
V ktorých regiónoch sú nehnuteľnosti najdrahšie a koľko m² si môže človek kúpiť za ročný plat?
Výber nehnuteľnosti pre účel bývania sa v posledných rokoch stal jednou z najdiskutovanejších spoločenských tém. Vývoj cien nehnuteľností ako aj rozdiely v ekonomickom vývoji regiónov otvárajú debatu o tom, kde sa oplatí bývať a kde má zmysel stavať.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Miera nezamestnanosti je kľúčovým ukazovateľom ekonomickej stability regiónu. Jej nižšia úroveň indikuje silnú ekonomiku s dostatkom pracovných príležitostí. Regióny s nízkou nezamestnanosťou majú tendenciu priťahovať obyvateľov, čo vedie k vyššiemu dopytu po nehnuteľnostiach.
V posledných rokoch bola najnižšia miera nezamestnanosti, podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), vykázaná v Bratislavskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Vlani išlo dokonca o rekordne nízke úrovne 2,2 %, 2,9 % a 3,0 %. Naopak, najvyššia nezamestnanosť je dlhodobo evidovaná v regiónoch východného Slovenska.
Výška miezd ovplyvňuje životnú úroveň obyvateľov. Odzrkadľuje, ako kvalitne sú pracovné pozície finančne ohodnotené v danej oblasti, a zároveň naznačuje, či región dokáže pritiahnuť kvalifikovaných odborníkov s vyššími profesijnými nárokmi. To môže byť kľúčovým faktorom pri rozhodovaní sa o tom, kde žiť.
Najvyššie priemerné mzdy vykázali v roku 2024 obyvatelia v Bratislavskom (1 858 eur), Trenčianskom (1 419 eur) a Trnavskom kraji (1 417 eur). Ide o regióny s dlhodobo najvyššími priemernými platmi v SR. Naopak, najnižšie platy majú v priemere zamestnanci Prešovského kraja.
Najdrahšie nehnuteľnosti nájdeme v Bratislavskom kraji
Ceny nehnuteľností v regióne zvyčajne reflektujú dopyt, dostupnú ponuku a atraktivitu danej oblasti – napríklad kvalitu pracovných príležitostí či infraštruktúry. Porovnanie platov voči cenám nehnuteľností poukazuje na úroveň dostupnosti bývania pre bežných obyvateľov daného regiónu.
V prípade zvýšených cien nehnuteľností a zároveň nízkych miezd klesá dostupnosť bývania, čo môže znižovať atraktivitu regiónu z pohľadu nových obyvateľov zvažujúcich výber zázemia ako aj obyvateľov rôznych príjmových skupín. Naopak, priaznivý pomer medzi príjmami a cenami nehnuteľností zvyšuje potenciál regiónu pre stabilný rast a nové investície do bývania.
Najdrahšie nehnuteľnosti nájdeme v Bratislavskom kraji, kde priemerná cena za jeden štvorcový meter vychádzala vlani na 3 190 eur. Nasleduje Košický kraj s cenou na úrovni 2 102 eur/m2. Naopak, najnižšie ceny bytov a domov vlani vykázali v Nitrianskom (1 389 eur/m2), Banskobystrickom (1 538 eur/m2) a Trenčianskom kraji (1 581 eur/m2). Štatistiky vyplynuli z databázy Národnej banky Slovenska (NBS).
Koľko m² si môže človek kúpiť za ročný plat?
Ceny bytov a domov rástli za posledných 5 rokov rýchlejšie ako priemerné mzdy. Stalo sa tak vo všetkých regiónoch SR. Kým nominálny rast platov bol vo všetkých krajoch takpovediac kontinuálny, ceny nehnuteľností zaznamenali veľmi prudký nárast v rokoch 2021 a 2022 (za dva roky dovedna o 40 až 70 %). V roku 2023 nasledoval medziročný pokles cien bytov a domov, ktorý v niektorých regiónoch pretrval aj v uplynulom roku 2024. Ceny nehnuteľností tak vlani nedosiahli maximá z roku 2022.
Jedným z indikátorov cenovej dostupnosti bývania je ukazovateľ, ktorý odpovedá na otázku: „Koľko m² si môže človek kúpiť za ročný plat?“ Ak vyjde ukazovateľ menej ako 10 m², tak ide o „drahé“ bývanie. Z tohto pohľadu sú na tom najlepšie, resp. najvyššie hodnoty dosiahli Nitriansky (10,9 m²), Trenčiansky (10,8 m²) a Banskobystrický kraj (10,6 m²). Naopak, najnižšia hodnota bola dosiahnutá v prípade Bratislavy (7,0 m²) a regiónov východného Slovenska (v Prešovskom kraji 7,7 m² a v Košickom kraji 8,0 m²).
Dynamika výstavby bytov v regiónoch
Počas uplynulého mesiaca zarezonovali aj dáta Štatistického úradu SR o vlaňajšej výstavbe bytov na Slovensku. Rok 2024 priniesol v SR najnižší počet dokončených bytov za posledných šesť rokov a rozbeh nových projektov sa prepadol na 11-ročné minimum. Celkovo bolo dokončených menej ako 18 tisíc bytov, pričom začatých bolo len okolo 15 tisíc.
