Rozvoj regiónov po slovensky

Dosť bolo bedákania nad neutešenou situáciou v našich mestečkách a obciach. To nepomáha. Slovákom by mohla otvoriť oči pozitívna motivácia. Keď je obec aktívna, dokáže pre svojich obyvateľov spraviť niečo viac. Druhá obec buď na suseda zlovestne gáni spoza plota a pomaličky chátra, alebo priloží ruku k dielu a znásobí konečný efekt. Ľudia sú rôzni, rôzne sú aj ich prístupy k možnostiam. Zdá sa však, že reči o Slovensku ako o ekonomickom tigrovi strednej Európy, nebudú iba babskými povedačkami, ale sú založené na ozajstnej snahe obyvateľov krajiny.

Na Slovensku je podľa Štatistického úradu ešte stále vyše 427-tisíc ľudí bez práce. Najmenej ich je v Bratislave a najviac na východe Slovenska. Napriek tomu sú perspektívy východného Slovenska viac ako povzbudivé. Príchod nových investorov, ktorí v prvom rade prinášajú regiónu investície do priemyslu, mal by ovplyvniť čísla nezamestnanosti aj v tomto regióne. Priemyselné investície teda smerujú aj do iných ako rozvinutých regiónov Slovenska.

Potenciálni investori, ktorých prvoradý záujem sa spája s nízkonákladovou výrobou, si uvedomujú, že ju môžu dosiahnuť len v regióne strednej a východnej Európy. Do tejto časti Európy smeruje 31 percent zahraničných investícií. Investuje sa najmä do automobilového, spotrebného a ťažkého priemyslu. Slovensko je šiestou najčastejšie menovanou európskou krajinou, v ktorej po vyhodnotení investičného prieskumu plánujú respondenti v budúcnosti investovať. V Bratislavskom kraji sa sústredí až 39 percent produkcie priemyslu Slovenskej republiky, produktivita práce z tržieb dosahuje 213 percent priemeru priemyslu SR, v ostatných regiónoch je hlboko pod touto úrovňou, napríklad stredné Slovensko dosahuje 71 percent priemeru SR. Štatistiky neustále upozorňujú na rozdiely medzi regiónmi a zaostalosťou štrukturálneho charakteru. Odborníci sa však zhodujú: Regionálne rozdiely sa budú zmenšovať, ale nikdy sa nevyrovnajú. Dokonca ani diaľničné prepojenie západu a východu Slovenska nepozdvihne regióny na úroveň hlavného mesta.

Slovenské samosprávne kraje sa po nedávnych voľbách nachádzajú nielen v štádiu personálnych zmien v rámci jednotlivých úradov. Nachádzajú sa aj pred novým plánovacím obdobím, v rámci ktorého pripravujú nové dokumenty rozvojového plánu regiónu na roky 2007 až 2013. V nasledujúcich článkoch sa bližšie pozrieme na skúsenosti a úlohy odborov regionálneho rozvoja. Kategorizovali sme regióny z hľadiska prílevu zahraničných investícií a nových pravidiel podpory. Prinášame vám informácie nielen o plánoch a stratégiách, ktoré zatiaľ ležia iba na papieroch. Zistili sme, ktoré samosprávy na lokálnej úrovni dokázali využiť svoje šance, nielen v oblasti budovania priemyselných parkov či infraštruktúry, ale aj v rámci cestovného ruchu. Veríme, že vás potešia aj správy od košickej agentúry EDC, ktorej generálny riaditeľ J. Augustín je v otázke rozvoja východného Slovenska optimista. Vychádzajúc z aktuálnych skutočností v oblasti partnerstva verejného a súkromného sektora, priblížime si a vysvetlíme, čo sa skrýva pod trojicou písmeniek PPP.

(kd)