Výstavba bytového domu Diorit v bývalom kameňolome pri Brne počas realizácie hrubej stavby
Galéria(4)

Bytový dom v starom kameňolome ponúkne dokonalú akustiku

Bytový dom Diorit v Brne nesie názov stavebného kameňa, ktorý sa desaťročia ťažil v kameňolome, kde sa táto budova stavia. Práve v atraktívnom prostredí opusteného kameňolomu neďaleko Brnianskej priehrady vznikol unikátny projekt, ktorý navrhli architekti z ateliéru DRNH.

Na obvodových stenách a stenách medzi bytmi sú použité vápenno-pieskové bloky Silka, ktoré zabezpečujú vynikajúcu akustiku nových bytov a obchodných jednotiek
Rezidencia Diorit sa tento rok dokončuje a po kolaudácii ponúkne 142 bytov, 4 komerčné jednotky a 178 garážových parkovacích miest.

Menšie byty 1 + kk sú ideálne ako štartovacie alebo investičné bývanie, byty s dispozíciami 2 + kk až 4 + kk s južnou orientáciou ponúknu novým majiteľom balkóny alebo terasy. Investorom je akciová spoločnosť Diorit a.s., ktorej jediným akcionárom je PMP Investment Group s.r.o., generálnym dodávateľom stavby je stavebná spoločnosť MORAVOSTAV Brno, a.s., autorom projektu je architektonická kancelária DRNH.

Detailný pohľad na zakrivenú fasádu bytového domu Diorit s rozostavanými lodžiami a oknami
Zdroj: Xella

Dôraz na kvalitu, akustiku a technické riešenia od základu

Investor vždy kladie dôraz na vkusnú a jedinečnú architektúru aj na najvyššiu kvalitu
Cieľom bola stavba v energetickej triede A0, dokonalá akustika a v neposlednom rade zohrala hlavnú úlohu statika domu vrátane požiadaviek na priestor pre všetky technológie. Základom plášťa budovy je monolitická konštrukcia, obvodové steny a medzibytové steny sú vyrobené z vápenno-pieskových blokov Silka. Ing. Jan Zeman, projektový manažér a člen predstavenstva spoločnosti Diorit a.s., nemal s vápenno-pieskovými tvárnicami Silka pri výstavbe bytového domu Diorit veľa skúseností, ale keď prišiel stavebný inžinier s nápadom použiť tieto bloky pri výstavbe, myšlienka ho zaujala:

„Nápad statika použiť Silku na našom bytovom dome Diorit som prijal pomerne rýchlo, od prvého momentu bolo zrejmé, že toto riešenie bude pre nás nákladovo efektívnejšie. Potreboval som si len byť istý, že to neskomplikuje harmonogram výstavby. Stavebný inžinier mi svojím odporúčaním dal potrebnú istotu, potom už zostávalo len určiť možný rozsah. Pre mňa bola zásadná akustika, finančné náklady a rýchlosť výstavby (zhruba v tomto poradí). Na novostavbe sa nám osvedčili klasické bloky Silka, z menších formátov sa dali dobre tvarovať oblúky.

Výstavba vnútorných priečok bytového domu Diorit z vápenno-pieskových tvárnic Silka
Zdroj: Xella

Obával som sa aj prechodu zo železobetónovej konštrukcie na kombináciu železobetónu a Silky, najmä toho, ako generálny dodávateľ, resp. stavbyvedúci, zvládne koordináciu dodávok monolitov a možností murárov pracujúcich so Silkou. Moje obavy však boli zbytočné, proces výstavby prebiehal skvelo. Na základe týchto pozitívnych skúseností pripravujeme niekoľko ďalších projektov a všetci projektanti majú za úlohu skombinovať monolitickú štruktúru s vápenno-pieskovými blokmi.

Teším sa aj na vyskúšanie veľkoformátových blokov Silka pri budúcej výstavbe.
Pavel Červík, Key Projects Manager v spoločnosti Xella, dodáva: „Áno, do bytových domov zvyčajne odporúčame veľkoformátové bloky Silka, ale v prípade bytového domu Diorit sa klasické maloformátové bloky osvedčili ako efektívne riešenie vďaka zaoblenému tvaru bytového domu.“

www.xella.sk

Výstavba vnútorných priečok bytového domu Diorit z vápenno-pieskových tvárnic Silka
Detailný pohľad na zakrivenú fasádu bytového domu Diorit s rozostavanými lodžiami a oknami
Výstavba bytového domu Diorit v bývalom kameňolome pri Brne počas realizácie hrubej stavby

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.