TEKO a Olšavský región chcú od SPP odkúpiť časť projektu Geoterm
Tepláreň Košice (TEKO), a. s., a združenie obcí Olšavského mikroregiónu v okrese Košice-okolie majú záujem odkúpiť od Slovenského plynárenského priemyslu a jeho dcérskych spoločností časť ložiska geotermálnej energie pri obci Bidovce a realizovať tam vlastný pilotný projekt na jej využitie. Deklarovali to podpísaním spoločného vyhlásenia, s ktorým sa v najbližších dňoch obrátia aj na doterajších vlastníkov a investorov projektu Geoterm.
V Olšavskej doline sú v podzemí významné ložiská geotermálnej energie, ale projekt sa zatiaľ ani po desiatich rokoch nepodarilo uviesť do praxe. Všetky práva vlastní prostredníctvom svojich dcérskych spoločností SPP.
TEKO a združenie obcí Olšavského mikroregiónu sa zhodli na tom, že majú záujem využívať tento alternatívny energetický zdroj za ekonomicky prijateľných podmienok tak, aby výsledný efekt pociťovali rovnako obyvatelia mesta Košice pri vykurovaní ako aj obyvatelia obcí pri využití zvyškového tepla na rekreačné účely a rozvoj cestovného ruchu, prípadne na výrobu elektrickej energie.
Podľa predsedu predstavenstva TEKO Ladislava Lazára nie TEKO ani obce, ale SPP projekt zahmlieva a predlžuje. „My nehovoríme frázy, ale vyzývame ku konkrétnej veci. Žiadame o odpredaj ložiska v Bidovciach. Ide o konkrétnu parcelu a konkrétne práva s ňou spojené a chceme využívať geotermálnu energiu aspoň v tejto časti spolu s dotknutými obcami,“ uviedol Lazár. Zdôraznil, že zásadný problém a rozdiel medzi TEKO a SPP v nazeraní na projekt je v jeho návratnosti. Kým TEKO preferuje dlhodobú návratnosť približne 15 rokov, čo by nezvýšilo ceny tepla, SPP je za čas o polovicu kratší, to by však pocítili Košičania vo vyšších cenách za teplo, čo je pre TEKO neprijateľné.
„Chceme túto stavbu a projekt dotiahnuť do konca. Naši občania už strácajú trpezlivosť a stále sa pýtajú, čo je s tým využitím geotermálnej energie,“ povedal predseda združenia obcí Olšavského mikroregiónu Ondrej Valik. Spoločné vyhlásenie s TEKO podpísali starostovia obcí Svinica, Bidovce, Ďurkov a Olšovany.
Obe strany minulý týždeň deklarovali záujem participovať na projekte. Podľa prijatého vyhlásenia spoločnosť SPP „musí však stanoviť jednoznačné kritériá, za akých je ochotná pripustiť participáciu tretích subjektov, nakoľko tender vypísaný na jar 2008 sa ukázal vzhľadom na prevod niektorých práv v jeho priebehu ako netransparentný“.
„SPP sa k výzve Košických teplární a mikroregiónu Olšava vyjadrí, až keď ju dostane a preštuduje. Postup TEKO nás však prekvapuje. Odpredaj projektu sme teplárňam ponúkli už v minulom roku. Momentálne sa sústreďujeme na to, aby bol geotermálny zdroj do dvoch rokov využitý na výrobu elektrickej energie. K tomu SPP potrebuje pozemky, vrátane všetkých povolení, ktoré už máme. Odpadové teplo zo zdroja môžeme za prijateľných podmienok ponúknuť priľahlým obciam, resp. investorom na uskutočnenie konkrétnych rozvojových aktivít. Využitie geotermálneho zdroja spoločnosti Geoterm Košice prispeje k energetickej bezpečnosti Slovenska,“ uviedol k iniciatíve TEKO a obcí hovorca SPP Ondrej Šebesta.
SPP investoval doteraz do projektu viac ako 12,8 milióna eur (385,61 milióna Sk). Realizuje ho v súčasnosti a. s. Geoterm Košice za podpory a. s. Slovgeoterm, ktorá vykonáva vybrané geologické práce.
Začiatky projektu siahajú ešte do roku 1994, keď bola spoločnosťami CFG a Slovgeoterm vypracovaná prvá rozsiahla štúdia, financovaná európskymi programovými fondmi PHARE. V rokoch 1998 a 1999 sa realizovali tri prieskumné vrty. Následne sa uskutočnili viaceré testy, seizmické pozorovania a hydrodynamické skúšky, ktoré vyhodnotili parametre geotermálneho zdroja. Prieskum potvrdil výdatnosť zdroja 50 – 65 litrov za sekundu. Teplota na ústí vrtov dosahovala 123 – 129 stupňov Celzia a ložisková teplota v hĺbke 3000 metrov mala hodnotu 143 stupňov Celzia. Podľa prieskumu je v podzemí v súčasnosti nevyužívaný tepelný zdroj s výkonom 100 MW.
Zdroj: TASR