Aj cement môže znížiť emisnú stopu vašej stavby
Znižovanie vplyvu stavebníctva na životné prostredie už nie je len doménou veľkých developerov. Aj pri výstavbe rodinného domu alebo malých stavebných projektoch sa dnes môžu investori rozhodovať zodpovedne a ekologicky. Stačí napríklad siahnuť po moderných materiáloch, ktoré majú oproti tým tradičným podstatne nižší vplyv na životné prostredie.
Priekopníkom v presadzovaní ekologických alternatív portlandského cementu je na Slovensku cementáreň CEMMAC v Hornom Srní, ktorá dodáva cement na stavby už od roku 1895.
Profesionáli vedia, že betonáž sa nikdy nesmie podceniť – či už robíte základovú dosku, alebo múrik na plot. Výber cementu je nesmierne dôležitý, pretože už vo fáze prípravy môže zrýchliť a zefektívniť celú výstavbu a zároveň napomáha trvácnosti stavby celé desaťročia.
Hľadáte materiál, ktorý sa dá ľahko spracovať (či už strojovo, alebo ručne), vyznačuje sa trvácnosťou a kvalitou, jeho tuhnutie a zrenie nebude vašu stavbu zbytočne dlho zdržiavať, ale na druhej strane nezačne pracovať pred dokončením betonáže či prípadným vyhladením poterov?
V predajniach stavebného materiálu naprieč celým Slovenskom sú od tohto výrobcu v ponuke tri druhy baleného cementu – OPTIMCEM, CLASSICCEM a SUPRACEM, pričom každý z nich sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami a je primárne určený na iné použitie.
Pokiaľ sa pri výstavbe chcete rozhodovať naozaj zodpovedne k životnému prostrediu, ideálnou voľbou je pre vás univerzálny OPTIMCEM. Ekologický zmesový cement OPTIMCEM sa vyrába spoločným zomletím vypálenej vápencovej rudy, teda slinku, vysokopecnej granulovanej trosky a sadrovca.
Zloženie cementu bolo optimalizované tak, aby cement umožňoval dosahovať vysoké koncové pevnosti pri nižšom vývoji hydratačného tepla, čím sa umožnila ľahšia spracovateľnosť a znížila potreba následného ošetrovania betónu. Sadrovec pôsobí ako regulátor tuhnutia. Náhrada slinku troskou, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe železa, sa prejavuje nielen zlepšením vlastností cementu, ale najmä znížením celkových emisií z výroby o viac ako 50 %.
Univerzálny cement OPTIMCEM je vhodný na prostý betón a železobetón, základy a základové dosky, betónové plochy a potery, podlahové kúrenie, drobné stavebné prvky či murovacie malty. Vyznačuje sa objemovou stálosťou, dobre sa spracováva (aj strojovo) a uľahčuje hladenie poterov. S OPTIMCEMom vytvoríte vodotesný a súdržný betón bez vzduchových bublín, čo ho predurčuje na použitie pri podlahovom kúrení.
Dôležitý je aj rýchlejší nárast počiatočných pevností, už o dva dni sa po vytvorených plochách môže chodiť, pričom betón ďalej zreje. OPTIMCEM má aj ďalšiu pridanú hodnotu – zo všetkých cementov je „najzelenší“, pretože jeho zloženie a proces výroby boli optimalizované tak, aby zanechával čo najnižšiu emisnú stopu.
V CEMMACu však aj naďalej prebieha výskum a testovanie, ktoré by tento produkt z hľadiska ekologickej stopy ešte viac zdokonalili a zároveň zlepšili jeho vlastnosti pre staviteľa. V cementárni vyvíjajú produkt, ktorý by umožňoval ľahšiu spracovateľnosť betónu a zároveň znižoval ekologickú záťaž z dopravy trosky.
Ak teda hľadáte nekompromisnú kvalitu slovenského výrobcu, ktorému nie je ľahostajné životné prostredie, produkty cementárne CEMMAC na vašej stavbe nemôžu chýbať.
Vyberte si pre svoj projekt kvalitný slovenský cement CEMMAC alebo využite možnosť dopraviť na vašu stavbu hotový betón z betonární v Žiline, Trenčíne, Lieskovci a Vlkanovej.
Zdroj: PR článok CEMMAC