Samosprávy môžu získať financie na priemyselné parky v hnedých zónach
Na budovanie priemyselných parkov (PP) v hnedých priemyselných zónach - brownfieldoch je zameraná nová výzva Ministerstva hospodárstva SR v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodárskych rast. Pre oprávnených žiadateľov - miestnu a regionálnu samosprávu je alokovaných 30 miliónov eur nenávratnej finančnej pomoci. Informoval o tom Peter Mencel zo Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu na diskusnom stretnutí časopisu Stavebné fórum.sk.
Mencel spresnil, že výzva, ktorú implementuje SARIO, je časovo ohraničená od 15. marca do 16. júla 2010. Výška pomoci je maximálne 6 miliónov eur na jeden projekt a samospráva, mesto, obec či vyšší územný celok musí byť vlastníkom brownfieldu alebo pozemku a spolufinancovať projekt vo výške 5 %.
V Košickom kraji už úspešne fungujú najmä priemyselné parky a zóny v Kechneci v okrese Košice-okolie a v Michalovciach. Nenávratnú finančnú pomoc získali na PP v hnedej zóne napríklad mesto Trebišov (5,3 milióna eur) a obce Jaklovce (5,2 milióna eur) a Kojšov (1,5 milióna eur). V štádiu prípravy sú podobné priemyselné zóny v Košiciach, Rožňave, Cesticiach, Moldave nad Bodvou, Valalikoch, Sobranciach, Kráľovskom Chlmci a Strážskom, informoval Mencel. Počas diskusie priblížil aj pravidlá a formy investičnej pomoci a možné typy projektov.
Útvar hlavného architekta mesta Košice prezentoval stručný prehľad lokalít pripravených z územnoplánovacieho hľadiska na priemyselné využitie.
„Náš útvar pracuje na medzinárodnom projekte Retina – revitalizácia tradičných priemyselných zón. Ide o projekt, v ktorom vedúcim partnerom je mestská časť Budapešti Csepel, v ktorej sa nachádza bývalá veľká industriálna zóna, čiastočne fungujúca, ale z väčšej časti nevyužívaná. Cieľom Retina projektu je preto nájsť optimálny spôsob revitalizácie takýchto území z úrovne samosprávy a tiež výmena skúseností pri riešení legislatívnych, environmentálnych, urbanistických ale aj marketingových otázok tejto témy,“ informoval zástupca hlavného architekta Martin Jerguš. Na projekte Retina sa zúčastňuje spolu 10 miest juhovýchodnej Európy. V Košiciach, spresnil Jerguš, ide hlavne o areál bývalej magnezitky, ktorý je dlhodobo „tŕňom v päte“ pri územnom plánovaní v meste.
Na problémy okolo využitia PP poukázal Peter Murko z košickej projektovo-manažérskej spoločnosti PeeMDe Global. „PP a zóny sa stali akousi módnou vlnou. Tento pojem začína byť sprofanovaný a veľa plôch je len virtuálnych a nevyužitých. Samospráva by mala definovať ako PP len také územie a podmienky, ktoré budú pre investora zaujímavé,“ myslí si Murko.
Podľa vedúceho odboru regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja (KSK) Petra Ťapáka je v tejto súvislosti nevyhnutné posilniť medzinárodný marketing a prezentovať náš potenciál nielen v plochách PP, ale aj disponibilnej pracovnej sily.
„Pracujeme už spolu so samosprávou, univerzitami a MH SR na projekte HI-TECH zóny v Kechneci, ktorá sa bude špecializovať na firmy s vyššou pridanou hodnotou.“
Imrich Fülöp z KSK je toho názoru, že perspektíva kraja je v zakladaní vedecko-technologických parkov, ktoré na rozdiel od PP, využívajúcich len nízku cenu pracovnej sily, prinášajú vyšší stupeň inovácie.
Zdroj: TASR