Archwars: Čo sa (ne) skrýva pod omietkou
V ďalšom diely Archwars odhaľujeme zrejme to, čo malo zostať zahalené omietkou a inými finálnymi úpravami, ale našťastie neostalo. Inak by to mohlo vážne ohroziť bezpečnosť a zdravie. Na zdravý rozum už útočia samotné fotografie.
Nevedno, aká je presne receptúra a výsledná pevnosť tohto betónu, no vyzerá to tak, že majstri sa inšpirovali kuriérskymi službami a výplňou krabíc z polystyrénových kúskov. Zdá, že sa to celé zatiaľ nerozpadlo. No zdanie občas klame a stavebná fyzika nie. Takže týmto štýlom to snáď už nikto skúšať nebude.
Výraz otvor (teda aj stavebný) je odvodený od slova otvoriť. Tento však sotva vydrží, kým v ňom niekto otvorí okno či dvere. Môže však demonštrovať, ako to vyzerá, keď preklady (teda časti stavieb) robí napr. prekladateľ. Skúsenosť prekladateľov i murárov hovorí, že v takýchto prípadoch sa oplatí držať svojho remesla. Ktovie prečo…
Zrejme ste už čo-to počuli o pravidlách previazania muriva. Nezdali sa vám príliš zväzujúce a jednotvárne? Ak áno, nemurujte už viac na väzbu. Skúste to na mozaiku, na puzzle, na náhodu… Ale určite nie naozaj. Prvého naozajstného priekopníka sme našli. Tak mu želáme všetko dobré a hlavne čo najskôr novú profesiu…
Dnes sa často hovorí o recyklácii stavebných materiálov. Napríklad tehál z rozobratých stavieb. Už menej sa spomína papier. Autori tejto stavby nám však ukazujú, že nič nie je také nemožné… (ako ich postup). V domácich podmienkach (ani v žiadnych iných) to radšej neskúšajte (mohlo by to vyvolať pochybnosti o vašich schopnostiach, odbornosti a zdraví).
Majster rozbieha slušnú akciu. Práca s tepelnoizolačným systémom sa mu darí, kolega mu prihráva stále nové zatepľovacie dosky. Zrazu sa však dostáva pod tlak (neskúsenosti, neodbornosti, času, stavebného lepidla alebo iných omamných látok?). Kľučkuje, hľadá akýkoľvek voľný priestor a snaží sa tam pretlačiť… Nečakane sa vzdáva a odchádza zo stavby. (Našťastie.) Zostala tam však po ňom jasná stopa, ktorá nepotrebuje ďalší komentár, ale niekoho, kto to prerobí.
Táto referenčná stavba dokazuje jediné: existuje realizačná firma, ktorej remeselníci sú takí rýchli, že si zo zatepľovacieho systému spravia najprv Rubikovu kocku, ktorú potom pred finálnou úpravou niekoľkokrát poskladajú. Bude zrejme podobne funkčná ako zateplenie na fotografii. Nikto o takej firme síce nepočul, no výsledky jej práce, bohužiaľ, vidíte na vlastné oči.