Cemix na ceste k rastu: systémové riešenia, ktoré menia hru
"Som v zásade vždy optimista. Výrazné zlepšenie výsledkov, ktoré sme dosiahli vďaka správnym systémovým opatreniam a tvrdej práci, sa prejavilo v niekoľkých spoločnostiach našej skupiny Lasselsberger. Rovnaký optimistický vývoj očakávam aj pre slovenský Cemix," hovorí výkonný riaditeľ a konateľ spoločnosti Cemix, s.r.o., Ing. Igor Krajčovič.
Zameriavate sa na výrobu suchých omietkových a maltových zmesí. Akým druhom omietok dávajú v súčasnosti zákazníci prednosť?
Stále evidujeme dopyt po klasických stavebných materiáloch, akými sú vápennocementové produkty. Patria sem murovacie malty, jadrové omietky, jednovrstvové omietky do interiéru, ako aj do exteriéru, samozrejme, aj štukové omietky.
V poslednom období evidujeme aj zvýšený záujem o produkty na báze sadry a hliny. Pri sadre je záujem najmä o ľahčené sadrové omietky. Pri hlinených produktoch ide o systémové produkty radu 4600 – ZDRAVÉ BÝVANIE. Hlinené omietky ponúkajú významné zdravotné benefity, ako je regulácia vlhkosti a zlepšenie kvality vzduchu, čím prispievajú k zdravšiemu vnútornému prostrediu.
Vďaka svojej schopnosti prirodzene absorbovať a uvoľňovať vlhkosť udržiavajú stabilnú klímu v miestnostiach. Neobsahujú škodlivé prchavé organické zlúčeniny a pomáhajú znižovať prach a nečistoty, čím vytvárajú hypoalergénne prostredie. Ich vysoká tepelná hmotnosť umožňuje akumulovať teplo, čo zvyšuje energetickú účinnosť a prispieva k lepšej akustickej izolácii.
Aplikácie hlinených omietok zahŕňajú povrchové úpravy v interiéroch domov, ekologických a pasívnych budovách a pri renováciách historických objektov. Sú populárne v ekologickom stavebníctve vďaka svojej udržateľnosti a estetike, poskytujúc prirodzený vzhľad a variabilitu textúr a farieb. Používajú sa aj v zdravotníckych a vzdelávacích zariadeniach, kde ich vlastnosti prispievajú k vytváraniu zdravého a komfortného prostredia.
V minulosti ste pôsobili vo firme zameranej na TZB. Sú tieto segmenty stavebného trhu z obchodného hľadiska v niečom príbuzné alebo skôr veľmi odlišné?
Oba segmenty sú si prekvapivo blízke najmä z hľadiska štruktúry predaja a organizácie trhu, aj keď takmer všetci konkrétni aktéri sú odlišní. V oboch branžiach postupne vznikol veľmi profesionálny veľkoobchodný systém a takisto špecializované realizačné firmy. Samozrejme všetko sa nakoniec zbieha u spoločných hlavných zhotoviteľov alebo koncových zákazníkov, obe branže patria k stavebnému priemyslu.
Takmer každý výrobca stavebných materiálov má v ponuke systémové riešenia. Preferujú ich aj klienti alebo uvažujú skôr nesystémovo?
Zákazníci sa orientujú na riešenie svojho problému a najčastejšie hľadajú riešenie, ktoré je rýchle, finančne dostupné a jednoduché. Pri krátkozrakom pohľade to práve často nie sú systémové riešenia, ktoré však dramaticky zvyšujú riziko nekvalitného výsledku, kratšej životnosti alebo priamo reklamácií zo strany koncového zákazníka.
Náš tím technických špecialistov a obchodných zástupcov odporúča zákazníkom zohľadniť investície v kontexte celkového dlhodobého riešenia problému. S tým prichádzajú práve možnosti pre spomínané systémové riešenia. Ich použitie je technologicky správne a funkčnosť overená rokmi praxe. V strednom a dlhodobom horizonte sú spravidla spojené s nižšími nákladmi na obstaranie.
