Anketa

Anketa: Konsolidačné opatrenia vyvolávajú otázky, firmy plánujú optimalizáciu

Partneri sekcie:

Rok 2024 priniesol do stavebníctva turbulencie, nové výzvy a nečakané príležitosti. Ako sa firmy vyrovnali s ekonomickými výkyvmi a aké plány majú do budúcnosti? Čo očakávajú od trhu a ako hodnotia vplyv konsolidačných opatrení? V ankete sme sa opýtali výrobcov a predajcov stavebných materiálov.

V ankete sa dočítate:

  • Ako sa firmy vyrovnali s výzvami roku 2024 a čo to znamená pre ich výsledky?
  • Aké inovácie a stratégie plánujú zaviesť na udržanie konkurencieschopnosti v roku 2025?
  • Prečo sa slovenské stavebníctvo nedarí rozhýbať a ako sa líši od situácie v susedných krajinách?
  • Aký vývoj očakávajú odborníci v sektore a kde vidia hlavné prekážky?
  • Vplyv konsolidačných opatrení na stavebný trh a možné riešenia na zmiernenie ich dosahov.

Ako hodnotíte rok 2024 v stavebníctve? Ste s rokom a s vašimi výsledkami spokojní?

Miroslav Haraszti, Premac: Počas roka 2024 sme museli okamžite a pružne reagovať na každý dopyt zákazníka, a to z dôvodu vysokých skladových zásob u všetkých výrobcov stavebných materiálov. Vnímali sme nové nákupné správanie zákazníkov, a preto sme hľadali neustále nové možnosti na ich oslovenie. Predaj produktov v porovnaní s rokom 2023 síce vzrástol, no s negatívnym vplyvom na maržu a poklesu cien na trhu.

Pavol Kollár, IN GROUP: Som spokojný s výsledkami v našej skupine, ale nie som spokojný so stavom v rezorte. Stavebníctvo je odvetvie, kde dominujú trendy a kde procesy sú dlhé. Jeden rok je preto len malým výsekom roky sa vyvíjajúcej tendencie. Preto aj hodnotiť, resp. porovnávať jeden rok s rokom predchádzajúcim môže byť skresľujúce.

Ak by som porovnal slovenské a susedné trhy, vyznelo by toto porovnanie skľučujúco. Napríklad české stavebníctvo podáva 6-násobne vyššie výkony ako to slovenské už dlhodobo, a to je dostatočne vypovedá o trendoch. Máme neustále obrovské problémy s nezmyselne komplikovanými procesmi, neschopnosťou a niekedy aj svojvôľou a zákernosťou úradníkov. Prostredie je extrémne „tekuté“.

Ak ste v tomto prostredí prežili ako nezávislá entita, ktorá sa živí prácou ďalší rok, môžete si gratulovať. Ak ešte platíte dane, mali by ste žiadať od politikov, aby vás prestali urážať napríklad rečami o tom, ako oni zabezpečili to či ono. Nezabezpečili by nič, ak by neexistoval daňový poplatník. Roky márne čakám, kedy mu konečne prejavia úctu.

pavol kollar
Pavol Kollár, konateľ spoločnosti IN GROUP | Zdroj: archív respondenta

Vladimír Krajčovic, AVG group: Rok 2024 bol pre stavebný sektor plný výziev, no zároveň aj príležitostí. Napriek náročnému ekonomickému prostrediu sa nám podarilo stabilizovať našu pozíciu a úspešne realizovať viacero významných projektov. S výsledkami sme primerane spokojní, no určite vidíme priestor na zlepšenie.

S čím vstupujete do roku 2025? Plánujete nejaké zmeny alebo inovácie?

Miroslav Haraszti, Premac: Investujeme do našich závodov, aby sme boli naďalej pripravení na budúcnosť a udržali si vedúcu pozíciu pri premenách stavebného odvetvia smerom k udržateľnejšej budúcnosti. Pri skladovaní a preprave výrobkov sme znížili množstvo obalového materiálu a 80 % našej technológie vyrába postupom druhotného spracovania popolčeka ako alternatívnej suroviny k cementu.

Rozširujeme naše produktové portfólio o nové línie ekologických dlažieb, ktoré podporujú regeneráciu prirodzenej bilancie vody. Chceme poskytovať udržateľné riešenia, ktoré budujú a zlepšujú náš svet.

Pavol Kollár, IN GROUP: V skupine pripravujeme niektoré investície. Zväčša však v zahraničí. Slovensko na investičnej mape nemáme.

Vladimír Krajčovic, AVG group: Do roku 2025 vstupujeme s jasnou stratégiou zameranou na modernizáciu výrobných procesov a optimalizáciu prevádzky. V AVG kladieme dôraz na inovácie v oblasti výroby oceľových konštrukcií, halových systémov, presklených fasád a prioritne v našej novej divízii AVG METAL, ktorá vyrába originálne kovové fasády a obklady pre modernú architektúru tak, aby sme mohli našim zákazníkom poskytovať efektívne a udržateľné riešenia.

