
Ako tvar detailu a realizácia ovplyvňujú akustiku stien z vápenno-pieskových tvárnic – téma Xella Dialógu 2024
Téme stavebnej akustiky sa v úvode 5. ročníka on-line konferencie Xella Dialóg venovala Ing. Zuzana Fišarová z Ústavu pozemného staviteľstva Fakulty stavebnej VUT Brno a Ing. Jakub Hergezel, manažér pre kľúčové projekty spoločnosti Xella.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zuzana Fišarová zoznámila účastníkov Xella Dialógu s chybami a poruchami konštrukcií z hľadiska zvukovoizolačných vlastností a chybami a poruchami stavieb z hľadiska akustiky od stacionárnych zdrojov hluku.
Spoločne s Jakubom Hergezelom sa podrobnejšie zamerali na akustiku bytového domu Rezidencia Ponavia v Brne, konkrétne na praktické merania a na prístup spoločnosti Xella k projektom realizovaným z vápenno-pieskových tvárnic Silka.
Nechýbala ani prezentácia akustických parametrov, ktoré uvádza spoločnosť Xella pri svojich výrobkoch a výpočet vplyvu napojenia stien na zmenu celkovej hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti.
Laboratórna vzduchová nepriezvučnosť neodráža realitu
Všeobecne ľudia v bežnom živote produkujú veľké množstvo zvukov, ako je napríklad bežný hovor, reprodukovaná hudba, sledovanie TV a pod. Pre zachovanie komfortu bývania je potrebné, aby tento hluk neprechádzal konštrukciami z jednej izby do druhej v rámci jedného bytu alebo z jedného bytu do ďalšieho susedného bytu.
Jednak z dôvodu vyrušovania ostatných obyvateľov a jednak z dôvodu zachovania súkromia. Takému hluku môžu zabrániť konštrukcie práve vďaka ich takzvanej vzduchovej nepriezvučnosti. Tá sa značí Rw, udáva sa v decibeloch (čím je hodnota väčšia, tým je materiál z hľadiska vzduchovej nepriezvučnosti lepší) a je to teda schopnosť konštrukcie zachytiť hluk, ktorý sa šíri vzduchom.
Laboratórna vzduchová nepriezvučnosť tuhých plných pevných ťažkých stien sa dá vypočítať rôznymi metódami, jednou z nich je aj použitie všeobecného vzorca. Z objemovej hmotnosti a hrúbky tvárnic sa vypočíta plošná hmotnosť týchto tvárnic, ku ktorým sa pripočíta plošná hmotnosť omietky a tak sa získa plošná hmotnosť steny.
Tá sa dosadí do uvedeného vzorca a výsledkom je laboratórna vzduchová nepriezvučnosť danej steny. Tieto hodnoty sú ale laboratórne a bez akýchkoľvek iných ciest prenosu zvuku. Sú to teda hodnoty ideálne a je možné sa s nimi stretnúť v podkladoch najmä u konkurencie spoločnosti Xella.
Vzduchová nepriezvučnosť vápenno-pieskových tvárnic Silka
„My vieme, že na stavbe v praxi to vyzerá úplne inak ako v laboratóriu a preto sme sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že si necháme spracovať expertný posudok, kde využijeme presné výpočty a zároveň naše skúsenosti zo stavieb a budeme našim zákazníkom v podkladoch poskytovať hodnoty vzduchové nepriezvučnosti, ktoré budú oproti tým ideálnym hodnotám ponížené. Tzn. hodnoty, ktoré naši zákazníci s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnu v reáli na stavbe, pokiaľ teda neurobia nejakú hrubú chybu pri realizácii,” povedal v priebehu prezentácie Jakub Hergezel a dodal: „Názorným príkladom môže byť objekt nového rezidenčného bývania Ponavia v Brne. Ide o tretiu etapu, v ktorej vzniklo 72 nových bytov. Aj tu investor dbal na vysoký akustický štandard, a preto tu boli na zvislé murované konštrukcie použité tvárnice Silka Tempo v hrúbke 240 mm.”
Ako sa merala vzduchová nepriezvučnosť na reálnej stavbe Rezidencia Ponavia?
„Na objekte Ponavia boli merané stenové konštrukcie. Kvalitu tejto veličiny pocítia napríklad susedia, ako zvuky šíriace sa cez stenu v podobe rozhovorov susedov, zvukov televízie, hluku od detí a podobne. Zvuk sa na stavbe šíri, ako už popísal Jakub Hergezel, ako samotnou stenou, tak okolo steny všetkými nadväzujúcimi konštrukciami, detailmi. V praxi sa tak pri meraní používa všesmerový zdroj hluku, čo je guľa s reproduktormi a analyzátora zvuku s mikrofónom. Meria sa hladina akustického tlaku vo vysielacej miestnosti so zdrojom, v prijímacej miestnosti bez zdroja hluku. Ďalej je potom dôležitý hluk pozadia v miestnosti (to znamená hluk, ktorý nameriame, pri vypnutom zdroji a môže prichádzať napríklad zvonku od dopravy, jednoducho hluk, ktorý je v lokalite prítomný a nemožno ho jednoducho vypnúť) a doba dozvuku, ktorá definuje pohltivosť priestoru. Ďalej treba poznať objem priestoru a plochu spoločnej deliacej konštrukcie,” uviedla Zuzana Fišarová a dodala: „Meranie vykonávalo akreditované laboratórium PB Akustika. konkrétne potom pán doktor Pavel Berka. Na začiatku sme jednou z metód výpočtu laboratórnej vzduchovej nepriezvučnosti vypočítali laboratórnu hodnotu vzduchovej nepriezvučnosti 58 dB a po zohľadnení korekcie k1 sme sa dostali k stavebnej hodnote vzduchovej nepriezvučnosti 56 dB. To bol očakávaný výsledok správne vykonanej konštrukcie na základe teoretického výpočtu.”
Výsledky meraní prekonali predpokladané hodnoty
Dve steny dosiahli lepšie hodnoty ako na základe teoretického výpočtu. Tretia stena sa potom rovnala teoretickému predpokladu. Všetky tri steny potom dosiahli lepšie výsledky ako výpočet podľa technických podkladov, ktoré využije väčšina projektantov a špecialistov na svoje posúdenie.
Celú prezentáciu Jakuba Hergezela a Zuzany Fišarovej, ako aj ďalšie časti 5. ročníka on-line konferencie Xella Dialóg 2024, môžete zhliadnuť na www.xella-dialog.sk.
Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.