V lete ide bratislavský trh novostavieb na polovičný plyn. Najviac stúpli ceny v okrese Bratislava IV
V uplynulom druhom štvrťroku 2023 bola podľa zistení realitnej kancelárie Herrys v hlavnom meste priemerná cena novostavieb 3 967 eur/m2 bez DPH. Pre porovnanie, Národná banka Slovenska uviedla priemernú cenu 3 138 eur/m2 v rámci celého Bratislavského kraja a pre celé Slovensko to bolo 2 498 eur/m2
Na trhu s novostavbami je v lete v Bratislave značne znížená aktivita. V medziročnom porovnaní eviduje táto realitná kancelária cca o 50 % menej predajov v novostavbách ako v rovnakom období minulého roka. „Naopak, na sekundárnom trhu, keď porovnáme júl tohto a minulého roka, pozorujeme nárast počtu transakcií prenájmov (+20 %) aj predajov (+100 %),“ uviedla kancelária Herrys pre ASB.
Najviac bytov sa predalo v 2. štvrťroku v okrese Bratislava II (76 bytov), na druhom mieste je okres Bratislava IV (59 bytov) a na treťom mieste sú okresy Bratislava I a III (38 bytov). Je zaujímavé, že v okrese Bratislava II klesli o 1,30 % za m2 (3 580 eur) a Bratislava o 2,90 % (3 320 eur), naopak, stúpli o 3,90 % v okrese Bratislava I (5 067 eur), o 12,44 % v okrese Bratislava IV (4 041 eur) a v okrese Bratislava V o 5,17 % (3 806 eur).
Novostavby v hlavnom meste ponúkali v 90 projektoch (2 939 bytov) a z celkového počtu rozostavaných bytov bolo voľných 33 % bytov. Najviac bolo voľných 2-izbových bytov a najmenej 1- a 1,5-izbových bytov.
Stav kategórie 2-izbových bytov je výsledkom zamerania sa developerov práve na spomínanú dispozičnú kategóriu, ktorá predstavuje cca 45 % ponuky. „Vplyvom zvyšovania cien a úrokových sadzieb sa záujemcovia o 2-izbové byty orientujú skôr na 1,5-izbové alebo majú záujem o menšie dispozičné riešenia,“ priblížila okolnosti na trhu RK Herrys.
Znižovanie rozlohy bytov je podľa nej dlhodobý a kopíruje trendy v celom svete. Zefektívnenie dispozícií vďaka použitiu moderných technológií na vykurovanie alebo chladenie umožňuje na menšej ploche dodať rovnakú obytnú plochu ako v starších a väčších bytoch, ktoré sú často navrhnuté neefektívne, s hluchými priestormi alebo veľkými chodbami.
Európska centrálna banka zvýšila koncom júla základnú sadzbu o 25 bázických bodov, kľúčovú sadzbu posunula na 4,25 %. Agentúra DPA v tejto súvislosti informovala, že naposledy bola takáto výška úrokovej sadzby v roku 2008, teda na začiatku globálnej finančnej krízy. Okrem zvýšených úrokových sadzieb hypoték sa Slováci stále vyrovnávajú s infláciou, ktorá pomaly klesá, ale jej podstata – jadrová inflácia – ostáva podľa NBS vysoká. Ako sa tento stav odráža na realitnom trhu v Bratislave?
„Ak sa záujemca rozhodne pre kúpu novostavby, zvýšenie úrokovej sadzby už pre neho dnes nehrá významnú rolu, skôr je pre neho dôležitá lokalita a kvalita projektu. To je vidno napríklad na projekte Metropolis, v downtowne, alebo aj v celom okrese Bratislava I, kde sme aj napriek najvyšším cenám zaznamenali ďalší rast predajov,“ reagovala RK Herrys.
Priestor na nové projekty je podľa nej pri klientoch, ktorí kupujú za vlastné peniaze, alebo pri tých, ktorí sa zaujímajú o nízkonákladové projekty. Prvú skupinu bude treba dobre odhadnúť, čo sa týka jej počtu, a pri druhej správne určiť pomer medzi kvalitou a cenou.