V Košiciach pripravujú investori výstavbu bioteplárne na štiepku
Zhodnotiť ročne približne 90 000 m3 drevnej štiepky umožní biotepláreň, výstavbu ktorej pripravuje v Košiciach prešovská holdingová spoločnosť R GES prostredníctvom svojej košickej dcérskej spoločnosti Cassovia Bio Energy.
Konateľ R GES Igor Gula uviedol, že pôjde o finančne náročnú investíciu na úrovni približne 30 miliónov eur (903,78 milióna Sk), na ktorej sa budú podieľať rakúske banky a dodávatelia technológií. Investor využije aj štrukturálne fondy prostredníctvom výzvy Ministerstva hospodárstva (MH) SR – prioritná os energetika.
„Sú to v súčasnosti silne preferované aktivity aj pod vplyvom plynovej a hospodárskej krízy, keď fabriky i celé lesné hospodárstvo strácajú odbyt. Využitie biomasy je dnes prioritou číslo jeden a projekt je výsostne aktuálny,“ povedal Gula.
Konateľ spresnil, že významným posunom v príprave a realizácii investície bola dohoda s mestom Košice o umiestnení kogeneračnej jednotky, ktorou je možné dosiahnuť až 95-% energetické zhodnotenie biomasy.
Teraz sa uskutočňujú kroky na to, aby v lete získali stavebné povolenie. Financie zo štrukturálnych fondov chce investor využiť cielene na technológie. Podľa Gulu bude inštalovaný výkon pri výrobe elektrickej energie 8 MW s ročnou dodávkou do siete 60 000 MWh. Dva inštalované kotly budú mať výkon spolu 27 MW s ročnou výrobou 97 230 MWh tepla pre primárnu sieť Teplárne Košice (TEKO). Dodávky by mohli znížiť emisie zo spaľovania uhlia v TEKO.
Ak MH SR potvrdí dotácie na projekt, možno podľa Gulu očakávať spustenie bioteplárne do skúšobnej prevádzky na jeseň budúceho roka.
Technológia kogeneračnej jednotky je vysoko automatizovaná a má minimálne nároky na obsluhu. Jej realizácia však môže mať pozitívny vplyv na zamestnanosť pre miestne stavebné firmy, ale aj pre mestské, štátne a súkromné lesy, kde sa môže zamestnať viac ľudí pri ťažbe a spracovaní biomasy, dodal Gula.
Zdroj: TASR