Bytový dom, ktorý sa vymedzuje banálnosti a vzdáva hold životu
Bytový dom v Radyňskej ulici v Plzni s fasádou z ocele Cor-Ten a výrazným rytmicky sa opakujúcim vzorom vyrástol v plzeňskej štvrti Slovany. A práve členitý materiál a zobrazenie fasády je to, čo nesie hlavné posolstvo tejto stavby.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Odvážne a s názorom
Pri pohľade na bytový dom z ulice je jasne zreteľná tvarová podoba s existujúcou zástavbou lokality. A to zámerne. Novostavba totiž nahradila dva staré činžiaky, ktoré boli zbúrané. Tie však ostali naďalej zreteľné v členení novej budovy.
Hlavný dôraz kládol architekt na uličnú fasádu, kam orientoval krytú pavlač a schodisko. Hmota stavby je obložená dierovanými plechmi z ocele Cor-Ten. Ide o perforované sínusové profily Design Cor-Ten S7 od výrobcu Ruukki. Aj vďaka nim budova s takým veľkým objemom pôsobí vzdušne.
„Stavba sa nachádza v časti mesta, kde stoja storočné domy na pravidelnom uličnom rastri. Táto štvrť má svoj charakter, postupne však oň prichádza. Domy sú zatepľované a miznú detaily na fasádach. Sú volené necitlivé farby. Ako keby ľudstvo strácalo prirodzený vkus. Takže sme sa rozhodli, že chceme zachovať dva domy v hmote a na fasáde chceme materiál súčasný, ale s detailom,“ hovorí o svojom prístupe k návrhu autor Ing. arch. Jiří Zábran.
Patina ako ochrana, ozdoba a odkaz
Aj patina ocele Cor-Ten hrá v celkovom zobrazení dôležitú úlohu. Pripomína totiž život a evokuje úctu k prirodzenej kráse. Je tiež reakciou architekta na farebné rekonštrukcie či nevkusné imitácie. „Chceli sme patinujúci materiál, ktorý vyváži sterilné polystyrénové fasády v ulici,“ hovorí Ing. arch. Jiří Zábran.
Patinujúca oceľ nie je v architektúre novinkou. Prvýkrát ju použil už v roku 1964 fínsko-americký architekt Eero Saarinen pre budovu John Deere World Headquarters v americkom štáte Illinois. Jej prednosťou pri architektonickom použití je estetický vzhľad. Rôzne oranžovo-hnedé plochy pôsobia harmonicky a umožňujú kreatívnu prácu s kontrastmi.
„Teší nás, že v posledných rokoch zaznamenávame aj u nás zvýšený dopyt po fasádnych produktoch z ocele Cor-Ten od architektov a investorov. Často si ho všimnú na budovách v zahraničí a tak sa im zapáči, že ho chcú použiť aj v tuzemsku,” hovorí o obľúbenosti ocele Cor-Ten Branislav Bačo, Business Director pre Českú a Slovenskú republiku, divízie Building Envelopes spoločnosti Ruukki. Krásnym príkladom vydarenej realizácie je napríklad vinotéka ViaJur vo Svätom Jure, Vinárstvo Obelisk z Valtíc na Morave alebo rekonštrukcia Vinárstva Habsburg v Holíči.
Patinujúca oceľ Cor-Ten z dielne Ruukki sa vekom – dĺžkou expozície – stáva vzhľadovo atraktívnejšia, čo je v architektúre naozaj vzácna a cenená vlastnosť. Jej pútavý dojem nabúrava všednosť, a to dokazuje aj bytový dom v Radyňskej ulici.
Zdroj: PR článok Ruukki