Dni pasívnych domov 2021 – aktívny víkend v pasívnych domoch
O kvalitnej architektúre pasívnych budov, tvorbe zdravého životného prostredia a o ďalších výhodách sa môžete presvedčiť 12. -14. novembra, kedy sa budú konať Dni pasívnych domov 2021.
Tento rok poriadame podujatie online aj naživo. Využite jedinečnú príležitosť a spoznajte inšpiratívne pasívne domy, alebo sa vyberte priamo navštíviť niektoré z nich po celom Slovensku a aj v Česku.
Mnoho investorov sa inšpirovalo práve pri návšteve pasívnych domov a preto sú aj oni ochotní privítať vo svojom dome návštevníkov a sprostredkovať im svoje skúsenosti z výstavby a bývania v takomto dome.
Aký je rozdiel medzi pasívnymi budovami a budovami s takmer nulovou potrebou energie – A0?
Rozdiel nie je veľký. Budovy A0 vychádzajú z princípov pasívnych domov, ale pri pasívnych domoch sú požiadavky ešte prísnejšie, najmä čo sa týka parametrov konštrukcie, eliminácie tepelných mostov, vzduchovej priepustnosti obálky budovy, súčasťou je inštalácia vetracieho systému s rekuperáciou tepla.
Dôležitý je architektonický koncept, orientácia budovy a umiestnenie na pozemku. Pre kvalitnú realizáciu je charakteristická vysoko efektívna tepelno-izolačná obálka budovy, okná s trojitým izolačným zasklením, s pasívnym využitím solárnych ziskov, avšak v lete zatienené vonkajšími roletami, žalúziami či vhodnou konštrukciou. Ku zníženiu spotreby primárnej energie môžu výrazne prispieť fotovoltické panely a použitie tepelného čerpadla.
Ako je to s počiatočnou investíciou, dá sa budova v pasívnom štandarde postaviť za rovnaké, alebo dokonca nižšie náklady ako štandardná budova?
Náklady na výstavbu môžu byť porovnateľné, obyčajne sa však vstupná investícia navýši o 5 – 8 % , to sa to však majiteľovi vráti na znížených nákladoch za prevádzku domu. Pasívny dom je svojou úspornosťou a kvalitou vnútorného prostredia najlepšia investícia do budúcnosti.
Pasívne domy poskytujú výhody svojim obyvateľom a zároveň má ich výstavba aj pozitívny dopad na životné prostredie, hovorí Ľubica Šimkovicová, predsedníčka Inštitútu pre pasívne domy (IEPD):
“To je hlavnou prednosťou energeticky úspornej výstavby. Takéto stavby majú veľmi nízke náklady na prevádzku, mesačné výdavky za energie sú na úrovni 70 EUR pri rodinnom dome s obytnou plochou cca 160 m2. Zároveň získava majiteľ kvalitnú a hodnotnú stavbu.
Čím menej energie spotrebuje budova na svoju prevádzku, tým menej emisií oxidu uhličitého vyprodukuje. Preto je veľmi dôležité stavať pasívne domy.”
Aké stavby budú záujemcovia môcť navštíviť tento rok?
Zoznam otvorených pasívnych domov je uverejnený na webovej stránke dpd.iepd.sk. Návštevníci si budú môcť prehliadnuť murované stavby aj drevostavby. Aj tento rok sa na organizácii DPD spoločne s Inštitútom pre pasívne domy podieľa členská firma VIZE ateliér so svojim tímom.
- uvidíte budovy, ktoré na svoju prevádzku potrebujú iba zlomok energie v porovnaní s bežnými,
- zažijete komfortné prostredie a stále čerstvý vzduch prostredníctvom riadeného vetrania,
- môžete sa porozprávať s majiteľmi o ich skúsenostiach,
- spoznáte technické zariadenia nevyhnutné pre pasívne domy,
- získate kontakty na skúsených odborníkov, ak sa chystáte na stavbu alebo rekonštrukciu vlastnej nehnuteľnosti.
Naživo aj online
Prihláste sa na prehliadku, či prezentáciu niektorého z otvorených domov na www.dpd.iepd.sk a naplánujte si návštevu počas víkendu 12. -14. novembra 2021. Môžete sa poradiť a načerpať inšpiráciu pre Váš plánovaný dom či rekonštrukciu.
https://domyktoreprekvapia.sk/
Zdroj: PR článok Inštitút pre Pasívne domy