Verejné priestory v centre záujmu developerov

Pri formovaní života v urbanizovanom prostredí zohrávajú zásadnú úlohu verejné priestory. Ich tvorba začína byť už chápaná v odlišných súvislostiach a rozhodne sa neobmedzuje len na prvoplánovú prezentáciu kúska prírody v okolí bytoviek.

Priestor otvorený väčšine

Ideálny stav predstavuje spoločné nažívanie čo najrozmanitejšej skupiny obyvateľov, ktorým je poskytovaná primerane pestrá skladba činností. Dnešné náhľady na kvalitu bežného života v meste tak ilustrujú napríklad zóny určené rôznym vekovým kategóriám. Okrem už štandardných detských ihrísk pribúdajú plochy pre rozličné druhy športov, pričom neprekvapia ani pumptracky.

Realizujú sa tiež rôzne zázemia pre susedskú interakciu, napríklad pri pikniku, miesta vyhradené na chodenie von s domácimi zvieratami alebo zákutia dovoľujúce pokojnú relaxáciu. Vcelku rozšírené sú aj komunitné záhrady vnášajúce do mestského života celkom nový rozmer.

Potrebu rôznorodosti a súvisiacej ohľaduplnosti mali na zreteli aj krajinní architekti z ateliéru Guldan Architects, ktorí pripravili návrh verejných priestorov v projekte Stockerka od developera Proxenta. Okolie bytových domov situovaných v blízkosti zeleného masívu Devínskej Kobyly poňali vcelku nápadito.

Zdroj: PROXENTA Support

Pripravili výber rozličných zážitkov, rezidentom bude umožnené aktívne aj pokojnejšie trávenie voľného času v prostredí ovplyvnenom neprehliadnuteľnou prírodnou krajinou. Vznikne časť s grilovacími pultmi a stolmi so sedením, komunitná terasa, menšie pokojové priestory s lavičkami, ako aj multifunkčné ihrisko, workout zóna a detské ihriská pre menšie a väčšie deti. Okrem iného návrh zahŕňa aj invenčnú výbavu ako hrací domček – čarodejníkov brloh, oázu s loďou a pyramídu na lezenie.

Identita prostredia

Odolnosť urbanizovaného celku bezpochyby podporujú riešenia, ktoré reagujú na charakter oblasti. Uchopenie miestnych špecifík napomáha budovať identitu priestoru, s ktorým sa vďaka jedinečným a rozpoznateľným motívom ľahšie upevňuje dôležitý pocit spolunáležitosti.

Lokálna atmosféra výrazne utváraná všadeprítomnou prírodou bola interpretovaná aj v návrhu okolia Stockerky. Kopce, ako napríklad neďaleká Glavica, nájdu odraz v stúpajúcom zvlnenom teréne, bohatá vegetácia v hojnej viacetážovej výsadbe, prirodzená uvoľnenosť prírody v neformálnom dizajne prvkov vyrobených najmä z prírodných materiálov.

Zdroj: PROXENTA Support

Zelené prístupy

Do procesu plánovania sídel intenzívne vstupuje aj požiadavka na udržateľnosť. Všeobecne známu realitu prehriateho urbanizovaného prostredia pomáhajú zmierniť prvky zelenej a modrej infra­štruktúry. Rozširujú sa neformálne lúčne porasty, objavujú sa fontány, hmloviská, ale i menej obvyklé dažďové záhrady či umelé riečky. Lepší manažment s vodou zaisťuje aj rozumná skladba spevnených povrchov, pri ktorých sa uprednostňujú presiakavé materiály.

Exteriér Stockerky prepája estetický a funkčný vodný kanál s dažďovými záhradami ústiaci do zbernej nádrže. Táto organicky tvarovaná preliačina spevnená prírodnými materiálmi vedie naprieč celým, pomerne zeleným areálom a zachytáva zrážkovú vodu. Lepšie mikroklimatické podmienky zaručí tiež vegetácia zložená z rôzne vysokých krov, vzrastlých stromov a najnižšej etáže záhonov trvaliek a okrasných tráv. Na zalievanie bude slúžiť zachytená voda z retenčných nádrží, pričom vodopriepustné budú aj komunikácie a spevnené plochy.

Zdroj: PR článok PROXENTA Support s. r. o.