Ako správne zatepliť steny (pracovný postup)
Pripravte si pevnú ruku a trpezlivosť. Čo by ste pri zateplení obvodovej konštrukcie určite nemali podceniť je správne pripravený poklad. Vhodnosť podkladových vrstiev môžete posúdiť vizuálne, alebo meraním.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 5: Vyvŕtanie otvorov na rozperné kotvy
Po dvoch dňoch od nalepenia tepelnej izolácie sa osadia rozperné kotvy. Do podkladu z poréznych materiálov sa vyvŕtajú otvory bez príklepu. Priemer vrtáka je 8, resp. 10 mm (v závislosti od priemeru rozpernej kotvy). Vrt musí byť minimálne o 10 mm hlbší, ako je dĺžka rozpernej kotvy. Najmenšia vzdialenosť od okrajov steny alebo podhľadu je 100 mm.
Krok 6: Osadenie rozperných kotiev
Rozperné kotvy sa osadia kolmo na podklad tak, aby boli zakotvené v nosnej konštrukcii obvodového plášťa minimálne v hĺbke 35 až 65 mm (podľa druhu podkladu). Tanier rozpernej kotvy nesmie vyčnievať ponad tepelnú izoláciu. Na odstránenie tepelných mostov sa odporúča zapustená montáž rozperných kotiev s následným prekrytím kotiev fasádnymi zátkami. Po osadení kotiev sa miesta kotvenia zatrú lepiacou maltou.
Krok 7: Dodatočné vystuženie rohov
Pomocou lepiacej malty sa na tepelnoizolačné dosky pripevnia rohové a dilatačné lišty a okolo rohov okenných a dverových otvorov sa pod uhlom 45 stupňov aplikuje zosilňujúce vystuženie (diagonálne pásy s rozmerom minimálne 250 × 500 mm). Zvislé a vodorovné rohové lišty možno kombinovať so sieťovinou zo sklených vlákien.
Krok 8: Prebrúsenie izolačných dosiek
Povrch tepelnoizolačných dosiek na báze EPS sa po zatuhnutí lepiacej malty celoplošne prebrúsi, čím sa zabezpečí rovná plocha bez nerovností. Z povrchu izolačnej vrstvy a okolitého prostredia sa odstráni prebytočný prach. Ak sa výstužná vrstva na tepelnoizolačnej vrstve EPS realizuje po viac ako 14 dňoch po nalepení izolácie, musí sa povrch vždy prebrúsiť.