Pokles dynamiky výstavby bol citeľný naprieč celým Slovenskom. Výnimkou boli iba Žilinský a Košický kraj, v ktorých bol oproti predchádzajúcemu roku zaznamenaný nárast počtu začatých bytov. Dokončiť viac bytov ako predvlani sa podarilo iba Trenčianskemu a Prešovskému kraju.
Počet dokončených bytov na tisíc obyvateľov poskytuje prehľad o tom, ako efektívne región reaguje na dopyt po bývaní a aký je jeho reálny výstavbový výkon. Umožňuje porovnanie naprieč regiónmi a slúži ako zrkadlo rozvojového tempa v oblasti bývania. Hoci neexistujú presné normy pre tento ukazovateľ, v EÚ či vo svete hodnoty vyššie ako 5 signalizujú intenzívnejšiu bytovú výstavbu, s aktívnou reakciou na dopyt.
Ide zväčša o mestské a ekonomicky silné oblasti. V prípade SR takto vysokú úroveň dosahujú aktuálne (ale aj dlhodobo) Bratislavský a Trnavský kraj. Naopak, ak úroveň pomeru je dlhodobo pod hodnotou 2,5, môže to viesť k nedostatku nového bývania a stagnácii trhu. Na Slovensku v roku 2024 dosiahli takto nízku úroveň (1,7) Banskobystrický a Košický kraj. V ich prípade aj z dlhodobého hľadiska kolíše ukazovateľ okolo úrovne 2.
Index stavebnej aktivity (pomer medzi rozostaveným a dokončeným počtom bytov) dopĺňa pohľad na výstavbu o širší kontext – zachytáva dynamiku bytovej výstavby vrátane projektov v rôznych fázach prípravy a realizácie. Umožňuje identifikovať potenciál budúceho rastu bývania a aktivitu trhu v danom regióne.
Ak je hodnota ukazovateľa vyššia ako 1, stavebná aktivita sa považuje za vysokú a do budúcna sa očakáva rast ponuky. V prípade všetkých regiónov SR je index stavebnej aktivity dlhodobo vyšší ako 1. Najvyššie úrovne sú aktuálne vykázané v Žilinskom a Banskobystrickom kraji – nad 5,5, najnižšie v Bratislavskom a Trenčianskom kraji – nad 3,5.
Kúpa nového bývania
Zaujímavé odpovede na otázky týkajúce sa plánov a rozhodujúcich kritérií Slovákov a Sloveniek ohľadom kúpy nehnuteľnosti v horizonte 5 rokov priniesol aj aktuálny prieskum spoločnosť Ipsos, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1 003 respondentov a respondentiek starších ako 18 rokov v dňoch 27. 10. až 1. 11. 2024 pomocou on-line zberu dát. Podľa výsledkov prieskumu záujem Slovákov a Sloveniek o kúpu nového bývania v najbližších rokoch neutícha.
- Nové bývanie plánuje 22,6 % Slovákov, ide najmä o byty a domy
- Viac plánujú muži (24,8 %) ako ženy (20,7 %)
- Najväčší záujem u mladých do 34 rokov – až polovica plánuje kúpu
- Najviac plánov majú obyvatelia v Bratislavskom (39,5 %), Banskobystrickom (25,9 %) a Trenčianskom kraji (22,0 %)
- Vyšší záujem majú ľudia s vyššími príjmami a na vedúcich pozíciách
- Rozhoduje najmä cena (47,4 %) a lokalita (33,3 %), ale aj úspory, energetická náročnosť a dostupnosť služiebZdroj: Prieskum IPSOS
Kvalitný rezidenčný development
Slovenský rezidenčný trh momentálne prechádza zásadnými zmenami, ktoré odzrkadľujú novú dynamiku dopytu, najmä zo strany mladších kupujúcich. „Na trh rezidenčného developmentu sme prostredníctvom spoločných podnikov s renomovanými developermi vstúpili v roku 2021 a aktuálne máme v štádiu prípravy alebo realizácie viac než 3 500 bytových jednotiek,“ uvádza Martin Šmigura, Local Partner WOOD & Company.
Medzi ich najvýznamnejšie projekty v rámci Bratislavy nepochybne patria Millhaus v oblasti Mlynských Nív, Rezidencia Kuchajda a Lakeside Park 03 v priamej blízkosti jazera Kuchajda, ako aj Slnečnice – Nad Mestom v Petržalke. Súčasťou investičného portfólia WOOD & Co. je aj Nová Merina v Trenčíne.
„Požiadavky mladšej generácie nás presvedčili, že medzi najdôležitejšie faktory pri výbere nehnuteľnosti patria dobrá dopravná dostupnosť a kvalitná infraštruktúra. V projekte Slnečnice – Nad Mestom bude dopravná dostupnosť riešená prostredníctvom očakávanej električky, ktorej spustenie je súčasne odhadované na máj 2025. Rezidenčné projekty v blízkosti Kuchajdy sú taktiež napojené na centrum mesta prostredníctvom električky a disponujú širokou občianskou vybavenosťou v blízkom okolí vďaka obchodnému centru Vivo!. V prípade Novej Meriny revitalizujeme rozsiahle územie v širšom centre Trenčína, ktoré už dnes disponuje kompletnou občianskou vybavenosťou,“ dopĺňa Šmigura.
Zdroj: WOOD & Company