Zvýšený záujem investorov o Slovensko
I keď kríza svetový rebríček vysokej dynamiky investícií do komerčných nehnuteľností za rok 2009 vyniesla Čínu do pozície lídra a predbehla tak Veľkú Britániu a USA, stredoeurópske krajiny zotrvali na nízkych priečkach. Posledný štvrťrok však Česko, Poľsko, SR a Maďarsko zaznamenali výrazný vzostup objemu investícií do tohto segmentu. Tento pozitívny trend sa preniesol aj do roku 2010. "Zaznamenávame zvýšený záujem investorov o Slovensko a očakávame, že sa premietne do ďalších transakcií v tomto roku," uviedol Andrew Thompson z poradenskej kancelárie Cushman & Wakefield v Bratislave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Stredná Európa, vedená Českom a Poľskom, je po zmapovaní regiónu od C&W považovaná za jeden z najzaujímavejších regiónov v Európe. „Pre investorov je atraktívna aj SR, a to z hľadiska viacerých faktorov, ako je napr. euro, vďaka ktorému sa zahraničné investovanie v porovnaní so susednými krajinami zjednodušilo a tiež z hľadiska predpokladu, že sa hrubý domáci produkt SR v roku 2010 zvýši.“
Priemerná miera výnosovosti komerčných nehnuteľností sa v druhej polovici roka 2009 vo svete znížila na 7,8 %, pričom predpoveď na rok 20010 je 7,3 až 7,55 %. Pokleslo vlani aj nájomné o 5,7 %, keď jeho najhoršia úroveň bola začiatkom minulého roka.
„Miera výnosovosti a cenová stabilizácia komerčných nehnuteľností sú dôležité, pretože posilňujú dôveru investorov v trh a uľahčujú predávajúcim rozhodnutia o správnom načasovaní predaja.“ V súčasnosti investori dávajú väčší dôraz na kvalitu výnosu, ktorý nehnuteľnosť generuje. Hrozba poklesu nájomného je pre nich dôležitým ukazovateľom. „V prípade, že stredoeurópske trhy budú v priebehu roka 2010 schopné preukázať stabilitu nájomného, výrazne tak posilnia dôveru investorov v tento región.“ Podľa prieskumu krajiny V4 dosiahnu v roku 2010 priame transakcie s nehnuteľnosťami v objeme 1,5 až 1,75 miliardy eur a najväčšia aktivita nastane v Poľsku a Česku.
„Realitný trh vo svete bude naďalej ožívať vďaka veľkej `chuti` finančníkov a investorov riskovať.“ Na strane investorov existuje prebytok dopytu po prvotriednych priestoroch nad ich ponukou a preto bude pokles výnosovosti pokračovať aj bez rastu nájomného. Objem investícií v roku 2010 sa medziročne zvýši o 30 % na 362 miliárd eur. Lídrom spomínaného rebríčka by sa mal podľa prieskumu opäť stať ožívajúci trh USA.
Zdroj: TASR