sa totiž premietol aj do bankového sektora - jeho subjekty sa už k investorom a developerom pri financovaní projektov správajú oveľa obozretnejšie, ako tomu bolo iba nedávno. Napriek tomu však niektorí ďalší silní hráči svoje pôvodné rozhodnutia dodnes nezmenili.
„Spoločnosť Ballymore zatiaľ k úprave cien bytov a penthousov v projekte viacúčelového komplexu Eurovea na dunajskom nábreží v Bratislave nepristúpila a ani o nej v blízkej budúcnosti neuvažuje,“ povedala PR riaditeľka spoločnosti Ballymore Properties, s. r. o., Patrícia Hradilová. „Eurovea má výnimočnú lokalitu, dizajn a architektúru, čo podčiarkuje jej nekonkurenčnosť.“
V súvislosti s dodržiavaním harmonogramu prvej etapy výstavby uviedla, že výstavba objektu Eurovea sa doteraz realizuje v súlade s plánom. „Záujem klientov pretrváva o všetky zložky projektu, teda v segmente obchodných priestorov, kancelárií aj bytov,“ potvrdila Hradilová.
Spoločnosť HB Reavis Group nepredáva nehnuteľnosti, iba ich prenajíma. „Pri cenách nájmov nemožno však hovoriť o nejakom fixe na štvorcový meter, ako je tomu napr. pri predaji bytov v River Parku,“ upozornil hovorca spoločnosti Roman Karabelli. Cena nájmov v priestoroch najvyššej kvality – štandard A – napr. v Bratislave osciluje medzi sumou 12 eur (361,51 Sk) až 15 eur (451,89 Sk) a závisí od polohy v rámci budovy, podlažia a najmä od výmery. „Krízu sme zatiaľ do rokovania s nájomcami o cene za m2 nijako nepremietli a ani to zatiaľ skupina nemá v úmysle robiť,“ oznámil.
„Podmienky bánk nesprísňuje kríza, ale stav na nasýtenom trhu,“ vyhlásil konateľ firmy Bischoff&Compagnons Property Networsk Slovakia Rastislav Badalík. Ak kríza spomalí hospodárstvo, ľudia stratia optimizmus, nebudú sa chcieť zadlžovať a spomalí sa dopyt. Na cenu nehnuteľností pôsobí zo 60 % to, aký je ekonomický rast alebo stav krajiny, dodal.
Novou črtou trhu je, že developeri následkom krízy a obozretného správania sa bánk rozširujú svoju ponuku. „Banky pri financovaní projektov vyžadujú od developerov vyššie objemy vlastných zdrojov ako v minulosti. Niektorí developeri zareagovali limitovaným predajom samostatných stavebných pozemkov pri výstavbe rodinných domov,“ poznamenala Martina Bekešová z firmy Webster. Dôvodom ich krokov je, že banky im ponúkajú nevýhodnejšie formy spolupráce, čo má za následok zvýšenie vstupných investícií do projektu. Predaj samostatných pozemkov bez povinnosti kúpy domu od developera nahráva do karát tým, ktorí majú záujem o kúpu doteraz na trhu nedostatkového pozemku, ale vlastný dom si chcú postaviť neskôr,“ povedala šéfka Asociácie realitných maklérov SR Daniela Rážová.
Kríza bola impulzom, prečo J&T Real Estate v období od 10. novembra do Vianoc znižuje o 40 % ceny bytov v objekte River Park v Bratislave. Po zlacnení sú ceny holobytov od 60 000 Sk/m2 bez DPH (1992 eur), v štandarde residences je cena o 17 000 Sk/m2 (564,3 eura) vyššia. „Reagujeme na trh, ktorý následkom krízy nie je ochotný platiť za luxus toľko ako ešte pred krátkym časom,“ vysvetlil partner skupiny J&T a predseda predstavenstva J&T Real Estate Peter Korbačka.
Zdroj: TASR