100DOLY – v čom je výnimočný dom so zaujímavým názvom v Skačanoch?
Dom - solitér stojí v agrárnom území na periférii obce Skačany a tvoria ho dva paralelné, vzájomne prepojené objekty archetypálneho prierezu, posadené na umelo vytvorenom vŕšku. Prízemie vo vnútornostiach "kopca" obsahuje hospodársko-relaxačnú časť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Horné, obytné podlažie pozostáva z dvoch domčekov, ktoré odkazujú na hospodárske stavby – stodoly v širšom okolí. Presklené štítové fasády oboch blokov umožňujú nerušené výhľady do okolitej krajiny. Takto o projekte hovorí jeho autor, Ing. arch. Marián Minarovič.
Pôvodne zvažoval na pozemku postaviť prízemnú stavbu, ale výhľad z domu do viac ako dva metre vysokej kukurice, ktorá na okolitých rovinatých poliach od jari do jesene rastie, nelákal ani jeho, ani investora domu.
„Tak sme to museli celé prekopať a preto obytná časť domu stojí na umelo vytvorenom vŕšku, ukrývajúcom hospodársku časť. Na prízemí je hobby priestor, kde človek môže byť v priamom kontakte s exteriérom, horné podlažie zase poskytuje pekný výhľad a maximálny komfort. To zdvihnutie domu potom dalo ráz aj siluete – bolo jasné, že dom bude ako solitér zoširoka-ďaleka viditeľný, a preto som dal prednosť tvaru stodoly, ktorá je pre túto poľnohospodársky orientovanú oblasť typická. Celkovú podobu potom ovplyvnila aj rodinná situácia investora – ten ako slobodný bezdetný muž pôvodne zvažoval iba jeden dom pre seba, ale nakoniec sme sa dohodli, že urobíme vedľa neho aj druhý. A vyplatilo sa – dnes sa ten menší, vedľa stojaci domček, ktorý je presklenou chodbou spojený s hlavnou stavbou, stal obľúbeným priestorom detí z blízkej rodiny, ktoré ho často navštevujú a využívajú na rodinné oslavy a stretnutia.“
Nosný systém obytných traktov, situovaných na poschodí, tvoria oceľové rámy. Obvodové steny sú vyplnené pórobetónovým murivom Ytong, zo stropných dielcov tejto značky je aj strešný plášť sedlovej strechy domu.
„Ytong ako materiál mám rád a použiť ho ako murivo na obvodových stenách malo u domu, ktorý mal mať vysoký štandard tepelnej izolácie, stabilitu, odolnosť a príjemnú vnútornú klímu, malo zmysel. Je to murivo s dobrou akumulačnou schopnosťou, ktorú napríklad drevostavba nemá. Pritom je to ľahký materiál, s ktorým sa dobre robí. U strechy mi išlo hlavne o ochranu proti prehrievaniu, a aj tu sme s ním komfortne vyriešili všetko, čo sme potrebovali. S Ytongom rád pracujem, pretože mi svojim systémom a jednoduchosťou pripomína Lego. Parádne sa s ním robí a navyše je to prírodný materiál.“ dodáva Ing. arch. Marián Minarovič.
Dom, ktorý obýva investor, má podľa slov autora klasickú štruktúru „štrúdlu“ – na jednom konci nočná časť, na druhom denná. Spoločenskú miestnosť, otvorenú prostredníctvom posuvnej presklenej steny do záhrady, dopĺňa na úrovni prízemia dvojgaráž, vínna pivnica a nevyhnutné technické zázemie.
Poschodie je prístupné schodiskom, alebo peším chodníkom, stúpajúcim po umelom návrší. Za hlavným vstupom so zádverím (kam ústi schodisko) sa nachádza priestranná hala, ktorá prepája tri funkčné celky domu. Na ústredný priestor je cez presklenú chodbu napojený menší blok s dvomi izbami a hygienou. Ďalšia chodba vedie k nočnej časti, ktorá zahŕňa hosťovskú izbu, kúpeľňu a spálňu s vlastnou hygienou a šatníkom.
Od dennej časti domu je hala oddelená len jedálenským stolom. Spolu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálňou tvorí otvorený veľkopriestor, umocnený vysokým šikmým podhľadom a presklenou štítovou fasádou.
Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.