Celozasklená fasádna konštrukcia administratívnej budovy Gas&Oil
Administratívna budova Gas&Oil je reprezentačným sídlom spoločnosti GasOil Engineering, a. s. Nachádza sa v obci Spišská Teplica, ktorá leží na južnom okraji Popradskej kotliny. Architektonický výraz budovy korešponduje s hlavným predmetom činnosti tejto firmy zameranej na komplexné služby v odvetví energetiky a petrochémie so špecializáciou na sektor ropy a plynu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Obvodový plášť
Obvodový plášť budovy tvorí prevažne kombinácia celozasklenej fasádnej konštrukcie, metalického a dreveného obkladu. Na vytvorenie celozasklenej fasády sa použil hliníkový systém typu stĺplik-priečka so štrukturálnou škárou. Rohové styky fasády sa riešili ako maximálne transparentné. Transparentnosť sa dosiahla rohovým celoskleneným spojom zasklenia bez použitia zasklievacieho profilu.
Napriek štrukturálnemu zasklievaciehmu systému, pri ktorom je z hľadiska požiadaviek tepelnej techniky eliminácia tepelných mostom vyriešená horšie, sa podarilo dosiahnuť súčiniteľ prechodu tepla celej konštrukcie na úrovni asi Uw = 1,4 (W/(m2 . K)). Tepelný most spôsobuje tmelený spoj v oblasti tepelnoizolačnej roviny zasklenia. Na jeho elimináciu sa používa PU prerušenie, ktoré zároveň tvorí podklad na aplikovanie tmelu a zachovanie jeho pružnosti počas životnosti konštrukcie.
Pri tomto spôsobe zasklenia sa sklenené výplne kotvia pomocou antikorových kotviacich prvkov. Kotviace klipy sa skrutkujú do hliníkového systému a zasklenie držia pomocou špeciálneho dištančného rámčeka alebo vložených antikorových U-profilov (obr. 1).
Obr. 1 Prerušenie tepelného mosta a kotvenie fasády 1 – pretmelenie škáry, 2 – PU prerušenie tepelného mosta, 3 – lokálne kotviace prvky zasklenia, 4 – antikorový dištančný rámček zasklenia |
Otváravé časti tvoria von výklopné okná s nalepeným zasklením (obr. 2 a 3), tak aby z exteriérovej strany nebol viditeľný hliníkový zasklievací systém a fasáda pôsobila ako čistá zasklená plocha. Týmto systémom sa riešili aj nepriehľadné časti v oblasti atiky a stropných konštrukcií.
Obr. 2, 3 Von výklopné okná s nalepeným zasklením |
Zaujímavým technickým detailom bolo osadenie fasádnej konštrukcie do systému C-kaziet. Z hľadiska požiadaviek maximálneho priehybu konštrukcie na kotvenie výplní otvorov a vyriešenia tepelného mosta v oblasti bežného vystuženia C-kaziet v oblasti parapetu a nadpražia nebolo možné použiť systémovú výstuhu. Systémová výstuha sa umiestňuje vo vnútri C-kazety. Navrhnuté riešenie spočíva v umiestnení nosnej konštrukcie za úroveň C-kaziet. Kotvila sa priamo do nosných oceľových stĺpov objektu.
Hliníková fasáda je osadená a kotvená systémom takzvaného pásového okna na plastový priebežný podkladový profil. Podkladový profil zabezpečuje prerušenie tepelného mosta a zároveň slúži na odvod kondenzátu z odvodňovacej drážky fasády. Okrem zabezpečenia bezpečného odvedenia kondenzátu sa týmto spôsobom osadenia zároveň minimalizuje priestor potrebný pre detail osadenia (obr. 4).
Obr. 4 Detail osadenia hliníkovej fasády na podkladový profil
1 – hliníkový fasádny profil, 2 – hliníkové von výklopné okno, 3 – kotvenie hliníkovej steny, 4 – plastový podkladový profil, 5 – oplechovanie vo farbe fasády
Obr. 5 Detail štrukturálnej fasády kombinovanej so vstupnými automatickými dverami 1 – hliníkový fasádny profil, 2 – oplechovanie zateplenia hliníkového profilu, 3 – tmelená škára, 4 – automatické dvere |
Obr. 6 Detail nadväzujúceho lepeného skleneného podhľadu na zasklenú stenu 1 – hliníkový fasádny profil, 2 – tmelená škára, 3 – nepriehľadné zasklenie – prekrytie stropnej konštrukcie, 4 – sklený lepený podhľad, 5 – kotvenie hliníkovej steny |
Najhodnotnejší fasádny prvok predstavuje vstupná fasáda. Pri jej realizácii sa použila kombinácia štrukturálnej fasády so vstupnými automatickými dverami (obr. 5). Na zasklené steny nadväzuje sklenený lepený podhľad (obr. 6, 9, 10).
Zaujímavým architektonickým prvkom sú celosklené dvere integrované do vstupnej fasády. Pri tomto riešení zo strany exteriéru nie je viditeľný hliníkový rám a krídlo dverí. Keďže išlo o nesystémové riešenie čo do veľkosti a spôsobu otvárania dverí, najväčšia výzva bola zladiť olepenie sklom vo väzbe na funkčnosť a eliminovať riziko prasknutia pri otváraní (obr. 7, 8).
Konštrukčné riešenie
Sídlo spoločnosti je rozdelené na dva samostatné objekty (obr. 11). Jedáleň a administratívna budova sú navzájom prepojené celoskleneným spojovacím mostom (obr. 12).
Aby sa maximalizovali rozpätia, zvýraznil otvorený priestor a aby sa budova prepojila s okolitým prostredím, zvolil sa oceľový nosný systém. Jeho použitím sa zároveň zvýraznil technický ráz budovy ako celku.
Oceľový nosný systém a väzníky s rozpätím viac ako 7 metrov kládli nároky na vyriešenie problémov s priehybom konštrukcií, dilatačnými pohybmi nosnej konštrukcie a v neposlednom rade aj na vyriešenie problémov s kapotážou oceľových prvkov potrebných na kotvenie fasády, tak aby nepredstavovali rušivý element v interiéri (obr. 13).
Obr. 8 Detail osadenia celosklenených dverí do fasády | Obr. 9, 10 Sklenený podhľad |
Obr. 10 | Obr. 11 Dva samostatné objekty prepojené celoskleneným spojovacím mostom |
Obr. 12 Sedenie umiestnené v spojovacom moste | Obr. 13 Kapotáž oceľových prvkov |
Záver
Administratívna budova Gas&Oil je dôkazom toho, že vhodnou kombináciou moderných a tradičných stavebných materiálov možno vytvoriť architektonické dielo, ktoré aj napriek modernému vzhľadu dobre zapadá do kontextu obce. A zároveň aj dôkazom toho, že vďaka v súčasnosti dostupným technickým riešeniam možno realizovať objekty s celozasklenou fasádou vyhovujúce tepelnotechnickým požiadavkám stanovených v normatívnych predpisoch.
TEXT: Ing. Marek Rura
OBRÁZKY a FOTO: Vladimir Yurkovic, FENESTRA SK
Ing. Marek Rura je obchodníkom firmy FENESTRA SK, spol. s r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.