Ako ľahko izolovať strechy bungalovov? Rýchle riešenie prináša fúkaná minerálna izolácia
Bungalovy ponúkajú veľa výhod vrátane jednoduchej údržby alebo bezbariérovosti a flexibility vo využití priestoru. Ešte donedávna však ich majitelia museli pri zatepľovaní strešných konštrukcií čeliť viacerým problémom. Teraz sa to dá ľahko vyriešiť pomocou fúkanej minerálnej izolácie. Ako kvalitne zatepliť strechu a podkrovie tohto typu stavieb, poradí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA.
Bungalovy často využívajú ako riešenie zastrešenia tzv. väzníkový krov tvorený z priehradových väzníkov. Tie poskytujú dostatočnú stabilitu a sú ideálnou voľbou aj vďaka jednoduchej konštrukcii, ľahkej montáži, nižším nákladom a schopnosti riešiť veľké rozpätia bez potreby použitia podpier. Komplikované sa však môže zdať zateplenie tohto typu krovu.
Aplikácia rolovanej izolácie sa pomaly stáva minulosťou
Zatepľovanie väzníkových krovov môže byť na prvý pohľad náročnou úlohou. Tieto krovy spočívajú na zložitých systémoch zvislých a uhlopriečnych konštrukcií a ich štruktúra obsahuje veľa spojovacích prvkov, čo robí izoláciu náročnou.
„Tradičné metódy zatepľovania väzníkových krovov boli donedávna podobné ako pri šikmých strechách a zahŕňali ručné rezanie a aplikáciu rolovanej izolácie. Komplikácie vznikali pri vypĺňaní zložitých spojov a napojení, čo mohlo viesť k nedostatočnej izolácii a vzniku tepelných mostov,“ vysvetľuje Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií.
Okrem toho majú väzníkové krovy často malú svetlú výšku na okrajoch, čo sťažovalo izolatérom prístup. Tieto faktory zvyšovali náklady i časovú náročnosť celého procesu zatepľovania, navyše s neistým výsledkom.
Zateplenie členitého priestoru jedine s fúkanou izoláciou
Komplikácie pri zatepľovaní väzníkových krovov vyriešila technológia fúkaním. „Fúkaná minerálna izolácia, ako je napríklad URSA Pure Floc, priniesla skutočnú revolúciu v zatepľovaní týchto krovov,“ hovorí Vojancová a upresňuje, že tento typ izolácie ponúka rýchle a efektívne riešenie bez nutnosti ručného rezania izolácie a bez väčších problémov dokáže zaizolovať aj zložité spoje a napojenia. Umožňuje rovnomerné a úplné pokrytie strešnej konštrukcie, čo minimalizuje tepelné straty a zároveň zvyšuje energetickú účinnosť domu.
Fúkaná izolácia tiež eliminuje potrebu vynášať balíky izolácie na miesto realizácie, čím sa znižuje úsilie i čas potrebný na dokončenie projektu. Okrem toho tým, že nevzniká odpad, zákazník neplatí ďalšie peniaze za nevyužitý materiál. Vďaka aplikácii fúkaním ju možno použiť aj na strechách s nízkou svetlou výškou.
„Ako ideálnu voľbu odporúčam minerálnu fúkanú izoláciu URSA Pure Floc. Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti s deklarovanou lambdou 0,034 – 0,036 W/m.K. Je čisto prírodná, bez formaldehydu a ďalších škodlivín, je nehorľavá, paropriepustná, odolná proti plesniam, nehnije a nerozkladá sa. Je vhodná nielen na voľné fúkanie, ale aj na objemové vypĺňanie uzavretých dutín. Je však vhodné obrátiť sa na firmu, ktorá má na tieto práce potrebné vybavenie a skúsenosti,“ dodáva Tereza Vojancová.
Strechu bungalovu sa vyplatí kvalitne zatepliť
Keďže teplo stúpa nahor a strecha bungalovu má veľkú plochu, oplatí sa ju naozaj kvalitne zatepliť. „Spotreba domu sa vždy počíta ako celok, takže ak má nejaká konštrukcia lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, umožňuje nám to urobiť ústupky pri zatepľovaní iných konštrukcií. To znamená, že ak zateplím viac strechu bungalovu, môžem dať tenšiu izoláciu na fasádu alebo na spodnú stavbu. Zateplenie fúkanou izoláciou je výrazne lacnejšie v porovnaní s nákladmi na väčšiu hrúbku izolácie na fasádu alebo spodnú stavbu,“ uzatvára Tereza Vojancová.
Podľa právnych predpisov sa odporúča izolovať stropy nevykurovaných podkroví na hrúbku 400 mm až na úroveň pasívneho domu. V prípade veľkých bungalovov, kde je plocha strechy v porovnaní s fasádou veľká, je ekonomicky optimálne zatepliť konštrukciu krovu aj na 550 mm.
Ďalšie informácie získate z videa: URSA Pure Floc
Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o.