Trnava plánuje viac nového nájomného bývania, začína projektom s 21 bytmi
Mesto Trnava pokračuje v spolupráci s popredným ateliérom Šercel Švec v príprave realizačnej projektovej dokumentácie mestského nájomného domu na Tamaškovičovej ulici s 21 bytovými jednotkami, ktoré budú 1-izbové a 2-izbové.
Podľa primátora Petra Bročku je veľmi pravdepodobné, že stavebné povolenie získajú do konca roku 2024 a po nastavení financovania sa samotná realizácia uskutoční v roku 2025. Bytový dom má právoplatné územné rozhodnutie.
Zadanie projektu sa začalo formovať na začiatku roku 2020. Byty rozšíria portfólio mestských nájomných bytov v krajskom meste aj priestor pre služby. Súčasťou projektu na Tamaškovičovej je aj viac ako 4-tisíc m2 parkovej a oddychovej zóny. V prípade vhodnej výzvy sa Trnava bude uchádzať o externé financovanie.
Trnava má celkovo 725 nájomných bytov a aktuálne eviduje 127 žiadateľov o rôzne druhy nájomných bytov. Projekt na Tamaškovičovej nie je jediný, ďalšie sú na uliciach Spartakovskej a na Medziháji a prinesú spolu cca 700 nových bytov.
Súťaž na služby architekta projektu na Tamaškovičovej urobila Trnava verejným obstarávaním, kritériami boli cena a kvalita referencií. „Víťazný tím dokázal vynikajúco vyriešiť kombináciu bývania, komunitných priestorov, statickej dopravy a zelene s kvalitným výrazom stavby a takisto technickým riešením maximalizujúcim použiteľné štvorcové metre pôdorysov,“ informovala hovorkyňa Veronika Majtánová.
Projekt Tamaškovičovej so 3 nadzemnými podlažiami ráta aj s pobytovou terasou pre obyvateľov domu na 4. ustúpenom podlaží. Farba fasády však nie je bežná. Architekti vzali do úvahy, podľa trnavskej hovorkyne Veroniky Majtánovej, blízkosť cesty a s tým spojenú zvýšenú prašnosť, respektíve usádzanie nečistôt.
Ateliér o budove na svojej stránke píše, že budova sa nachádza pri hlavnej komunikačnej tepne, ktorá je priamo napojená na rýchlostnú cestu R1. Architektonická skladba objektu vytvára nové priestorové väzby na blízke okolie. Prioritou návrhu je reflektovanie a dokončenie urbanistickej štruktúry a vytvorenie polosúkromného priestoru pre voľnočasové aktivity nájomníkov.
Hmota bytového domu je navrhnutá ako protihluková bariéra, ktorá hlavnú fasádu orientuje na juh. Každý byt je doplnený o lodžiu a strecha objektu sa navrhuje ako komunitná terasa. Budova má polyfunkčný parter s možnosťou jednej väčšej alebo dvoch menších prevádzok. Parkovanie automobilov spolu s kobkami a technickým vybavením je v podzemnom podlaží.
Ateliér optimalizoval hmoty bytového domu tak, aby sa dal využiť prefabrikovaný systému pre drevostavby z veľkoformátových CLT panelov. Jeho výhodou je ekologická výstavba, rýchlosť výstavby (porovnateľná s panelovou výstavbou), úspora priestoru na bývanie. Nezanedbateľným plusom je suchý proces výstavby, ktorý umožňuje stavať aj v zime, čo je nezanedbateľný benefit.
Na mieste výstavby bola v minulosti plocha s dvoma zhrdzavenými bránkami ako pozostatok sídliskového ihriska. V čase prípravy projektu sa už na hranie futbalu nevyužívala.
Investor: mesto Trnava
Architekt: ateliér Šervel Švec
Spoluautor: Jakub Kypus
Záhradná architektka: Andrea Prievalská
Počet bytov: 21
Stav: územné rozhodnutie