Súčasný vývoj cien v stavebníctve
Na základe vývoja cien vstupov v stavebníctve vydáva spoločnosť CENEKON každoročne databázu určenú pre oceňovanie stavieb na Slovensku. A to už od roku 1990. Databáza je dostupná v programe CENKROS 4 a vydáva sa poväčšine dvakrát ročne. Pri bežných inflačných výkyvoch bol tento interval postačujúci.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na prelome rokov 2021/2022 došlo k nepredvídateľnému vývoju cien stavebných materiálov. Ako reakciu na prudký nárast cien spoločnosť CENEKON vydala mimoriadne verzie databázy v októbri 2021 a v máji 2022. Ako to vyzerá v súčasnosti? Prečítajte si, ako sa vyvíjajú ceny vstupov v stavebníctve v porovnaní s poslednou vydanou databázou v júli 2022.
Materiály
Oproti prelomu rokov 2021 a 2022 je situácia stabilnejšia. Určite sa aj dnes nájdu materiály, ktorých cena sa oproti letu výraznejšie zmenila, ale už nejde o celoplošný a zároveň cenovo extrémny jav. Podľa dostupných dát na stránke www.thesteel.com bola napr. cena železa a ocele v septembri zhruba na rovnakej úrovni ako v júni/júli.
Podobne cena plastov je podľa portálu www.plasticportal.sk v posledných týždňoch stabilná, resp. klesá. V čase vydania textu boli k dispozícii najnovšie dáta z konca augusta.
Viac ako verejne dostupné indexy sú pre nás podstatné informácie priamo od výrobcov a predajcov, ktorí dodávajú ceny do databázy CENEKON. Na prelome septembra a októbra sme cielene oslovili 130 firiem, ktoré sú zastúpené len v Cenníku materiálov.
Zistili sme, že firmy, ktoré aktualizovali cenu do júlovej databázy, neplánujú zmenu skôr ako koncom roka 2022. Dôvodom je, že čakajú, ako sa vyvinie celková situácia na trhu, napr. vývoj cien energií. Prípadnú zmenu cien kompenzujú zmenou rabatovej politiky, ale cenníkové ceny, ktoré využíva databáza CENEKON, ponechávajú spravidla nezmenené.
Mzdy
Mzdy boli do letnej verzie databázy výnimočne navýšené a vzrástli najviac za posledných päť rokov. Celkový nárast miezd v databáze za celý kalendárny rok 2022 je na úrovni 11,6 %. Podľa ŠÚ SR sa zvýšila nominálna mesačná mzda v stavebníctve za prvých osem mesiacov o približne 11 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Novšie údaje ešte nie sú k dispozícii. Hlavným podkladom pre vývoj miezd v databáze CENEKON sú práve tieto oficiálne štatistické údaje. Z nich vyplýva, že naša prognóza pre rok 2022 zhruba kopíruje doteraz dostupný vývoj a zatiaľ nie je potrebná mimoriadna korekcia.
Stroje
Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje výšku sadzieb strojohodín v databáze CENEKON sú prevádzkové náklady na PHM. Vývoj cien PHM je primárne závislý od vývoja cien ropy. V aktuálnej databáze je cena za benzín 1,675 eura a nafty 1,656 eura.
Opäť podľa ŠÚ SR sú ceny v 40. týždni (začiatok októbra) nasledovné: benzín 1,662 eura, nafta 1,778 eura. Všetky ceny sú bez DPH. Cena benzínu je o niečo nižšia a nafty naopak vyššia. Rozdiel je vzhľadom na bežné mesačné výkyvy PHM zanedbateľný a tiež nie je dôvodom na mimoriadnu úpravu ceny v databáze.
Čo z toho vyplýva?
Verejne dostupné informácie ani interné zistenia spoločnosti CENEKON nehovoria o mimoriadnej zmene cien vstupov v stavebníctve za ostatné obdobie. Ceny stavebných materiálov sú pomerne stabilné a v niektorých prípadoch vykazujú skôr pokles. Väčšina výrobcov stavebných materiálov plánuje počkať s vydaním nového cenníka na koniec roka. Predikovaná výška miezd a PHM v databáze sa taktiež výraznejšie nelíši od súčasného stavu.
Nová databáza je preto plánovaná v štandardnom termíne v januári 2023, čo je za necelé tri mesiace. Práve do tejto databázy sa premietnu nové cenníky materiálov z konca roka, zapracuje sa korekcia miezd a PHM, čoho výsledkom budú znova aktuálnejšie výsledné ceny. S napredujúcou digitalizáciu v stavebníctve sa interval vydávania databáz môže v budúcnosti zmeniť s cieľom prinášať čo možno najaktuálnejšie ceny a nové technológie.
Zdroj: PR článok CENEKON, a.s.