![Anketa stavebníci](https://www.asb.sk/wp-content/uploads/2025/02/anketa-stavebnici-840x560.jpg)
Anketa: Stavebný sektor potrebuje nové impulzy
Jedným z nich bude určite postupné zrealizovanie strategických investícii v doprave a ďalším zrýchlenie procesov vo verejnom obstarávaní. Znižovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa môže prejaviť v objednávkach stavebných prác viac v roku 2025.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Respondenti:
- Milín Kanuščák, konateľ a spoločník KAMI-PROFIT
- Branislav Lukáč, technický riaditeľ a konateľ spoločnosti STRABAG
- Viliam Pernkovský, konateľ spoločnosti zodpovedný za divíziu Železničné stavby, Swietelsky-Slovakia
- Vladimír Vikor ml., generálny riaditeľ spoločnosti DYNAMIG HOLDING
- Martin Volčko, technický riaditeľ a konateľ spoločnosti STRABAG Pozemné staviteľstvo
Vláda schválila balík strategických investícií v železničnej a cestnej doprave a dve nemocnice. Ako hodnotíte tento krok, do akej miery to ovplyvní stavebné spoločnosti inžinierske stavby?
Milín Kanuščák, KAMI-PROFIT: Je to škoda, že na strategické stavby musí byť výnimočná legislatíva. To len dokazuje, aké komplikované je byť na Slovensku investorom, a áno, aby to štát vôbec povolil a postavil, musí postupovať extra pravidlami, ktoré pre riadnych investorov neplatia. Hádam to pomôže zjednodušiť legislatívu aj pre riadnych investorov a nezaradíme sa k balkánskym krajinám. Samozrejme, vítam aj iniciatívu vlády v súvislosti so strategickými investíciami do infraštruktúry a zdravotníctva.
Branislav Lukáč, STRABAG: Teší nás, že vláda začala plniť svoje programové vyhlásenie v oblasti investícií do stavebných projektov. Vypísanie verejného obstarávania na vybudovanie diaľničného úseku D1 Turany – Hubová či spustenie výstavby dvoch nemocníc sú dobrým signálom a veríme, že budú nasledovať aj ďalšie veľké projekty, vďaka ktorým sa stavebný trh opäť rozbehne a zhotovitelia opäť nadobudnú kontinuitu v stave zákazky, ktorá je pre stavebné firmy kľúčová.
Viliam Pernkovský, Swietelsky-Slovakia: Tento druh správ pôsobí povzbudivo, ale vzhľadom na skutočnosť, že balík bol ešte len schválený, je veľmi ťažké predpovedať, aké reálne vplyvy bude mať tento krok vlády na stavebné spoločnosti či samotné projekty. Dôvodom sú viaceré kroky a procesy, ktoré musia nastať, aby sa začala samotná realizácia týchto projektov.
Veríme však, že toto rozhodnutie vlády bude mať vplyv na rýchlosť jednotlivých procesov. Je veľmi dôležité, aby sa v našej krajine realizovali rýchlejším tempom významné infraštruktúrne projekty, pretože vďaka tomu rastie hodnota celej krajiny. Dovolíme si vyjadriť presvedčenie, že akékoľvek zrýchlenie či zjednodušenie náročných administratívnych procesov privítajú všetky stavebné spoločnosti, ale aj samotní investori.
Udiali sa vo verejnom obstarávaní zmeny, ktoré pomôžu stavebnému sektoru?
Milín Kanuščák, KAMI-PROFIT: Udiali sa, ale aj tu musím podotknúť, že 10-dňová lehota bez ohľadu na neskoré vysvetlenie síce umožní vybrať, ale pôsobí arogantne. Neprispieva to k transparentnosti.
Branislav Lukáč, STRABAG: Nový stavebný zákon priniesol viaceré pozitíva. Veríme, že zníženie byrokratickej záťaže stavebných konaní a zjednodušenie vydávania stavebných povolení prinesú výrazné skrátenie legislatívnych lehôt vo verejnom obstarávaní.
Pozitívne hodnotíme aj zavedenie pojmu „vyhradené stavby“, ktoré by malo zabezpečiť, že do súťaží na realizáciu technologicky náročných stavieb sa budú môcť zapojiť len certifikované spoločnosti, ktoré splnia presne stanovené podmienky, ako je napríklad disponovanie vlastnými mechanizmami, vlastným personálom, vlastnými technológiami a predovšetkým dostatočnými skúsenosťami s realizáciou takýchto stavieb. Predíde sa tak prípadom, aké poznáme z minulosti, keď projekt neraz zostal nedokončený z dôvodu nekompetentnosti zhotoviteľa.
Viliam Pernkovský, Swietelsky-Slovakia: Zmeny, ktoré nastali s platnosťou od 1. 8. 2024, by mali mať vplyv hlavne na zrýchlenie procesov vo verejnom obstarávaní a na zamedzenie špekulatívnych námietok a odvolávaní sa, ktoré často komplikujú a výrazne spomaľujú či predlžujú celý proces verejného obstarávania. Následkom je odsúvanie realizácie jednotlivých stavieb, čím vlastne dochádza aj k odďaľovaniu pozitívneho vplyvu realizovaných stavieb na našu krajinu a život ľudí v nej. Veríme, že v priebehu niekoľkých mesiacov už bude možné pozitívne hodnotiť tieto zmeny v zákone o VO.
Developeri stavajú aj tento rok menej nových bytov. Malo to vplyv na objem zákaziek vo vašej firme?
