Slnečnice sú protipólom sídliskovej Petržalky. Ich koncepcia je podľa Juraja Benetina postavená na prírode
Desiatky rokov bola bratislavská Petržalka známa ako veľké uniformné sídlisko. Po zmenách v spoločnosti v roku 1989 je farebnejšia, panelové domy prešli rekonštrukciami. O približne 20 rokov sa v území ukázal kontrapunkt – Slnečnice.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V roku 2010, keď si štáty Európskej únie v reakcii na dôsledky celosvetovej finančnej krízy uťahovali opasky, začal developer Cresco Real Estate na juhozápade mestskej časti Petržalka výstavbu polyfunkčnej štvrte Slnečnice a developer Ballymore Properties otvoril nové spoločensko-nákupné centrum Eurovea na ružinovskom brehu Dunaja.
Odvaha sa vyplatila, na realitný trh v Bratislave prišli dva veľké impulzy aj architektonické oživenie. Prví obyvatelia sa nasťahovali do Slnečníc v roku 2013. V súčasnosti tam žije v bytoch a domoch 8 000 ľudí a výstavba štvrte sa blíži k polovici. Slnečnice (zóna Mesto) sa rozprestierajú za Panónskou cestou a za kruhovým objazdom je ich ďalšia časť (zóna Viladomy) na Azúrovej ulici.
Plánovaný počet obyvateľov štvrte na 90 hektároch pozemkov pri budúcej zastávke električkovej trate je 15- až 16-tisíc. Petržalka má v súčasnosti vyše 110-tisíc obyvateľov a ich počet sa ďalšími novými polyfunkčnými projektmi zvýši o ďalšie desaťtisíce.
Iný pohľad na automobily v obytnej zóne
V Slnečniciach sú 4 materské školy a jasle, viac ako sto prevádzok je možné nájsť v parteri bytových domov a v Slnečnice Market, ktoré sú prevádzkované v Zóne viladomy a Zóne mesto. Neobsadených zostáva niečo vyše 10 obchodných priestorov. V Zóne mesto je verejný park, pešia promenáda, cyklotrasa, ktorá spája celú štvrť. V príprave je základná škola s materskou školu v réžii mestskej časti. Park Josepha Poppera v Slnečniciach bude mať po dobudovaní štvrte a parku rozlohu 58-tisíc m2.
V príprave je základná škola s materskou školu v réžii mestskej časti, podľa informácii z mestskej časti z leta tohto roka by výstavba školy stála Petržalku predbežne 14 mil. eur. Park Josepha Poppera bude mať po dobudovaní štvrte a parku rozlohu 58-tisíc m2. Skupina Cresco v lete tohto roka informovala, že odovzdá mestu a mestskej časti vyše 21-tisíc m2 zelených plôch, 132 parkovacích miest, cestné komunikácie a chodník s oddelenou cyklotrasou aj budovu na komunitné aktivity.
V Zóne viladomy je okrem funkcie bývania a prevádzok aj verejný park či budúce malé komunitné stredisko. Na jej mieste vyrastie posledná časť Zóny viladomy, menšia časť, ktorá ma stavebné povolenie, od ateliéru Compass Architekti, väčšia časť od ateliéru What Architects, ktorý zvíťazil vo vyzvanej urbanisticko-architektonickej súťaži.
pribudli obytné domy s ustúpeným podlažím a obchodným parterom. | Zdroj: Juraj Pešta
Developer informoval, že víťazný návrh priniesol nové architektonické prístupy či iný pohľad na automobily v obytných zónach. Vnesie to do poslednej časti Zóny viladomy, ktorú čaká premena, viac pohody a pokoja. Návrh opisuje v dvoch polohách menšie výškové akcenty, jeden na severnom cípe ako signálny bod pri vstupe do štvrte a druhý v závere lineárneho parku pri budúcom námestí.
Aktuálne pokračuje výstavba projektu Slnečnice Nad mestom, začalo sa v polovici roka 2023. Posledné skolaudované projekty v štvrti sú Slnečnice UNIQ a Slnečnice POP.
