V Jaroveckom ramene by mal byť aj areál pre vodácku turistiku
V Jaroveckom ramene pri Bratislave má podľa zámeru investorskej spoločnosti vyrásť prístav pre medzinárodnú vodácku nemotorovú turistiku, multifunkčná hala a v menšej miere bývanie, obchody a služby.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) prenajal spoločnosti Xiland, a. s., na 99 rokov územie Jaroveckého ramena s rozlohou 3,078 milióna štvorcových metrov za 0,50 Sk (0,016 eura) za m2 a rok. Nájomca ročne zaplatí štátnemu podniku 1,539 milióna Sk (51 086 eur). VV je štátny podnik, zakladateľom je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Nájomná zmluva nadobudla platnosť 16. septembra tohto roka.
Generálny riaditeľ VV, š. p., Roman Straka povedal pre TASR, že štátny podnik zmluvne zabezpečil ekologickú stabilitu územia, ochranu a tvorbu životného prostredia, protipovodňovú ochranu, a to najmä vyhlásením a záväzkami, ktoré na seba prevzal nájomca. „Otázkou podielu na zisku z výstavby, ktorá bude realizovaná v zmluvnom území sa zúčastnené strany v nájomnej zmluve nezaoberali. V Jaroveckom ramene bude postavené to, čo príslušný stavebný úrad povolí,“ konštatoval generálny riaditeľ.
Podľa informácií VV, š. p., zámerom nájomcu je postaviť v Jaroveckom ramene najmä priestory na relaxačné pobyty v prírode s piknikmi, prírodné kúpalisko s plážou, detský rekreačný areál s ihriskami, prístav pre medzinárodnú vodácku turistiku nemotorových lodí s kempom, multifunkčnú halu pre kolektívne športové hry, halový beh, tenis a podobne. Ďalej ide o priestory pre rekreáciu verejnosti a v menšej miere objekty bývania, obchodu, služieb a zábavy.
„Na prenájom nebola vyhlásená verejná súťaž, ani nemohla byť. Základné mantinely tohto zmluvného vzťahu boli totiž dané predchádzajúcou zmluvou z roku 2006, uzavretou ešte z obdobia vlády Mikuláša Dzurindu. Zmluvný subjekt z druhej strany bol daný, resp. previedol svoje práva na novú firmu,“ povedal pre TASR hovorca MŽP SR Peter Višváder s tým, že to je vec zmluvnej strany, nie štátu alebo MŽP SR. Dodal, že v novej zmluve sa dosiahli pre štát výhodnejšie podmienky a uzavretie zmluvy je vecou VV, š. p.
Generálny riaditeľ Straka uviedol, že na prenájom nebola a nemala byť prečo vyhlásená verejná súťaž. Podnik má právo majetok, s ktorým hospodári, držať, užívať ho a nakladať s ním v súlade s právnymi predpismi. „Hospodáriť s nehnuteľnosťami môže podnik bez toho, aby na to potreboval súhlas nadriadených orgánov alebo vlády s výnimkou ich predaja, k čomu uzavretím nájomnej zmluvy nedošlo,“ vysvetlil. MŽP SR nájom potvrdilo a tento súhlas podľa Straku možno považovať za formalitu.
Zdroj: TASR