EIA trvá pridlho. Dá sa skrátiť?

Spoločnosť ADONIS CONSULT sa podieľala na environmentálnom hodnotení významných projektov. S jej konateľom RNDr. Vladimírom Kočvarom sme sa rozprávali o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Ako dlho sa venujete poradenstvu v oblasti EIA?

Spracovaniu dokumentácie EIA a poradenstvu sa venujem nepretržite 20 rokov. Môj tím posúdil viac ako 300 stavieb rôzneho charakteru. Od roku 2024 som aj členom svetovej asociácie environmentálnych posudzovateľov (IAIA) a som dlhoročným podpredsedom komisie výstavby, životného prostredia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.

Špecializujete sa na určitý typ stavieb?

Zaoberáme sa širokým portfóliom stavieb. Máme skúsenosti aj s dopravnými či rekreačnými stavbami.

V čom vidíte nedostatky platnej legislatívy o EIA?

Nedostatkom je najmä personálna poddimenzovanosť okresných úradov aj Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a nedodržiavanie lehôt. Ak by sa lehoty dodržiavali v zmysle platného zákona, posudzovanie by si v mnohých prípadoch vyžadovalo polovicu času. Obávam sa, že toto neodstráni ani novela zákona o EIA. Ďalším nedostatkom sú prahové hodnoty, t. j. čo sa má vlastne posudzovať. V niektorých odvetviach sú nastavené príliš prísne a niekde sa nereflektujú nové technológie.

Čo, naopak, na posudzovaní EIA oceňujete?

Zákon o EIA vznikol v USA ako reakcia na skutočnosť, že klasické povoľovanie stavieb nezahrňovalo verejnosť a mnohé problémy v životnom prostredí neboli vôbec pri povoľovaní posudzované. Vďaka zákonu EIA máme lepšie technológie vo výrobných halách, silnejšie zelené opatrenia na stavbách, verejnosť je lepšie informovaná o tom, čo sa deje v jej okolí.

Je možné zjednodušiť posudzovanie priemyselnej investície,ako je automobilka?

Procesne to nie je veľmi možné z dôvodu, že každá automobilka spadá pod viacero položiek zákona EIA a väčšinou ide o niekoľko za sebou nasledujúcich konaní. Zjednodušenie povoľovania takýchto prevádzok, na ktoré je naviazaných množstvo pracovných miest, je možné cez vyčlenenie väčších personálnych kapacít EIA pracovníkov na úradoch, resp. špecializáciou úradníkov na tento typ stavby.

Ako vnímate dĺžku procesov pri posudzovaní EIA? Pomohlo by ich skrátenie novelou?

Predlžovanie procesu EIA je najmä v dôsledku správneho konania, pod ktoré bolo konanie EIA zaradené, opakované námietky verejnosti a účastníkov konania, ako aj strach úradníkov vydať rozhodnutie spôsobujú enormné zdržania procesov (známe sú prípady na MŽP SR trvajúce viac ako 2 až 3 roky). Skôr to vnímam tak, že ak bude posudzovanie súčasťou iného povoľovacieho konania k stavbám, ako navrhuje
nová stavebná legislatíva, tak dôjde k ušetreniu času.

RNDR. VLADIMÍRKOČVARA konateľ ADONIS CONSULT, s. r. o., člen správnej rady Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru SR, podpredseda komisie výstavby a životného prostredia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi
RNDR. VLADIMÍR KOČVARA konateľ ADONIS CONSULT, s. r. o., člen správnej rady Asociácie
pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru SR, podpredseda komisie výstavby a životného
prostredia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi| Zdroj: ADONIS CONSULT

www.adonisconsult.sk

Text: Monika Voleková, foto: Miro Pochyba

Zdroj: ADONIS CONSULT, s.r.o.