Nástup novej generácie architektov do veľkého projektu
O uvedené architektonické oživenie v roku 2010 sa postarali členovia vtedy mladej generácie slovenských architektov z ateliéru Compass Architekti (Juraj Benetin, Miroslav Čatloš, Matej Grébert, Peter Janeček – Slnečnice aj architekt Branislav Kaliský – Eurovea), ktorí mali za sebou dôveru silných investorov.
Ateliér Compass bol poverený spracovať podrobnú urbanistickú štúdiu tejto hromadnej bytovej výstavby v intenciách územného plánu mesta z roku 2007 a naviazať na predchádzajúcu prácu architekta Petra Moravčíka. Práca Compassu bola podkladom pre územné rozhodnutie na siete, ktoré musel developer vybudovať.
Juraj Benetin si spomína, že šéf spoločnosti Cresco Real Estate Štefan Beleš mal k nim v roku 2005 ako mladým ľuďom vo veku 24 rokov veľkú dôveru a oni sa mu odvďačili tým, že pracovali aj 16 hodín denne a využívali vtedy moderné technológie.
„Osobitne si cením, že je to funkčná štvrť, kde žijú z troch štvrtín ľudia vo veku od 25 do 40 rokov, je tam aj približne 1500 detí, z toho viac ako polovica v predškolskom veku,“ povedal Juraj Benetin z ateliéru Compass, ktorý sa podieľa na ďalšej štvrti v bývalej priemyselnej časti Petržalky pri železničnej stanici – na Novej Matadorke.
Tretím veľkým polyfunkčným projektom v Petržalke je štvrť Nesto pri rakúskych hraniciach, ktorú realizuje developer Lucron. Za Nestom je práca viacerých ateliérov ( Compass, GutGut, Vallo Sadovsky Architects (resp. Sadovsky & Architects), Šujan_Stassel, Siebert + Talaš.
Pozemky patrili rodine Popperovcov
Riaditeľ výstavby Cresco Real Estate Ladislav Hoffmann o začiatkoch Slnečníc povedal, že od začiatku bola za tým vízia investora. Ich partner, medzinárodný developer Quinlan Private Golub z projektu Tri veže v Bratislave, do istého obdobia developoval časť územia spolu s Crescom a potom sa rozhodol zo Slovenska odísť.
Pozemky Cresco získalo od pôvodných vlastníkov, potomkoch židovského veľkostatkára Josepha Poppera, ktorý ich pred 2.svetovou vojnou obhospodaroval a zásoboval široké okolie poľnohospodárskymi produktami, najmä kukuricou.
Počas 2.svetovej vojny, keď Petržalku obsadila nacistická Veľkonemecká ríša, sa J. Popper dostal do väzenia a časom sa mu podarilo emigrovať do Veľkej Británie a neskôr do Austrálie. Pozemky sa do rodiny Popperovcov vrátili až v rámci reštitúcií po Nežnej revolúcii. Dnes na jeho pamiatku nesie meno Josepha Poppera lineárny park v Slnečniciach v Zóne mesto.
V októbri 2010 začala výstavbu spoločnosť Cresco Popper Investment, a to zónou C v rámci projektu Južné mesto (South City) ako sa vtedy nazývali Slnečnice. V blízkosti hrádze a lužných lesov vyrástlo 70 rodinných domov na Žltej ulici a 200 bytov v dnešnej Zóne viladomy.
„Zúrila vtedy naplno globálna finančná a realitná kríza a dá sa povedať, že išlo o náročné rozhodnutie. Predaj nebol ideálny, aj banky boli opatrné pri schvaľovaní hypoték. V zásade sme urobili dobré rozhodnutie. Boli sme jednými z mála na trhu, ktorí v tých časoch ponúkali novostavby,“ konštatoval riaditeľ pre výstavbu Cresco Real Estate Ladislav Hoffmann s tým, so zlepšovaním ekonomickej situácie a uvádzaním do života ďalších etáp výstavby boli predaje lepšie.
Cresco realizuje výstavbu Slnečníc na etapy. Náklady v prípravnej fáze na projektové práce, inžiniering, konzultácie, štúdie financovali z vlastných peňazí. Úvery od bánk riešili až po získaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia na výstavbu sietí a následne aj jednotlivých bytových domov.