Milín Kanuščák, KAMI-PROFIT: Áno, sú tu obrovské obavy. Investičné byty sa nekupujú a prepúšťa už aj automobilka Volkswagen. Na trhu sú prítomné veľké obavy a radšej sa kapitál investuje ďalej od frontu.
Viliam Pernkovský, Swietelsky-Slovakia: Na základe vyjadrení našich kolegov z divízie Pozemné stavby nemá tento jav zásadný vplyv na objem zákaziek pre našu spoločnosť v tomto segmente.
Martin Volčko, STRABAG Pozemné staviteľstvo: Nesporným faktom je, že výstavba nových bytov viac-menej stagnuje. Napriek tomu máme v našom aktuálnom portfóliu vo výstavbe hneď niekoľko projektov tohto charakteru, čo je však dané skôr tým, že spolupracujeme s významnými developerskými skupinami, ktoré sa aj v tomto období držia svojich dlhodobých strategických plánov.
Na nedostatočný objem zákaziek v oblasti bytovej výstavby sa teda nesťažujeme. V nasledujúcich rokoch predpokladáme nárast objemu týchto zákaziek, takže trh bude určite v tomto smere viac saturovaný. Privítali by sme však viac zákaziek vo výstavbe priemyselných objektov.
Vladimír Vikor, DYNAMIK HOLDING: Pokles v oblasti rezidenčnej výstavby mal vplyv aj na objem zákaziek našej spoločnosti, hoci vďaka nášmu diverzifikovanému portfóliu sme tento fakt zvládli relatívne dobre. Za poslednú dekádu tvorila rezidenčná výstavba približne tretinu nášho objemu výroby, a keďže sa znížil dopyt po nových bytoch a stavalo sa menej rezidenčných projektov, logicky to viedlo k aj zníženiu objemu zákaziek pre nás.
Tento pokles sme však očakávali už pred dvomi rokmi, ale keďže sme mali vysokú naplnenosť zákaziek zakontrahovaných z minulosti, bol pre nás paradoxne minulý rok vrcholom rastu obdobia ostatnej dekády. Aj to nám dalo dostatok času na prípravu a prispôsobenie sa novým trhovým podmienkam. Po viac ako dekáde kontinuálneho rastu si tak vieme aj v čase poklesu udržať kapacity na nové projekty.
Pokles v rezidenčnej výstavbe vnímame aj ako príležitosť. V aktuálnej situácii vidíme potenciál na rozvoj vlastného developmentu cez vhodné nové developerské projekty, ktoré sa na trhu objavili. Aj to nám umožní lepšie využívať kapacity.
Aký hospodársky výsledok očakávate za rok 2024 a ktoré faktory ho najviac ovplyvňujú?
Milín Kanuščák, KAMI-PROFIT: Očakávame hospodársky výsledok na úrovni roka 2023. Udržali sme obrat aj maržu vďaka eurofondom a úspešnosti vo verejnom obstarávaní.
Branislav Lukáč, STRABAG: Nízky stav zákaziek a malý počet verejných súťaží majú, samozrejme, negatívny vplyv na hospodársky výsledok. Výrazné zlepšenie môžeme očakávať zrejme až v rokoch 2025 – 2026, a to za predpokladu, že dôjde k oživeniu stavebnej produkcie v regiónoch.
Viliam Pernkovský, Swietelsky-Slovakia: V našej spoločnosti očakávame, že tento rok bude štandardný. Vyplýva to zo zazmluvnenosti projektov a predovšetkým zo skutočností, že ide o povolebný rok, ktorý so sebou priniesol viacero zmien, ktorých dosahy sa začnú reálne prejavovať až v roku 2025, prípadne 2026.
Bude mať na to vplyv aj už spomínaná téma strategických investícií, ktoré by mali priniesť oživenie stavebného sektora. Naša spoločnosť verí, že prostredníctvom masívnych investícií predovšetkým do cestnej a železničnej infraštruktúry príde toto oživenie, čo bude mať dosah aj na celý podnikateľský sektor.
Vladimír Vikor, DYNAMIK HOLDING: Očakávame, že za rok 2024 dosiahneme kladný hospodársky výsledok, hoci bude ovplyvnený celkovou situáciou na trhu, najmä spomínaným výrazným poklesom v rezidenčnej výstavbe. Objem plánovaných zákaziek v oblasti priemyselnej výstavby je stále dostatočný, no aj tu pozorujeme určité zmeny.
Niektoré spoločnosti odkladajú svoje investičné rozhodnutia o začiatku budovania projektov na neurčito, aj keď sú projekty v prípravnej fáze, v ktorej sa na nich pracuje. Niekoľko väčších investícií, ktoré na Slovensko mali prísť, sa nakoniec realizuje v iných krajinách. V porovnaní s minulými rokmi preto predpokladáme určitý pokles v našom hospodárskom výsledku, ale nevidíme to ako tragédiu. Prekonali už niekoľko kríz, takže aj na túto situáciu sme pripravení. Vnímame súčasnú situáciu ako príležitosť na posilnenie kapacít a rozvoj nových vlastných projektov.
Zároveň však budúcnosť vidíme celkom optimisticky. Prichádzajúce dopyty od etablovaných a skúsených developerských spoločností naznačujú možné oživenie rezidenčného sektora, takže pipeline na budúci rok vyzerá sľubne. Vďaka našej flexibilite a dlhoročným skúsenostiam sme pripravení využiť nové príležitosti a pokračovať v rozvoji spoločnosti aj v náročnejších podmienkach.