Trh priemyselných a skladových priestorov ožíva
Po prvom štvrťroku bez aktivity na trhu prenájmov priemyselných a skladových priestorov, nastalo na trhu oživenie. Slovenská pobočka medzinárodnej realitnej konzultantskej spoločnosti Colliers International zaznamenala ku koncu prvého polroka viacero transakcií v tomto segmente. V najbližších mesiacoch sa očakáva uzatvorenie ďalších transakcií.
Trh s priemyselnými a skladovými priestormi na Slovensku charakterizovali v prvom polroku 2010 stabilné ceny nájomného. Mesačná požadovaná cena za prenájom logistických priestorov je v rozmedzí od 3,6 do 4,2 eur/m2. Mesačná požadovaná cena za prenájom flexibilných logistických priestorov je od 5,0 do 6,5 eur/m2. Mesačný prenájom výrobnej haly sa pohybuje od 3,58 do 4,50 eur/m2. K mesačnému nájmu treba pripočítať aj prevádzkové náklady týchto budov, ktoré sa nachádzajú na úrovni od 0,6 do 0,9 eur/m2.„Developeri držia stabilné ceny. K základnému nájmu ponúkajú nájomníkom niekoľko mesačné obdobie neplatenia nájmu, tzv. „rent free“ alebo príspevok na úpravu skladového priestoru podľa vlastných potrieb,“ hovorí Martin Varačka, vedúci divízie industriálnych nehnuteľností Colliers International.
Najvyššia neobsadenosť je v Bratislavskom kraji
Ku koncu prvého polroka 2010 dosiahla celková rozloha priemyselných a skladových priestorov najvyššieho štandardu na Slovensku 1 000 500 m2. Z tejto ponuky sa 69,2 % nachádza v Bratislavskom kraji a 21,6 % v Trnavskom kraji. Zvyšok je rozdelený medzi Trenčianskym, Žilinským a Prešovským krajom. Moderné logistické priestory v štandarde A sa v ostatných regiónoch Slovenska zatiaľ nenachádzajú.
Developerom s najväčším podielom na celkovej ploche moderných priemyselných a skladových priestorov na Slovensku (pomer ponuky developera k celkovej ponuke na trhu) je spoločnosť ProLogis (38 %), ktorá disponuje spolu so skladovými priestormi v štandarde A s celkovou rozlohou 384 000 m2. Nasleduje HB Reavis (12 %) a AIG Lincoln (11 %). Podiel ostatných developerov na celkovej ponuke trhu je pod 10 %.
Miera neobsadenosti týchto priestorov dosiahla ku koncu prvého polroka 2010 úroveň 8,2 %. Celková rozloha neobsadených priestorov predstavuje 81 900 m2. Najvyššia neobsadenosť je v Bratislavskom kraji (71,4 %) nasleduje Trenčiansky kraj (18,3 %) a napokon Trnavský kraj (10,3 %). V ostatných regiónoch nie sú evidované žiadne voľné priemyselné a skladové priestory.
Najrozsiahlejšou ponukou voľných priestorov, z hľadiska pomeru neobsadených priestorov, ktorými disponuje developer ku celkovej rozlohe neobsadených priestorov na trhu, disponuje developer AIG Lincoln (35,9 %), za ním nasleduje GoAsset (18,3 %), ProLogis (17,2 %) a Point Park Properties (13,2 %). U developerov Karimpol a VGP dosahuje miera neobsadenosti úroveň pod 10 %. „Je dôležité poznamenať, že v tejto miere nie je zohľadnená druhotná miera neobsadenosti spôsobená ponukou podnájmov už prenajatých skladových alebo výrobných priestorov,“ konštatuje M. Varačka.
Oživenie dopytu
Po prvom kvartáli 2010, počas ktorého na trhu prenájmu priemyselných a skladových priestorov neprebehla žiadna transakcia, sa trh opäť oživil. V druhom kvartáli sa v existujúcich logistických priestoroch prenajalo 24 850 m2. Najviac transakcií, až 86,5 % z celého objemu, prebehlo v Bratislavskom kraji. Prologis pritiahol do svojho logistického parku v Senci troch nových nájomníkov, ktorí si spolu prenajali 21 500 m2. Okrem toho ProLogis Park v Galante zaznamenal expanziu jedného zo svojich nájomcov. Spoločnosť Pac-Tra sa rozrástla o 1 350 m2. Dopyt po priestoroch zaznamenali aj v logistickom parku v Novom Meste nad Váhom, kde si najväčší veľkoobchodník s náterovými materiálmi prenajal 2 000 m2.
Prognóza
Podľa odhadov predstaviteľov spoločnosti Colliers sa dopyt po voľných priemyselných a logistických kapacitách v druhej polovici roka 2010 zvýši. „Znižujúca sa miera neobsadenosti existujúcich priestorov bude stimulovať dopyt po výstavbe nových priemyselných a skladových objektov. Predpokladáme, že aktuálne neobsadené priestory budú prenajaté do polovice roku 2011, najneskôr do konca roka 2011,“ uzatvára M. Varačka.
Podľa predpokladov bude nájomné v novopostavených budovách mierne narastať. Ceny v existujúcich priestoroch by však mali zostať na rovnakej úrovni. Naďalej sa nebudú stavať špekulatívne projekty.
Developeri sa budú držať stratégie obsadzovania priestorov vo svojich už existujúcich projektoch, spustenie výstavby nového projektu si bude vyžadovať podpis zmluvy o predprenájme.
Zdroj: Colliers International