Vojna ovplyvnila trh so stavebným materiálom
Štefan Beleš v roku 2017 v rozhovore pre Profit uviedol, že celý projekt je plánovaný na 15 až 18 rokov. V novembri 2017 bolo odovzdaných cca 1 300 bytov, 1 400 bytov je v procese výstavby a vyše 6 000 bolo v procese povoľovania.
To však nik netušil, že svet čakajú zásadné udalosti, ktoré ovplyvnia ekonomiku – pandémia koronavírusu v roku 2020 a ruská agresia na Ukrajine (február 2022), zvýšenie inflácie v eurozóne. V roku 2022 nastalo také rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb hypoték v bankách na Slovensku, že realitný trh takmer zamrzol.
Spamätal sa až koncom roka 2023. Banky tento rok zatiaľ postupne jemne znižujú sadzby, ale slovenské domácnosti sa pre zmenu musia pripraviť na dôsledky konsolidačných opatrení vlády, ktoré budú platiť od januára 2025.
V čase zvýšených sadzieb hypoték sa spoločnosť Cresco Real Estate snažila podporiť predaj novostavieb rôznymi akciami a iniciatívami ako ostatní developeri, napr. Hyponájmom. Riaditeľ Hoffman uviedol, že turbulencie sú na trhu dočasné, vývoj má tvar sínusoidy. Vedenie firmy zažilo takéto turbulencie 3-krát, takže sa vie pripraviť.
Vojna na Ukrajine však „zamávala“ trhom výraznejšie ako pandémia, stúpli ceny energií, ktoré ovplyvnili všetko. Problémom bola nedostupnosť stavebných materiálov, vtedy sa ukázalo, ako je svet globálne prepojený, predĺžili sa dodávky materiálov aj termíny výstavby. CRESCO nechcelo, aby generálny dodávateľ kupoval stavebný materiál za každú cenu, a dal mu preto priestor na tendre.
Do etapy Nad mestom, ktorá je vo výstavbe, vstúpila investičná skupina WOOD & Company. Martin Šmigura, lokálny partner WOOD & Company a šéf Real Estate v rozhovore pre ASB povedal že Cresco chcelo získať časť prostriedkov, ktoré malo ukotvené v projekte, pretože videlo na trhu ďalšie investičné príležitosti.
Predpredaj bytov sa začal, videli sme dynamiku predaja a dalo sa jasne predikovať, čo to prinesie investorom.Z tohto pohľadu je to pre nás zaujímavý produkt, ktorý zapadol do ich portfólia.
Architekti vytvorili komornejšiu zástavbu
Od výstavby modernistického sídliska v Petržalke uplynulo 2. apríla 2023 päť desaťročí. Od roku 2013, keď sa nasťahovali prví obyvatelia do štvrte Slnečníc, má táto hromadná bytová výstavba novú susedu – štvrť, ktorá sa stále rozrastá.
Slnečnice sú na prvý pohľad iné. Svojou atmosférou, urbanizmom a architektúrou, fasádami a predzáhradkami reprezentujú desiatky rokov intenzívneho vývoja, ktoré prešli od apríla 1973, keď odštartovala výstavba sídliska s územnou rezervou pre koľajovú dopravu, až po dnešok.
So Slnečnicami prepojí sídlisko významná dopravná investícia mesta – druhá etapa výstavby električkovej trate v tejto mestskej časti, na ktorej sa intenzívne pracuje. Nová trať v úseku Jungmannova – Janíkov dvor by podľa vyjadrenia bratislavského primátora Matúša Valla mohla začať prevádzku v prvom alebo druhom kvartáli roka 2025.
Podľa architekta Miroslava Čatloša bolo zámerom vrátiť sa k menšej mierke, k menším odstupom medzi budovami , k nižšej podlažnosti. „Z leteckého pohľadu majú Slnečnice vyššiu hustotu zástavby ako pôvodná Petržalka, ale zároveň sú oveľa komornejšie. Obyvatelia sa dokážu identifikovať so svojím priestorom. Zámer bol vytvoriť istý protipól urbanizmu pôvodnej Petržalky,“ povedal architekt Čatloš.
