Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP)
Zamestnanci vo výrobných a stavebných spoločnostiach sú neustále vystavení možnému riziku úrazu. Zamestnávateľ by ich preto mal motivovať k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Práve dodržiavanie zásad BOZP môže zabezpečiť bezpečný chod prevádzky (stavby) bez pracovných úrazov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Organizácia a usporiadanie
Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok je súčasťou plnenia pracovných úloh. Za plnenie úloh zodpovedajú vedúci zamestnanci spoločnosti na všetkých stupňoch riadenia (v rozsahu opisu činností jednotlivých funkcií). Nájomníci priestorov v spoločnosti zodpovedajú za BOZP, ktorá musí byť zakotvená v písomnej zmluve (ak sa nedohodnú inak). Podľa Zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. je na zabezpečovanie kontrolnej a poradenskej služby BOZP ustanovený bezpečnostný technik, odborní zamestnanci VTZ a zástupcovia, ktorí zastupujú zamestnancov na pracovisku.
Úlohy a povinnosti zamestnancov
Majiteľ (konateľ) spoločnosti
Určuje podriadeným zamestnancom rozsah zodpovednosti a konkrétne povinnosti na úseku BOZP ako rovnocennú súčasť ich pracovných povinností. Kontroluje ich činnosť, zodpovedá za dodržiavanie rozhodnutí o vylúčení vecí z používania, o zastavení prevádzky alebo o zákaze výroby a dovozu. Úlohou konateľa je aj schvaľovanie zoznamu používaných OOPP a informovanie verejnosti o stave BOZP, pracovných úrazoch a prevádzkových haváriách.
Vedúci manažér
Zabezpečuje dodržiavanie platných predpisov týkajúcich sa BOZP a zodpovedá za vypracovanie a aktualizáciu technickej dokumentácie zariadení a technologických postupov. Určuje podriadeným riadiacim zamestnancom úlohy a povinnosti súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci.
Vedúci manažér zaisťuje zamestnancom účasť na predpísaných školeniach, spolupracuje s bezpečnostným technikom pri auditoch, kontrolnej činnosti a vyšetrovaní pracovných úrazov. Zabezpečuje kontrolu dodržiavania predpisov, pracovných postupov, technologickej disciplíny a používania OOPP pri pracovných činnostiach pomocou jeho podriadených. V prípade potreby vedúci manažér odstraňuje nedostatky z BOZP. Ak ich odstránenie presahuje jeho vymedzenú právomoc, oznamuje udalosť bezpečnostnému technikovi. Medzi jeho úlohy patrí aj odovzdávanie a preberanie pracoviska pre činnosť investičnej akcie dodávateľských firiem.
Okrem toho spracováva zásady zaistenia bezpečnosti zamestnancov pre možné prípady rizikových situácií pri prevádzke a údržbe zariadení. Ďalej prehodnocuje funkčnosť a účinnosť OOPP a navrhuje pracovné prostriedky s potrebnými technickými parametrami a certifikátom ochranných pomôcok. Jeho povinnosťou je oznamovať výsledky skúšok zariadení orgánom štátneho odborného dozoru, ak to vyžadujú predpisy. Vedúci manažér spolupracuje s bezpečnostným technikom pri tvorbe plánu revízií a odborných skúšok VTZ.
Majstri, predáci, vedúci liniek
Ich povinnosťou je vykonávať pravidelný audit a kontrolu pracovísk, strojov a zariadení na zverenom úseku. Okrem toho sú zodpovední za dodržiavanie technologických postupov a označovanie zdrojov nebezpečenstva. Kontrolujú požívanie alkoholických nápojov alebo iných omamných látok na pracovisku a v prípade úrazu zodpovedajú za ošetrenie zraneného a okamžité hlásenie úrazovej udalosti. Zúčastňujú sa na vyšetrovaní príčin úrazu a zoznamujú zamestnancov s príčinou a prijatými opatreniami na zamedzenie opakovania udalosti. Kontrolujú používanie OOPP a všetkých ochranných zariadení.
Medzi ich povinnosti patrí aj vedenie prevádzkových dokladov a dokumentácie. Zabezpečujú, aby pracovisko, stroje, zariadenia, nástroje, materiály, pracovné pomôcky a organizácia práce neohrozovali bezpečnosť zamestnancov. Vykonávajú školenia BOZP vzťahujúce sa na zverené pracovisko. Venujú zvýšenú pozornosť zamestnancom na odlúčených pracoviskách a zamestnancom, ktorí pracujú na pracovisku sami. Poskytujú zamestnancom bezpečnostnú prestávku podľa osobitných predpisov. Pri zabezpečovaní úloh spolupracujú s príslušným zástupcom zamestnancov pracoviska.