Zo strany firiem zaznievajú často kritické hlasy, že školy nedokážu dostatočne pripraviť svojich absolventov na prax. Máte rovnaký názor?
Samozrejme, aj my v Cemixe pociťujeme na trhu stále viac nedostatok kvalitnej pracovnej sily nielen pri vyhľadávaní nových kolegov, ale aj na samotnom stavebnom trhu pri predaji a realizácii.
Cemix spolupracuje so strednými odbornými školami, ktoré pripravujú budúcich murárov, a to vo forme odborných prednášok, školení, ale aj dodávkou materiálov na praktickú a odbornú výuku ich žiakov. Návrat duálneho vzdelávania vo väčšom rozsahu je jednou z možností, ako tento negatívny vývoj zmierniť.
Za ostatných sedem rokov zažíva stavebníctvo pomerne turbulentné obdobie. Ako vnímate súčasnú situáciu na trhu?
Aktuálny vývoj na trhu stavebných výrobkov a realít je po približne dvoch rokoch pozitívneho extrému, žiaľ, skôr negatívny. Ale to sú všeobecne známe informácie. Podstatné pre našu spoločnosť je, že efektívnejším využitím nášho potenciálu je možné ísť aj proti aktuálnemu trhovému vývoju, a to je cieľ.
Hospodárske výsledky spoločnosti Cemix sú pomerne vyrovnané. Znamená to, že môžete byť optimisti?
Principiálne som vždy optimista. Výrazné zlepšenie výsledkov v dôsledku správnych systémových opatrení a tvrdej práce dosiahlo v našej skupine Lasselsberger viacero spoločností a rovnaký vývoj optimisticky vidím aj pre slovenský Cemix.
Klientelizmus a korupcia sa nevyhýbajú ani stavebníctvu. Je ešte na trhu priestor na slušné rokovanie?
Naša spoločnosť sa riadi prísnym etickým kódexom. Ostáva nám preto sa orientovať na tie príležitosti, kde slušné rokovanie možné je.
V súčasnosti je dostupný pomerne rozsiahly sortiment omietok. Aké základné pravidlá platia pri ich výbere?
Omietky sú tradičným a najčastejšie používaným spôsobom úpravy vonkajších a vnútorných stien. V závislosti od ich hrúbky, zloženia a skladby jednotlivých vrstiev plnia fyzikálnu a estetickú úlohu, zaisťujú trvanlivosť muriva a chránia stavbu pred nepriaznivými vplyvmi.
Stavba po aplikácii omietok vždy pôsobí dojmom upravenosti a dokonalosti.
Existuje mnoho pohľadov na rozdelenie omietok. Rozdeliť sa dajú napríklad podľa funkcie spojiva, použitia, pevnosti, štruktúry a podľa ďalších špecifických vlastností, napr. hmotnosti, spôsobu spracovania, absorpcie vody a iných.
Za ostatných 25 rokov prešiel obnovou pomerne veľký počet bytových domov. Najpoužívanejším spôsobom obnovy je zateplenie obvodového plášťa vonkajším tepelnoizolačným kontaktným systémom (ETICS). Aké omietky sú vhodné na tento systém?
Omietky vhodné na povrchovú úpravu ETICS sa dajú rozdeliť do skupín podľa druhu samotnej konštrukcie stavby a podľa druhu použitej tepelnej izolácie.
Zjednodušene by sme mohli povedať, že omietky Cemix pre zatepľovacie systémy sa delia na vedrované (pastovité, pripravené na okamžité použitie) a vrecované (suché omietkové zmesi). Medzi pastovité (vedrované) omietky patria hlavne prémiové produkty Cemix TERTACEM a ACTIVCEM, ale aj klasické omietky delené podľa spojivovej bázy ako akrylát, silikón, silikát a mozaiková omietka určená do oblasti soklov.
Ako vrecované fasádne omietky vhodné na povrchovú úpravu ETICS ponúka Cemix minerálne omietky a Flexištuk. Na povrchovú úpravu ETICS sa dá, samozrejme, použiť aj vhodný fasádny náter.
Všetky tieto produkty sú takisto súčasťou certifikovaných zatepľovacích systémov Cemix.
Prečo je dôležité, aby sa používali certifikované systémy s navzájom kompatibilnými materiálmi?
Každý certifikovaný systém sa skladá z produktov, ktoré boli starostlivo vybrané na základe požiadaviek určených pre daný systém. Následne sa testovali v tomto systéme a po splnení všetkých kontrolovaných parametrov sa stali jeho súčasťou. Takto sa dosahujú najlepšie parametre podľa zamerania jednotlivých systémov, ktoré následne získavajú certifikát od autorizovanej osoby, napríklad TSUS (Technický a skúšobný ústav stavebný).
Predstavme si to napríklad na certifikovanom systéme CEMIXTHERM DIFU MW:
Riešenie s najvyššou priepustnosťou pre vodnú paru
Najpriepustnejšia stierka na trhu v kombinácii s vysokoparopriepustnou omietkou predstavuje ideálnu kombináciu pri renováciách. Cemixtherm DIFU MW spĺňa najvyššie kvalitatívne a výkonnostné požiadavky na ETICS v difúzne otvorených konštrukciách. Izolant v tomto zatepľovacom systéme tvorí výlučne minerálna vlna, ktorá je v systéme lepená a stierkovaná vysokopriedušnou lepiacou stierkou Cemix 2260 DIFU.
Vysoká priepustnosť vodných pár znamená µ < 8. Lepiaca a stierkovacia hmota je vhodná pre tepelnú izoláciu na báze minerálnej vlny a drevovlákna. Ako povrchová úprava je vhodná ktorákoľvek z vysokoparopriepustných omietok Cemix. Systém dosahuje najlepšie vlastnosti v kombinácii s vysokopriepustnou samočistiacou omietkou Cemix 2729 TETRACEM s fotokatalytickým účinkom.
Aj pre oblasť stavebníctva je charakteristická trvalá udržateľnosť. Akým smerom sa uberáte v tejto oblasti?
Ak chcete zlepšiť kvalitu života ľudí a zabezpečiť ju pre budúce generácie, musíte myslieť komplexne a konať udržateľne. Presne o to sa snažíme v Cemixe už mnoho rokov. Na jednej strane s prírodným stavebným materiálom, hlinenými omietkami z radu 4600, ktoré tvoria skupinu produktov pre zdravé bývanie, na druhej strane s ambicióznym programom udržateľnosti, ktorý znižuje emisie CO2 a zabezpečuje opätovnú použiteľnosť našich PE obalov.
Investíciami do PE obalov umožňujeme recykláciu. Ale nielen to. Naše PE obaly obsahujú až 50 % recyklovaného materiálu. A po použití sú 100 % recyklovateľné. Naše výrobky balené v odolných PE obaloch majú až dvakrát dlhšiu trvanlivosť ako výrobky balené v štandardných „papierových“ obaloch. Materiál v „papierových“ obaloch stvrdne a nedá sa použiť, výrobky v PE obaloch sú stále v perfektnom stave. Tým sa minimalizuje odpad z výrobkov s uplynutou lehotou spotreby.
Výrobky v odolných PE obaloch sú aj lepšie chránené pred vlhkosťou. Ak na tradičné „papierové“ obaly začne pršať, čo sa na stavbách stáva často, rýchlo sa stanú nepoužiteľnými. Výrobky Cemix v PE obaloch minimalizujú straty materiálu a plytvanie zdrojmi. Obaly Cemix PE majú najtenšiu PE fóliu, aká je v súčasnosti technicky možná, pričom nezanedbávajú svoju úlohu: chrániť materiál tak, aby sa na stavenisko dostal v 100 % kvalite.
Zdroj: PR článok Cemix, s.r.o.