Vzdialenosti od fasády po fasádu sú príjemné, neprekračujú 100 metrov, čo je psychologická hranica, kedy je človek schopný vnímať vzdialenú budovu ako súčasť jeho verejného priestoru. Podstatné bolo „namixovať“ rôznorodé prostredie, aby každá etapa mala aj sebe vlastné danosti a princípy.“
V každej etape vytvorili architekti verejné priestory s množstvom zelene. Je možné ich zdieľať a využívať menšiu architektúru i rôzne herné prvky, ktoré deti a dospelých vyzývajú k aktivite. Verejné priestory sú otvorené a môžu ich využívať aj návštevníci zo sídliska.
V Slnečniciach žije veľa mladých rodín, kde mamičky či starí rodičia nemajú problém sa prechádzať s deťmi alebo vnúčatami po upravených verejných aj vnútroblových priestoroch, ktorých údržbu má na starosti správca. Veľmi príjemným dojmom pôsobí platanové stromoradie v centrálnej ose zóny Mesto a dotvára jej mestský charakter spolu s prevádzkami v parteri domov.
Bodové výškové budovy nezatienia park
Juraj Benetin zdôraznil, že koncepcia Slnečníc je postavená na prírode, ktorou je Petržalka známa a na rozvoji mestského prostredia. Slnečnice patria do mesta, nie sú predmestím Bratislavy a zároveň sú príkladom rozumne rastúcej štvrte s električkovou traťou z petržalského sídliska, ktorá je jedným zo zdrojov ľudskej aktivity.
„V Slnečniciach je vytvorená sieť lineárnych priestorov, ktoré majú podobu parku, v zóne Mesto majú podobu bulváru a lineárneho parku a pozdĺžnych ulíc, v zóne Viladomy sú to ulice a parky. Všetky sa prepletajú a smerujú toky ľudí od prírody, kde ľudia bývajú, k zastávke električky,“ vysvetlil architekt Benetin.
V projekte Slnečnice Nad mestom s indexom podlažných plôch 2,1, ako naznačuje názov, bude výšková obytná zástavba, ktorí prinesie 1540 bytov a 42 apartmánov. Celkovo pôjde o päť 14 – 24 poschodových veží s ďalšími troma stavbami s vnútroblokmi do výšky ôsmich poschodí v blízkosti parku.
„Koncept výškových budov je v danej pozícii výborný, lebo umožňuje vytvoriť bodovú zástavbu, ktorá do centrálneho lineárneho parku prepúšťa svetlo vo väčšej miere ako keby sme tam vytvorili nižšiu blokovú zástavbu s plnou stavebnou uličnou čiarou. Smerom na juh je zástavba nižšia, sú navrhnuté uzavretejšie bloky, pretože je tam železničná trať,“ povedal Benetin s tým, že to budú prvé výškové domy v Slnečniciach a sú rôzne natočené v priestore. Tu výrazne spolupracoval architekt Peter Janeček, dnes v štúdiu Superateliér.
Slnečnice nebudú uniformné
K stálej pestrosti Slnečníc prispeje aj to, že developer dáva priestor rôznym ateliérom. Príkladom je urbanisticko-architektonická súťaž na poslednú časť Zóny viladomy, kde v porote boli aj Juraj Benetin z Compass Architekti, ktorý sa 15 rokov podieľal na urbanizme štvrte, aletento ateliér nesúťažil. Prebranie štafety cestou súťaže zaručí, že štvrť Slnečnice bude mať kvalitných architektov.
Keď Slnečnice úspešne napredovali a Cresco ačalo plánovať ich rozvoj paralelne vo viacerých lokalitách, tak vnímalo, že istá zdravá diverzita môže takej veľkej štvrti môže len pomôcť. Na tom sa zhodujú aj s Compass Architekti.
Ďalšie časti Slnečníc pripravuje developer v spolupráci s prestížnymi ateliérmi, ktorí vzišli z architektonických súťaží: renomovaným slovinským ateliérom Bevk Perovic Arhitekti (západne od električkovej trate, Zóna mesto), tímom architekta Petra Moravčíka v tandeme s WHAT Architects (východne od električkovej trate, Zóna mesto), ateliérom What Architects (väčšia časť územia kopca, Zóna viladomy) a samozrejme s Compass Architekti (menšia časť územia kopca, Zóna viladomy a projekt Slnečnice Nad mestom v Zóne mesto).