Anketa stavebníctvo

Anketa: Firmy potrebujú zrýchlenie konaní

Partneri sekcie:

Nový stavebný zákon sa stal realitou uverejnením v Zbierke zákonov. Platí od apríla 2025. Spýtali sa sme sa developerov, poradenskej spoločnosti, architekta a stavebnej firmy na ich názor na stavebnú legislatívu, ktorá sa nerodila ľahko. Otázku sme im pokladali ešte pred tým, ako nový stavebný zákon vstúpil do platnosti.

Anketová otázka: Čo očakávate od nového stavebného zákona?

Juraj Duška, konateľ VI GROUP: Odpoveď na otázku je úplne zrejmá. V prvom rade očakávame zrýchlenie a zefektívnenie povoľovacích procesov. Na druhej strane vnímame ako nevyužitú príležitosť ponechanie agendy stavebných úradov na samosprávach.

Podľa nášho názoru by mala táto kompetencia prejsť späť pod štát, ako to navrhoval zákon z roku 2022, a to najmä s ohľadom na časté prieťahy v konaniach zo strany stavebných úradov, s ktorými sa, bohužiaľ, v praxi stretávame. V každom prípade po dlhých rozpravách a očakávaniach vnímame prijatie nového stavebného zákona naozaj pozitívne. Jeho reálny efekt sa však ukáže až s určitým odstupom času po nadobudnutí účinnosti zákona.“

duska nove foto
Juraj Duška | Zdroj: archív respondenta

Tomáš Horváth, riaditeľ pre priemyselné nehnuteľnosti, COLLIERS: Jednoznačne by mal priniesť skrátenie konaní. Máme niektoré konania, ktoré trvali roky. V Dunajskej Strede máme nezmyselne zastavené projekty. Developer išiel podľa  územného plánu, kde bola možnosť industriálnej výstavby. Niekto si tam predtým postavil rodinný dom, tak to blokujú. To sú aktivity, ktoré tam nemajú mať miesto.

Ďalej ide o výstavbu rôznych fontánok v areáli priemyselnej nehnuteľnosti, odvolávanie sa na stavebné projekty od združení, ktoré voláme interne „výpalnícke“, tak tomuto by mohol byť koniec Obce budú mať termíny na vyjadrenie, keď sa nevyjadria, tak sa to berie ako kladné stanovisko. Toto hodnotíme pozitívne a prax ukáže. Zatiaľ to vyzerá dobre.

horvath
Tomáš Horváth | Zdroj: archív respondenta

Zahraniční investori sa nás pýtajú, že ak si kúpia pozemok, v akom štádiu musí byť konanie, aby sme mohli začať s výrobou. Odhovárame ich od lacných riešení. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie môže byť kameňom úrazu, môže trvať príliš dlho.

Kornel Kobák, architekt a urbanista, AVK ARCHITECTS:  Kritickým problémom postupu povoľovania stavieb na Slovensku nie je stavebný zákon, ale v spoločnosti zažité chápanie stavebného konania ako úradného postupu s formálnou kontrolou nad extrémnym rozsahom parametrov stavieb. Rozsah a postupy konaní, ktoré mohli fungovať v minulosti v iných spoločenských, ekonomických a technologických podmienkach, dnes logicky zlyhávajú.

Nový stavebný zákon a jeho vykonávacie predpisy by napriek ideovej nadväznosti na svojich predchodcov mohli predsa len umožniť vytúženú „skratku naprieč časom“. Vyžaduje to inšpirovať sa lepšie fungujúcimi metodickými postupmi v zahraničí a nové právne predpisy v praxi správne „prečítať“. Rozumný podiel úkonov vykonaných na získanie rozhodnutí na začatie stavby, na celkovej príprave výstavby a dohľade nad jej zhotovením je v rozpätí 3 až 10 %.

Fotografia Kornel Kobák
Kornel Kobák | Zdroj: archív respondenta

Od nového stavebného zákona očakávam, že umožní vyše 90 % práce vynaloženej architektmi a inžiniermi venovať ďalším potrebným fázam služieb poskytovaným pri príprave a zhotovovaní stavieb namiesto redundantného úradovania. To bude na našich sídlach časom aj adekvátne vidieť.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate: Očakávame, že nová legislatíva prinesie do schvaľovacích procesov väčšiu transparentnosť a vyššiu efektivitu. Veríme, že zákon urýchli administratívne postupy, skráti čakacie lehoty a zefektívni komunikáciu medzi developermi a úradmi.

Kľúčové je podľa nás, aby platili jednoznačné a jasné pravidlá, ktoré okrem iného posilnia kvalitu a udržateľnosť nových projektov. Vítame zmeny, ktoré posilnia podnikateľské prostredie v stavebnom sektore a umožnia ponúkať klientom inovatívnejšie projekty bez zbytočných časových strát.

valovic
Rastislav Valovič | Zdroj: Miro Pochyba

Tieto zmeny by mali významne ovplyvniť aj konečnú cenu bývania nielen v Bratislave, ale v celom regióne. Vzhľadom na to, že zatiaľ nie sú známe vykonávacie predpisy, v tejto chvíli nie je úplne jasné, aký presne bude mať zákon v praxi vplyv napríklad na povoľovacie procesy či dĺžku kolaudácie. Na ilustráciu poviem, že prvé tri veže Sky Parku sa povoľovali sedem rokov. Ak si uvedomíme, ako sa za toto obdobie zmenili ceny komodít a práce, je jasné, že tieto parametre sa musia premietnuť aj do cien bytov.

Vladimír Vikor ml., výkonný riaditeľ, DYNAMIK HOLDING: Teší ma, že po viac ako 50 rokoch prichádza nový stavebný zákon, ktorý reflektuje vývoj stavebníctva a reaguje aj na aktuálne požiadavky trhu. Verím, že nové nastavenie procesov a digitalizácia prinesú zásadné zjednodušenie a zrýchlenie povoľovacích konaní, čo je dlhodobo jednou z najväčších výziev v našom sektore.

Ak sa podarí dosiahnuť vyššiu efektivitu a predvídateľnosť stavebných procesov, bude to prínosom nielen pre developerov a stavebné firmy, ale aj pre verejný sektor a celú ekonomiku.

vikor
Vladimír Vikor ml. | Zdroj: archív respondenta

Anketa bola uverejnená v časopise ASB 3/2025