Aký vývoj na trhu očakávate v budúcom roku?

Miroslav Haraszti, Premac: Aktuálna situácia v stavebníctve vyplývajúca z vysokých úrokových sadzieb má stále negatívny dosah na rezidenčnú výstavbu a počty stavebných povolení. Naše plány do budúceho roka sú ambiciózne a odvážne, no súčasne musia byť aj realistické.

miroslav haraszti
Miroslav Haraszti, obchodný riaditeľ spoločnosti Premac | Zdroj: archív respondenta

Pavol Kollár, IN GROUP: V roku 2024 bolo vydaných extrémne málo stavebných povolení bytových domov, preto pozemné staviteľstvo pravdepodobne nebude mať pred sebou dobrý rok. V tejto súvislosti ma napĺňa skepsou aj to, že konsolidácia verejných financií nepamätala na bytovú otázku. Oživenie témy nájomných bytov považujem za figový list vládnych politikov.

Neustále tu omieľame tému o nedostupnosti bývania, ale na rozdiel od susedných krajín my zvyšujeme DPH na byty, čím sa tieto stanú ešte nedostupnejšie. V tomto kontexte mi príde 5 % daň na vybraný druh nájomného bývania ako facka tým, ktorí si doteraz byty kupovali, alebo tým, ktorí sú pripravení stavať byty ako tovar na predaj.

Týmto vláda pripravuje silnú konkurenciu, ktorú vystuží nielen nižšou DPH, ale asi aj výstavbou infraštruktúry. A už vôbec nerozumiem, prečo sú z tejto možnosti uzatvárania zmlúv zo štátom a čerpania výhody 5 % DPH vylúčené takmer všetky domáce subjekty.

Len na porovnanie uvediem, že v susednom Maďarsku je DPH na byty len 5 % a v Česku sa v roku 2024 DPH znížila z 15 % na 12 %, čo má pozitívny vplyv na rozhýbanie stavebníctva. Žiadne „štátne“ nájomné bývanie tam neexistuje.

Na rozdiel od spomínaného Česka a Maďarska je na Slovensku bytová výstavba zaťažená aj inými daňami a poplatkami. Napríklad poplatkom za rozvoj alebo poplatkom za zmenu územného plánu, čo je zatiaľ špecifikum iba Bratislavy, ale nevylučujem, že sa to nerozšíri aj do iných miest.

Na záver jedna pozitívna správa. Obdivujem aktivitu nového ministra stavebníctva, ktorý sa s vervou pustil do práce a pripravuje množstvo infraštrukturálnych projektov, čo je dobrá správa pre stavebníctvo.

Vladimír Krajčovic, AVG group: Očakávame postupné oživenie trhu, hoci rast môže byť pravdepodobne mierny a že nové investície podporia stabilitu stavebníctva. Zákazníci budú klásť čoraz väčší dôraz na kvalitu, efektívnosť a hospodárnosť projektov. Veríme, že naša orientácia na kvalitu, technickú vyspelosť a modernú architektúru nám pomôže udržať si konkurenčnú výhodu.

vladimir krajcovic
Vladimír Krajčovic, predseda predstavenstva spoločnosti AVG group | Zdroj: archív respondenta

Aké predpokladáte dôsledky konsolidačného balíčka na vašu firmu, prípadne na celý segment stavebníctva?

Miroslav Haraszti, Premac: Očakávame, že konsolidácia zabrzdí zákazníkov v ich nákupnom rozhodovaní, hlavne v úvodných mesiacoch roka, keď ešte nebudú úplne známe reálne dosahy úsporných opatrení.

Pavol Kollár, IN GROUP: Ku konsolidácii mám množstvo výhrad. Už spomínané zvýšenie DPH na bytovú výstavbu či žiadna zvýšená podpora opatreniam na zníženie energetickej náročnosti budov. Ani my nebudeme môcť donekonečna kompenzovať ceny energií.

Pre mňa ako človeka, ktorý bol viackrát v kariére krízovým manažérom, je tiež nepochopiteľné, prečo štát neredukuje náklady na svoj chod. Toľko stupňov riadenia a s takými početnými inštitúciami, ako má Slovensko, krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, sa len tak ľahko vo svete nevidí. Ak s tým niečo v krátkom čase neurobíme, bude zle.

Vladimír Krajčovic, AVG group: Konsolidačný balíček bude mať nepochybne vplyv na podnikateľské prostredie vrátane stavebníctva, čo prinesie vyššie náklady. Toto nás bude nútiť optimalizovať procesy a efektívnejšie nakladať so zdrojmi. Budú však potrebné systémové kroky na podporu investícií, ktoré pomôžu zmierniť negatívne dosahy na sektor stavebníctva.