Cenu udržateľnosti v celosvetovej súťaži získali Slováci
Architektonicko-projekčný ateliér GFI má na konte úspech celonárodnej relevancie. Odborná porota súťaže House of the Future vyhodnotila ich návrh ako najlepší v kategórii udržateľnosti.
House of the Future (Dom budúcnosti) je medzinárodná architektonická súťaž organizovaná v Spojených arabských emirátoch pod patronátom dubajského korunného princa a s podporou miestnej vlády. Súťaž pracuje s témou bývania v čase globálnych klimatických zmien a zásadnej technologickej transformácie stavebného priemyslu. Ako už názov naznačuje, iniciátorov zaujímali návrhy, ktoré svojimi inovatívnymi riešeniami myslia dopredu.
Hľadá sa bývanie budúcnosti
Súťažná výzva bola otvorená pre svetové ateliéry aj jednotlivcov z odboru. Účastníci mohli do septembra minulého roku posielať svoje autorské príspevky na tému rodinného bývania v Spojených arabských emirátoch.
Návrhy museli spĺňať viaceré špecifické požiadavky, napríklad maximálnu výmeru pozemku 450 štvorcových metrov, čo reflektuje rezidenčný štandard v Spojených arabských emirátoch. Špeciálne pre kategóriu udržateľnosti bola jedným zo zadaných parametrov tiež úplná energetická autonómia obytného domu v prípade dvojtýždňovej odstávky vody a elektrickej energie.
Hodnotiace kritériá zahŕňali ekonomickú dostupnosť, inovatívny prístup v intenciách technickej realizovateľnosti, ale napríklad aj sociálne špecifiká životného štýlu mladej arabskej rodiny. Vyhlasovatelia súťaže hľadali idey, ktoré budú nielen v súlade so súčasnými výzvami stavebného priemyslu v reakcii na globálne otepľovanie, zvlášť v prostredí extrémnych klimatických podmienok na Arabskom polostrove, ale zároveň ponesú kultúrny odkaz lokálneho regiónu.
Do výzvy sa zapojilo celkovo až 127 krajín, čo prekonalo očakávania organizátorov. Slovensko v súťaži reprezentoval tím GFI v zložení Lucia Medlenová, Anton Kuchťák a Jakub Demčák pod vedením Jakuba Ürgeho a Kataríny Jägrovej. V prvom kole bol tím GFI porotou nominovaný na shortlist 15 semifinalistov a z finálnej prezentácie v Dubaji si nakoniec odniesol cenu za udržateľný dizajn – Sustainability Award.
GFI, jednotka nielen v udržateľnosti
GFI má reputáciu firmy, ktorá posúva dopredu štandardy v celom odvetví a aj ich oficiálne motto hovorí o tom, že netvoria pre súčasnosť, ale pre svet, ktorý tu bude o 50 rokov. V súťaži House of the Future zúročili viac ako 25 rokov skúseností a schopnosť dívať sa na projektové zadania komplexne pri sústredení sa na kvalitu realizačného procesu od konceptu až po výsledok. Jedným z prvenstiev GFI je aj postavenie najvyššej budovy na Slovensku – rezidenčnej veže Eurovea Tower.
Aj napriek dlhoročným skúsenostiam a multidisciplinárnej expertíze sa víťazný tím GFI zhoduje, že súťaž House of the Future bola previerkou ich profesionálnych zručností. „Stálo nás to tri mesiace intenzívneho výskumu, kým sme našli smerovanie, ako tému mestskej udržateľnosti v komunite vhodne uchopiť,“ hovorí Jakub Ürge.
„Namiesto boja s nehostinnými geografickými podmienkami Emirátov sme na to išli opačne a snažili sa čo najviac vyťažiť z prírodných benefitov regiónu. Príkladom je prepracovaný systém zberu solárnej energie. V Dubaji je denne v priemere 11 a pol hodiny slnečného svetla, čo je výhoda, ktorú sme s maximálnou efektivitou zúročili. Kombinovaním tradičných pasívnych techník a získavaním základných surovín z lokálnych zdrojov pomocou najnovších technológií sme si poradili s výzvami púštneho prostredia. Zároveň náš pohľad na novú éru bývania rešpektuje a rozvíja kultúrnu identitu miesta.“
Podľa vyjadrenia porotcov, medzi ktorými nechýbali zástupcovia špičkových ateliérov, ako Zaha Hadid Architects, Calatrava Grace, Bjarke Ingels Group, MVRDV či Foster + Partners, návrh GFI presvedčil svojou výnimočnou technologickou zrelosťou a invenčnými prvkami pôsobiacimi na vytváranie komunít.
Udržateľnosť jednotlivých objektov je v koncepcii prepojená do vyšších urbánnych štruktúr, tzv. komunít.
Zdroj: PR článok GFI, a.s.