Technik bezpečnosti práce
Zisťuje a posudzuje úrazové a havarijné riziká a ohrozenia zdravia zamestnancov z hľadiska chemických, fyzikálnych, biologických, technických alebo psychických nebezpečenstiev a posudzuje príčiny pracovných úrazov, prevádzkových nehôd technických zariadení a chorôb z povolania. Zabezpečuje vypracovávanie pravidiel a pokynov na zaistenie BOZP, vypracovávanie správ o pracovných úrazoch, prevádzkových nehodách, poruchách technických zariadení, chorobách z povolania a priemyselných otráv, vypracovanie zoznamu pre poskytovanie OOPP podľa profesií.
Zaisťuje vypracovávanie zoznamov rizikových pracovísk a nedostatkov. Vykonáva vstupné školenie zamestnancov, podpornú poradenskú činnosť pre potreby zamestnávateľa, vedúceho manažmentu a zamestnancov a zabezpečuje previerky na pracoviskách. Má na starosti hlásenia o PÚ, prevádzkových nehodách a poruchách technických zariadení. Vykonáva audit a kontroluje pracoviská, stroje, zariadenia, náradia a nástroje, pracovné pomôcky, dodržiavanie pracovných postupov, organizáciu práce na pracoviskách, dodržiavanie ustanovených pracovných podmienok, hygienických predpisov, zdravotných opatrení, príkazov a pokynov zamestnávateľa.
Kontroluje dodržiavanie BOZP pri práci a manipulácii s jedmi, žieravinami, horľavinami a inými nebezpečnými látkami, dodržiavanie zásad na rizikových pracoviskách a pri prácach so zvýšeným nebezpečenstvom. Kontroluje odbornú spôsobilosť zamestnancov v pracovnom procese, vykonávanie školení, oboznámenie zamestnancov o PÚ zodpovedným zamestnancom, prideľovanie a používanie OOPP. Technik vedie evidenciu PÚ, prevádzkových nehôd, porúch technických zariadení, priemyselných otráv a chorôb z povolania. Spolupracuje so štátnym odborným dozorom a orgánmi na ochranu zdravia.
Základné pojmy BOZP Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) Je základným právom občanov v každej demokratickej spoločnosti. Starostlivosť o BOZP sa uskutočňuje prostredníctvom organizovaných systémov, ktoré vytvára štát a spoločnosť. Zástupca zamestnancov (ZZ) Osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) Prevádzková nehoda (PN) Porucha technického zariadenia (PTZ) |
Základné povinnosti zamestnancov pri zaisťovaní BOZP
Zamestnanci sú povinní dbať o svoju bezpečnosť a zdravie pri práci a o bezpečnosť a zdravie iných osôb na pracovisku. Majú povinnosť dodržiavať predpisy a pokyny na zaistenie bezpečnosti práce, s ktorými boli riadne oboznámení, ako aj zásady bezpečného správania sa na pracovisku a určené pracovné postupy. Ich úlohou je vykonávať práce, obsluhovať stroje a zariadenia a používať náradie, látky a ostatné prostriedky v súlade s predpismi BOZP. Majú povinnosť používať pri práci bezpečnostné a ochranné zariadenia, nevyraďovať ich z prevádzky a svojvoľne ich nemeniť.
Zúčastňujú sa na školeniach a výcvikoch uskutočňovaných spoločnosťou v záujme zvýšenia bezpečnosti práce. Podrobujú sa overovacím skúškam a lekárskym prehliadkam. Ich povinnosťou je aj dodržiavanie príkazov a zákazov uvedených na výstražných tabuľkách. Pred uvedením zariadenia (stroja) do chodu sa musia presvedčiť, či tým neohrozujú zdravie a bezpečnosť vlastnej, prípadne inej osoby. Pri práci sú povinní používať iba správne a bezpečné náradie, nástroje a pomôcky. Každý úraz musia ihneď hlásiť nadriadenému. V prípade potreby sú povinní podrobiť sa vyšetreniu na požitie alkoholu a omamných látok. Nedostatky týkajúce sa BOZP hlásia nadriadeným zamestnancom.
