Archwars: Nie je problém, ktorý by nevyriešila pena
Aktuálny diel rubriky ARCHWARS si posvietili na moderné spojivo. V súčasnosti sa už využíva viac ako klasická malta. Oveľa, oveľa viac. Občas všakzabúdame, že všetkého veľa škodí. Akurát vyššia dávka humoru sa dá zniesť. Takže nepeňte, radšej sa zasmejte. (Ale takýmto riešeniam sa napriek tomu vyhnite.)
„Počúvaj, tie okná som nezohnal, vraj je to atyp.“ „Nič si z toho nerob, sú len o niečo menšie, pár centimetrov, to zamurujeme a dopeníme.“ (Ktovie, či viac penili majstri, alebo stavebný dozor– pozn. red.)
Nevieme presne, akú funkciu má táto budova. Okolnosti však nasvedčujú, že ide o školu, kde v rámci inovatívnych pedagogických postupov demonštrujú gravitačnú silu pomocou PU peny (nedá sa nič robiť, reklama neklame, je to všestranný produkt). Alebo žeby sme sa čisto náhodou mýlili?
Odpadnem! To je to správne slovo. Majster by zrejme namietal, že to predsa neodpadlo!!! Ale ako to dopadlo? No predsa skvele… Ako bonus majiteľ získal nenápadné čiastočné prekrytie vlásočnicových trhlín na fasáde. Čiastočné? No a čo, lepšie ako žiadne! Či?
Ak vám praskliny ničia estetický dojem z fasády, prejdite im cez rozum a premeňte ich na estetický prvok – penovú plastiku na fasáde. Bude to evokovať viaceré architektonické štýly… Čo evokuje artefakt pod vtáčími kŕmidlami, nechávame na vašu fantáziu.
Drsnosť priznaných stavebných materiálov možno zjemniť rôzne. Novým trendom, ktorý sa aplikuje ešte počas výstavby, je tzv. šľahačkový PU efekt. Stavební umelci združení okolo zatiaľ anonymného autora budú zrejme v budúcnosti známi pod spoločným menom Šľahnutí (odvodené od šľahačky, neodporúča sa chutnať– pozn. red.).
Názorná ukážka toho, ako sa staré stavebné postupy stretávajú s novými. Múr murovaný na klasickú maltu opravený pomocou PU murovacej peny. Murár rozhodne ušetril viac času ako uvádzaných 30 %, úsporu materiálu dokazuje praktický prieduch v hornej časti. Hodnota ušetreného zdravého rozumu je nevyčísliteľná.