Balkónový systém ako doplnok ETICS
Súčasné zatepľovacie systémy s označením CE (schválené podľa európskych technických špecifikácií) majú overený predpoklad životnosti minimálne 25 rokov. Treba však nielenže použiť ETICS vyhovujúci všetkým súvisiacim požiadavkám, ale treba ho aj správne vybrať, správne zabudovať do stavby a zodpovedne sa starať o jeho údržbu. Preto je nevyhnutné urobiť revíziu už existujúcich konštrukcií a prípadnú sanáciu balkónov a lodžií uskutočniť ešte pred aplikáciou systému ETICS.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Aby sme systémy ETICS správne zabudovali do stavby, je nutné posúdiť už počas prípravy existujúcu konštrukciu. Primárne treba vychádzať zo skutočnosti, že aj keď sa tieto systémy využívajú na sanáciu porúch budov vrátane ich povrchových úprav, prípadne zaisťujú ich ochranu pred atmosférickými vplyvmi, nie sú nosné a nie sú určené na zvýšenie stability konštrukcií. Naopak, vyžadujú revíziu primárnych i sekundárnych statických konštrukcií a prípadne ich nevyhnutnú sanáciu.
Ak budeme ignorovať súčasné problémy v oblasti kvality aplikácií ETICS, ktoré mnohokrát znižujú ich životnosť na minimum, ostáva ešte otázka kvality riešení a sanácie spomínaných sekundárnych konštrukcií, hlavne balkónov a lodžií. Vzniká požiadavka, aby aj tieto nadväzujúce konštrukcie mali životnosť zodpovedajúcu životnosti systémov ETICS. Z praxe je známe, k akým problémom dochádza pri dodatočnej výmene okien v zateplených budovách. Pri dodatočných opravách nadväzujúcich konštrukcií je situácia podobná.
Sanácie balkónov a lodžií
Pri sanácii balkónov a lodžií na zateplených budovách treba:
- revidovať, prípadne sanovať statiku stavebných prvkov,
- vylúčiť pôsobenie balkónov a lodžií ako tepelných mostov,
- dôkladne zatrieť škáry,
- urobiť bezproblémovú hydroizoláciu.
Z hľadiska súčasných požiadaviek treba tieto zásahy uskutočniť v rámci rekonštrukcie rýchlo, bez obmedzenia užívania existujúcej stavby, bez prípadných škôd a s predpokladom dlhodobej životnosti.
Súčasné balkónové systémy sa spádujú cementovými alebo polymércementovými hmotami. Keď plochy vyzrejú, pokryjú sa hydroizolačnými stierkami a urobí sa povrchová úprava. Pretože pri tomto spôsobe je potrebné veľké množstvo zámesovej vody, existuje tu riziko zatečenia.
Ďalšie riziko hrozí pri zrení použitých prípravkov za nevhodných klimatických podmienok. Je zrejmé, že vo väčšine prípadov tieto systémy neriešia elimináciu tepelných mostov a komplikujú užívanie bytov. Preto je možné, že bude nutné hydroizoláciu opätovne opraviť, a tým zasiahnuť do existujúceho zateplenia.
Nový balkónový systém
Nový balkónový systém spĺňa uvedené požiadavky vrátane základnej požiadavky dlhodobej životnosti a navyše sa dá urobiť vo veľmi krátkom čase, prakticky bez technologických časových strát.
Spádová doska sa vyrába z extrudovaného polystyrénu a vo svojej najvyššej časti je hrubá 45 mm, čím sa zabráni vzniku tepelného mosta. Drenážna fólia sa skladá z uzavretej polyetylénovej fólie; na kupolkách vysokých asi 4 mm sú nalepené filtračné tkaniny. Časť kupoliek je v tvare obrátených tupých pyramíd s rybinovitým tvarom. Pyramídy sú vysoké 2 mm a na spodnej strane vytvárajú štvorcové komôrky, ktoré slúžia na zachytenie vrstvy lepidla. Husté kupolky prenášajú aj veľmi vysoké zaťaženie v tlaku (približne do 50 t/m2).
Kupolky v tvare obrátených tupých pyramíd zaisťujú dobrú kontaktnú súdržnosť k podkladu. Slúžia nielen ako hydroizolácia, ale tiež ako drenáž, ktorá zvyšuje životnosť celého balkóna či lodžie, ale najmä povrchovej úpravy – dlažby. Veľmi účelné je využitie butylových pások, ktoré majú vynikajúcu lepiacu aj tesniacu schopnosť.
Celý systém sa skladá z niekoľkých komponentov. Ide o spádovú dosku so sklonom 2 % s obojstranne aplikovanou výstužou, drenážnou fóliou, lepiacou polymércementovou látkou, dvoma druhmi butylových pások a odkvapovými profilmi. Z náradia sú potrebné vedro, miešačka (na zamiešanie lepiacej hmoty), zubové hladidlo, lyžica, pílka, nožík a nožnice na plech, prípadne teplovzdušná pištoľ.
Schéma balkónového systému | Uloženie spádových dosiek na vopred pripravený podklad | Utesnenie škár spádových dosiek |
Aplikácia systému
Betónová konštrukcia sa najprv posúdi, v prípade potreby sa odstránia nesúdržné, nepevné časti a potom sa upraví sanačným systémom na betón.
Na pripravenú balkónovú dosku s odporúčanou rovinnosťou 5 mm/m sa nanesie zubovou stierkou vrstva lepiacej látky, do ktorej sa uložia naformátované spádové dosky. Takto vytvorená vyspádovaná plocha je prakticky ihneď pochôdzna. Spoje jednotlivých dosiek sa prelepia butylovou páskou. Podľa vytvorenej plochy sa naformátuje drenážna fólia; ak je hĺbka balkónu väčšia než 1 m, jednotlivé pásy sa uložia po spádnici.
Spoje pásov drenážnej fólie podlepíme zo spodnej strany butylovou páskou. Na kraje fólie, v miestach, kde bude nadväzovať na zvislú konštrukciu, sa opäť nalepí butylová páska tak, aby sa na fóliu prilepila polovicou šírky (umožňuje to dvojité krytie papierovou páskou). Zlepená plocha fólie sa minimálne na dve hodiny odloží, aby sa lepidlo na páske dôkladne spojilo s fóliou. Proces možno urýchliť miernym zahriatím pásky teplovzdušnou pištoľou.
Zlepovanie jednotlivých pásov drenážnej fólie | Urýchlenie procesu lepenia teplovzdušnou pištoľou | Aplikácia odkvapových plechov pomocou butylovej pásky |
Kým sa drenážna fólia zlepí, možno urobiť oplechovanie. Robí sa pomocou hotových odkvapových profilov. Balkónové odkvapové lišty sa naformátujú podľa voľných hrán balkónovej , resp. lodžiovej dosky. V rohoch sa použije rohový profil, ktorý možno ohnúť do požadovaného uhla. Jeho spodná časť sa podlepí butylovou páskou. Rovnaký spôsob sa použije pri spojoch. Na vonkajšiu hranu balkónovej dosky vytvorenú spádovými doskami sa prilepí obojstranná butylová páska. Na ňu sa dôkladne prilepí balkónová odkvapová lišta. Páska sa nalepí aj na hornú stranu odkvapovej lišty, čím sa lišta utesní.
V systéme sa použije odkvapový profil s veľmi dobre vyriešeným ukončením odkvapových profilov plastovými koncovkami. Po oplechovaní sa na celý povrch nanesie lepiaca látka a do nej sa vloží pripravená drenážna fólia. Na miestach nadväzujúcich na zvislé konštrukcie sa voľné časti butylovej pásky prilepia na zvislú konštrukciu lepidlom. V rohoch sa použije rovnaká páska. Prípadné prestupujúce prvky je najvýhodnejšie utesniť opäť pomocou butylovej pásky – jej vtlačením medzi kupolky. Tým sa zabráni vode v drenáži preniknúť k priestupu. Takto sa utesní aj obvod prestupujúceho prvku. Na pripravenú izolačnú vrstvu sa nanesie lepiaca látka v takom rozsahu, aby umožnila celoplošné zlepenie drenážnej fólie s dlažbou vhodnou do exteriéru.
Spoj jednotlivých odkvapových plechov | Uloženie drenážnej fólie do vrstvy lepiacej hmoty | Utesnenie prestupujúceho prvku |
Záver
Toto riešenie má dlhodobú životnosť a skracuje technologický proces – celkový čistý čas zhotovenia (bez sanácie betónu a položenia dlažby) by podľa veľkosti balkónu a lodžie nemal prekročiť päť až šesť hodín. Významné je aj zateplenie hornej časti balkónovej podesty. Odstránením väčšej časti mokrých procesov nedochádza k zatečeniu. Systém má prakticky dvojnásobnú hydroizoláciu. Dôležitá je funkcia drenážnej fólie, ktorá je schopná prípadnú vodu z presakovania (presiaknutú napríklad cez prasklinu v škáre dlažby) odviesť na odkvapový plech. Vyššie materiálové náklady sa eliminujú nižšími nákladmi na realizáciu.
Lubomír Nytra
Foto: archív firmy Stomix
Autor pracuje v spoločnosti Stomix, spol. s r. o., ako manažér servisu.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.