V projekte Vydrica ukončili hrubú stavbu prvej etapy. Dve tretiny bytov sú vypredané
Výstavba pod Bratislavským hradom v blízkosti dunajského nábrežia dosiahla dôležitý míľnik. Štyri rezidenčné budovy prvej etapy vyrástli do svojej konečnej výšky.
Jednu zo striech zdobí glajcha – tradičný symbol dosiahnutia hornej úrovne konštrukcie budov. Podľa predsedu predstavenstva Vydrica Development Zoltána Müllera postupuje výstavba podľa plánu, pričom celkovo má tri fázy.
Fasády s ušľachtilými omietkami
V projekte sa v súčasnosti realizuje kamenný obklad múra, ktorý vymedzuje priestor medzi budovami a hradným bralom. Práce sa týkajú aj vnútorných omietok bytov aj montáže vnútorných deliacich priečok. V tomto roku je naplánovaná aj finálna úprava fasád všetkých budov, aj dokončenie výplní otvorov, lodžií a balkónov.
Fasády jednotlivých domov sú jedinečné – využíva sa priestorová modulácia jednotlivých budov tak, aby sa fasáda striedala takmer každých 25 metrov, čo je veľmi podobné dnešnému charakteru budov v Starom Meste. Z materiálov bude použitý najmä kameň, tehla a ušľachtilé omietky. Návštevníci Vydrice tak budú mať pri vstupe do projektu pocit, že sa prechádzajú staromestskou ulicou. Plánovaný termín dokončenia 1. etapy je rok 2024.
Prvým nájomcom je supermarket
Prvá etapa prinesie súbor štyroch rezidenčných budov, v ktorých sa nachádza spolu 207 bytov, od malometrážnych 1-izbových až po 5-izbové mezonety. Pôjde o vysoký štandard vyhotovenia, ku ktorému patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, vonkajšie tienenie aj prémiové materiály na fasádach, balkónoch a terasách.
O bývanie je kontinuálny záujem a už dve tretiny bytov sú vypredané. V parteri rezidenčných budov sa nachádza 3 300 m2 obchodných prevádzok. Prvým zverejneným nájomcom je známa značka – supermarket Yeme.
Na budúcich uliciach sa už dá prechádzať
Bratislavčania získajú po dokončení Vydrice tri nové ulice, ktoré predĺžia staromestskú pešiu zónu, pričom ich trasovanie kopíruje ulice historickej Vydrice. Najdlhšou a najdôležitejšou bude ulica s pracovným názvom Floriánska (ide o pôvodný názov ulice).
Začne sa v blízkosti susednej štvrte Zuckermandel zeleným parčíkom, ktorý nesie pracovný názov Kempelenov park, a pokračuje pešou zónou cez centrálne námestie s historickými pamiatkami. Na ňu nadviaže menšie námestie a ulica vyústi až na Rybné námestie pri Dóme sv. Martina.
Martin Barila, hlavný stavbyvedúci zo STRABAG Pozemné staviteľstvo, generálneho zhotoviteľa prvej etapy Vydrice, povedal, že v krátkom čase a vo vysokej kvalite zrealizovali relatívne náročné monolitické konštrukcie objektov V1 a V2.
„Objekty síce nie sú vysoké, no pri realizácii sme sa stretli s množstvom zložitých konštrukčných prvkov. Najmä pri napájaní na historické objekty a na hradné bralo, kde bolo jediným možným riešením kombinovanie monolitických a prefabrikovaných konštrukcií,“ priblížil Barila.
Náročná bola aj realizácia šikmých betónových plôch na najvyšších podlažiach. Ďalším cieľom bude zrealizovať fasádu a postupne aj interiéry v čo najvyššej kvalite.
Nechýba revitalizácia viacerých historických pamiatok
V rámci prvej etapy výstavby Vydrice už prebieha revitalizácia dvoch ľadových jám – historických pamiatok z 15. storočia, ktoré budú sprístupnené verejnosti. Návštevníci si budú môcť prehliadnuť aj rekonštrukciu pôvodného Kempelenovho vodovodu alebo pripomienku pôvodných murív.
Ďalším významným krokom bude rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža, ktorá je majetkom magistrátu a je jednou z najstarších pamiatok na území Bratislavy. Víťazný návrh súťaže na jej podobu vzišiel z pera architektonického štúdia Superatelier. Vodná veža bude slúžiť na organizovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí.