Čerpacia stanica budúcnosti
Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť modernú a ekologickú čerpaciu stanicu.Návrh čerpacej stanice vzišiel z architektonickej súťaže zorganizovanej spoločnosťou Slovnaft. Ambíciou je prezentovať dizajn vypracovaný citlivým tvorivým prístupom v zmysle „zelenej politiky“, ktorý bude zahŕňať všetky dostupné technické riešenia a efektívne zariadenia s nízkou spotrebou energie a s nízkymi prevádzkovými nákladmi
Areál bude pozostávať z priestorov obchodu, zo zastrešenia (kupoly), z drobných objektov, totemu, úložiska nádrží, úložiska LPG a z priľahlých obslužných komunikácií, parkovacích plôch, spevnených plôch a chodníkov pre peších. Najzaujímavejšou časťou je kreatívna konštrukcia zastrešenia, na ktorej je postavený celý koncept projektu.
Kompozícia má tvar leteckého krídla – symbolu pohybu.
Objekt má štvorcový pôdorys (16 × 16 m) so zaoblenými rohmi a nachádzajú sa v ňom pokladne, kaviareň, drobný tovar, WC pre návštevníkov, ako aj zázemie pre zamestnancov.
Futuristická kupola
Unikátne architektonické riešenie kupoly je založené na dynamickej ľahkej oceľovej konštrukcii v tvare parabolického hyperboloidu. Základy tvoria dva železobetónové bloky vysoké 1,6 m s pôdorysnými rozmermi 12,0 × 4,0 m. Samotná konštrukcia je tvorená priestorovými oceľovými oblúkmi. V priestore medzi nimi je natiahnutá textilná membrána od firmy Ferrari. „Táto membrána prepúšťa svetlo, čím sa ušetria náklady na osvetlenie, ale aj atmosféra pod presvetlenou kupolou je oveľa príjemnejšia,“ približuje Ing. arch. Andrej Alexy. „Navyše, vo večerných hodinách je membrána po celom obvode podsvietená LED diódovým pásom, takže pôsobí ako veľké žlté žiariace logo spoločnosti.“ Rozpon kopuly je v jednom smere 28,6 m a v druhom smere 29,6 m, v najvyššom bode je vysoká 9,72 m. Oceľový rám je opláštený sklolaminátovou povrchovo upravenou kapotážou. Použité materiály sú odolné, recyklovateľné a povrchovo upravené na báze nanotechnológií (samoumývateľné povrchy).
Terasa – kaviareň
Environmentálna schéma
Zelená politika
„Náš návrh čerpacej stanice využíva moderné technológie priateľské k životnému prostrediu a šetrí prevádzkové náklady,“ približuje architekt Alexy. „Vykurovanie je na báze tepelných čerpadiel. Dažďová voda z plochy kupoly bola v rámci súťažného návrhu prirodzene odvádzaná a zachytávaná v dvoch zásobníkoch, odkiaľ mala byť ďalej prečerpávaná ako úžitková voda. Pri ďalších stupňoch projektu sa však od toho upustilo. Všetky technológie sú integrované a riadené cez inteligentný systém merania a regulácie.“ Samotný objekt má tvar boxu s oceľovým skeletom, ktorý je opláštený ľahkou obvodovou fasádou. Súčasťou sú aj horizontálne žalúzie – tie chránia stavbu pred účinkami slnečného žiarenia a zároveň sú v nich integrované fotovoltické články. Objekt má štvorcový pôdorys (16 × 16 m) so zaoblenými rohmi a nachádzajú sa v ňom pokladne, kaviareň, drobný tovar, WC pre návštevníkov, ako aj zázemie pre zamestnancov. Je dynamicky natočený tak, aby umožnil lepšie vnímanie kupoly. Strecha je vegetačná, čo zlepšuje tepelnotechnické vlastnosti budovy.
Schéma konštrukcie kupoly – tá je najzaujímavejšou časťou konceptu projektu
ČERPACIA STANICA SLOVNAFT
Miesto: Prístavná ulica, Bratislava
Investor: SLOVNAFT, a. s.
Spracovateľ: ALEXY & ALEXY, s. r. o.
Autori: Ing. arch. Andrej Alexy, Ing. arch. Ing. Štefan Rafanides, Ing. arch. Martin Bujna, Ing. arch. Lukáš Orihel
Spolupráca: Bc. Zuzana Patrášová, Bc. Michal Pršo
Súťaž: február 2013 (1. cena)
Projekt na územné rozhodnutie: jún 2013
Projekt na stavebné povolenie a realizáciu stavby: december 2013
Predpokladaný začiatok výstavby: december 2014
Predpokladané ukončenie výstavby: marec 2015
Celkové investície: 1,7 mil. €
text: Ľudovít Petránsky
VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTÁCIA: Alexy & Alexy, s. r. o.
Článok bol zverejnený v časopise ASB.