Zákazy platné pre zamestnancov
Zamestnanci nemôžu bez súhlasu svojho nadriadeného vykonávať akúkoľvek inú činnosť okrem plnenia pracovných úloh s výnimkou činnosti pri snahe zabrániť haváriám, úrazu inej osoby alebo iným škodám. Majú zakázané manipulovať so strojným zariadením za jeho chodu (okrem technologickej obsluhy) či svojvoľne odstraňovať ochranné kryty zo strojného zariadenia. Takisto majú zakázané vykonávať akékoľvek opravy zariadení (ak nie sú na to oprávnení), znehodnocovať a odstraňovať vyvesené bezpečnostné predpisy, značky a výstražné tabuľky. Nemôžu vstupovať do priestorov označených výstražnou tabuľkou, požívať na pracoviskách alkoholické nápoje alebo iné omamné látky. Zamestnanci majú povinnosť dodržiavať zákaz fajčenia. Bez súhlasu nadriadeného neopúšťajú svoje pracovisko a nevstupujú na cudzie pracoviská bez ohlásenia u zodpovedných zamestnancov.
Cudzie osoby zdržujúce sa na pracoviskách spoločnosti
Ustanovenia a povinnosti zamestnancov na úseku BOZP sa primerane vzťahujú i na osoby, ktoré sa s vedomím spoločnosti zdržujú na pracoviskách spoločnosti.
Zástupcovia zamestnancov pre BOZP
V zmysle zákona č. 124/2006 o BOZP sa vymenúvajú zamestnanci pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci z radov zamestnancov. Zástupca zamestnancov je oprávnený na svojom pracovisku vykonávať kontroly a overovať plnenie opatrení na zaistenie BOZP. Ďalej má právo vyžadovať od zamestnávateľa informácie o skutočnostiach ovplyvňujúcich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Tie môže prerokovávať aj s odborníkmi v danom odbore (pod podmienkou, že nevyzradí utajované skutočnosti chránené osobitnými predpismi).
Zástupca spolupracuje so zamestnávateľom a predkladá návrhy na opatrenia zvyšujúce BOZP. Je oprávnený požadovať odstránenie zistených nedostatkov. Ak zamestnávateľ neodstráni nedostatky, na ktoré bol upozornený, môže dávať podnety orgánu dozoru. Zástupca sa zúčastňuje rokovaní týkajúcich sa BOZP organizovaných zamestnávateľom, vyšetrovania príčin pracovných úrazov, chorôb z povolania, havárií technických zariadení, merania a hodnotenia faktorov pracovného prostredia, kontrol vykonávaných orgánmi dozoru. Môže od zamestnávateľa požadovať informácie o výsledkoch a záveroch týchto kontrol, meraní a hodnotení.
V každej spoločnosti by sa mal zohľadniť typ práce, veková štruktúra zamestnancov a ich skúsenosti. Aby sa predišlo stresovým situáciám, treba dodržiavať poriadok na pracovisku a časový harmonogram práce. Odporúčajú sa aj pravidelné stretnutia s cieľom diskusie o možnostiach zlepšenia a vytvorenia vhodného pracovného prostredia. Dôležité je vytvorenie všeobecne prístupného miesta (nástenky), pokiaľ možno v priestoroch s najpravidelnejším pohybom čo najväčšieho počtu zamestnancov (napr. jedáleň, šatne).
Odporúčaný obsah nástenky
- všeobecné zásady BOZP a zásady PO,
- predpísané používané prostriedky osobnej ochrany pracovníka a intervaly ich vydávania,
- novinky z BOZP,
- motivačné príklady z praxe s fotodokumentáciou,
- priestor vyhradený návrhom pracovníkov.
Ing. Linda Makovická Osvaldová, PhD.
Foto: archív vydavateľstva, Milan Bohunický, Holcim, SGB
Autorka pôsobí ako odborná asistentka na Katedre požiarneho inžinierstva Fakulty špeciálneho inžinierstva Žilinskej univerzity.
Recenzoval Ing. Erik Piater, ktorý pôsobí ako technik BOZP a špecialista požiarnej ochrany v spoločnosti JF, spol. s r. o. a je doktorandom na Katedre protipožiarnej ochrany, Drevárskej fakulty, Technickej Univerzity vo Zvolene.
Literatúra
Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov.