Betóny pre najdlhší diaľničný tunel na Slovensku Višňové
Na najsledovanejšiu stavbu Slovenska dodal ZAPA beton ako výhradný dodávateľ betónu k dnešnému dňu takmer 500 000 m3 betónu. Išlo predovšetkým o striekaný betón na primárne ostenie, betón na sekundárne ostenie a výplňovú maltu ZAPA MILKMALT. V prípade striekaného betónu s rozptýlenou výstužou išlo o vôbec prvé použitie tejto technológie v tuneli na Slovensku.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na zaistenie betonáže postavil ZAPA beton dve betonárne: prvú pri západnom portáli Višňové a druhú pri východnom portáli Dubná Skala. Hlavným produktom je základná zmes na striekaný betón s použitím rozptýlenej výstuže alebo bez nej v závislosti od konštrukčnej funkcie betónu. Po pridaní urýchľovača tuhnutia sa základná zmes stáva striekaným betónom, pre ktorý platia ustanovenia EN 14487-1 a TKP 26 – Tunely.
Betónová zmes je špeciálne navrhnutá pre každú jednotlivú technológiu s ohľadom na potrebné pevnostné parametre i aplikačný stroj. Receptúra je vyvážená vďaka presnému pomeru cementu, piesku a kameniva do maximálnej frakcie 8 mm. To zaisťuje dobrú striekateľnosť betónovej zmesi, vysokú lepivosť na podklad a minimálne padanie.
Betón na primárne ostenie je špecifikovaný ako C 30/37 – XC4,XD2 (SK) – Cl 0,2 – Dmax8 – F5, tzn.:
- pevnostná trieda C 30/37,
- stupeň vplyvu prostredia:
- korózia pod vplyvom karbonizácie XC4,
- korózia pod vplyvom chloridov XD2,
- obsah chloridov Cl 0,2,
- maximálna veľkosť zrna kameniva Dmax = 8 mm,
- konzistencia F5.
Lepené oceľové vlákna sa dávkujú v množstve 25 kg/m3.
Striekaný betón sa použil aj mimo tunela na spevnenie svahov diaľnice D1 v úseku Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.
Na sekundárne ostenie sa vyrába betón so špecifikáciou C 30/37 – XC4, XD2, XF4 (príp. XF2) (SK) – Cl 0,2 – Dmax16 – S5.
Vstupné suroviny tvorí:
- cement Hranice CEM II/A-LL 42,5R a CEM III/A 42,5N,
- ťažené riečne kamenivo
- podzemná voda,
- prísady.
Na vyplnenie dutín sa používa výrazne prevzdušnená cementová malta ZAPA MILKMALT s objemovou hmotnosťou 1 700 – 2 000 kg/m3 a pevnosťou v tlaku 1,0 – 7,0 MPa. Táto špeciálna malta sa ukladá v závislosti od úpravy receptúry buď čerpaním, alebo liatím priamo z autodomiešavača.
Po 1 250 dňoch intenzívnej a náročnej práce boli v septembri 2018 prerazené oba tubusy v dĺžke cca 7,52 km.
Priemerná rýchlosť razenia bola na úrovni 12,75 m denne. Spolu sa vyťažilo 1,6 milióna m3 horniny. Časť vyťaženého materiálu sa používa na iné stavby na danom úseku.
Geologické a hydrogeologické podmienky zahŕňajú celé spektrum hornín – od usadených ílovcov a pieskovcov až po vyvreté horniny tvorené granitoidmi. Početné strižné zóny horninového masívu pretínajú tunelové rúry v relatívne krátkych intervaloch 10 až 100 m. Prítok vody je na úrovni 150 až 220 l/s.
Tunel je technicky riešený profilom s medzistropom v jednom vetracom úseku pri východnom portáli. Vetranie prebieha pozdĺžne s bodovým odsávaním dymu vo vzájomných vzdialenostiach max. 3 000 m. Počet núdzových zálivov je 10, počet priečnych prepojení 29.
Výstavba prebieha predovšetkým pomocou tunelovacej metódy ADECO – RS (Analysis of COnrolled DEformation in Rock and Soil), pri ktorej sa zvyšujú tuhosti jadra ešte pred samotným razením, používa sa tuhé primárne ostenie a tunel sa razí na plný profil. Betonáž tuhého definitívneho ostenia potom prebieha v technologicky minimálnom odstupe od čelby s rýchlym uzatváraním spodnej klenby.
Razenie prebiehalo na štyroch čelbách súčasne. Na prvých cca 100 m bola použitá metóda razenia NRMT (Nová rakúska tunelovacia metóda). Na odstrely sa použilo cca 1 037 t trhavín.
Tunel Višňové je stavba s veľkým dopravným významom a s cieľom znížiť nehodovosť v danom úseku o 80 %. Predpokladaná úspora času pri osobných vozidlách bude 15 min, pri nákladných18 min. Vodičom sa skráti aj prejdená vzdialenosť, a to o 9 km.
Tunel zo šírkovej kategórie 2T 7,5/100 podľa STN 737507 má dĺžku južnej tunelovej rúry 7537,1 m, severná tunelová rúra má 7503,1 m. Návrhová rýchlosť áut je plánovaná na 100 km/h. Výška prejazdného prierezu bude 4,8 m.
Zhotoviteľom je združenie spoločností Salini Impregilo a Dúha. Celková cena tunela bude 409,8 miliónov eur.
Text: Ing. Ľubomír Ľahký a Ing. Radek Stavarčík, ZAPA beton
Foto: ZAPA beton
ZDROJ: PR článok spoločnosti ZAPA beton a.s.