Expandovaný polystyrén spĺňa nároky na požiarnu bezpečnosť
Základným predpokladom dostatočnej požiarnej ochrany budovy je správny návrh stavebnej konštrukcie so zabudovanou tepelnou izoláciou. Výskumy dokazujú, že pre celkovú požiarnu bezpečnosť budovy nie sú požiarne vlastnosti tepelnej izolácie kľúčové. Verejnosť teda dlhé roky neodôvodnene zaznávala túto vlastnosť penového (expandovaného) polystyrénu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Protipožiarna bezpečnosť tepelnoizolačných výrobkov zo samozhášavého EPS
Väčšina tepelnoizolačných produktov z EPS, ktoré sa predávajú v Európe, sa vyrába z EPS obsahujúceho retardér horenia (teda tzv. samozhášavý typ). Na stavebné účely sa používa zásadne EPS s pridávaním retardéru horenia. Táto prísada sa do polystyrénu pridáva za prísne regulovaných podmienok v súlade s platnou legislatívou Európskej únie. Takto upravený expandovaný polystyrén sa v prípade vznietenia od tepelného zdroja uhasí sám, čiže nikdy nevytvára priestor na rozšírenie požiaru po celej budove. Toto konštatovanie však samozrejme neplatí, ak nepominie zdroj plameňa a šírenie požiaru pokračuje, prízvukuje Ing. Marta Strapková, predsedníčka Združenia výrobcov, spracovateľov a používateľov expandovaného polystyrénu. Výskumy EUMEPS-u (Európske združenie výrobcov EPS) dokazujú, že samozhášavé vlastnosti nestrácajú svoju účinnosť ani po desaťročiach.
Pri posudzovaní požiarneho rizika EPS v zabudovaných systémoch je vždy dôležitá skúška triedy reakcie na oheň systému, ktorá sa vykonáva v akreditovanom a notifikovanom laboratóriu, pričom musí byť pre prípad kontaktného tepelnoizolačného systému skúškou preukázaná trieda reakcie na oheň minimálne B-s1, d0, potvrdená protokolom o skúške. Tento tzv. SBI test (skúška osamelo horiacim predmetom podľa EN 13823) je kľúčovou skúškou pre každý z 37 kontaktných tepelnoizolačných systémov používaných na Slovensku, pre ktoré osvedčovacie miesto ustanovené na základe zákona č. 90/1998 Z. z. vydalo platné Európske technické osvedčenie (tzv. ETA) alebo národné technické osvedčenie (TO). Európske a aj národné technické osvedčenia sa vydávajú na základe rovnakej európskej normy ETAG 004. Osvedčovacím miestom je Technický a skúšobný ústav stavebný (TSÚS), n. o. Prirodzene, skúšajú sa aj ostatné parametre vyplývajúce z potreby preukázať splnenie základných požiadaviek na stavby. Výrobky podľa účelu použitia musia vyhovieť okrem požiarnej bezpečnosti aj ďalším piatim základným požiadavkám.
Príkladom preukázania požiarnej bezpečnosti je požiarna skúška na ETICS z júna 2008, kde pri hrúbke EPS 180 mm tejto skúške štandardný schválený ETICS vyhovel. Pre každého, kto má právo alebo chce získať presné informácie, ich určite nájde v TSÚS v Bratislave vrátane informácií o 791 licenciách vydaných 502 zhotoviteľom kontaktných tepelnoizolačných systémov podľa platnej STN 73 2901.
Európske združenie výrobcov EPS vo svojich výskumoch potvrdilo, že správne aplikovaný a zabudovaný EPS nemá vplyv na výskyt a rozvoj požiaru v budove a na stavbách. Testovanie expandovaného polystyrénu zabudovaného do kontaktného tepelnoizolačného systému (ETICS) podľa normy EN 13501-1 pre hodnotené stavby ho zaradilo do klasifikačnej triedy B – neľahko horľavé. Aj zaradenie kritéria tvorby dymu v rámci tejto klasifikácie do triedy s1 je tou najlepšou možnou klasifikáciou z hľadiska bezpečnosti stavby.
O Združení EPS.SR Združenie EPS.SR je združením výrobcov, spracovateľov a používateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku. Je dobrovoľným a nezávislým združením členov, ktorých podnikateľské aktivity pokrývajú celý komplex problematiky spätej s výrobou, projektovaním a montážou zateplenia pomocou expandovaného polystyrénu. Vzniklo s cieľom podporovať rozvoj dopytu po expandovanom polystyréne, participovať na tvorbe noriem a legislatívnych opatrení, kontrolovať a zvyšovať kvalitu výrobkov z expandovaného polystyrénu, poskytovať konzultácie v oblasti jeho spracovania a montáže a podieľať sa na úsporách energie. Združenie EPS.SR realizuje projekt Monitoring kvality EPS, ktorého cieľom je zabezpečiť kvalitu výrobkov tepelných izolácií z EPS pre zatepľovanie v súlade s garantovanými vlastnosťami, ktoré sú deklarované vo vyhlásení zhody, a tým zabezpečiť dlhodobú životnosť a kvalitu zateplenia. Projekt sa realizuje v zmluvnej spolupráci s TSÚS Bratislava. V súčasnosti sa v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou realizuje projekt zameraný najmä na fasádny polystyrén EPS 70F. |
Výrobok ETICS je stavebný výrobok, ktorý sa na stavbe skladá z komponentov, a preto je jeho zaradenie do triedy B istotou pre stavebníka, že EPS v systéme perfektne plní svoju tepelnoizolačnú funkciu a je bezpečný. Znamená to zároveň, že EPS prispieva k produkcii dymu len veľmi málo alebo vôbec. Z toho možno vyvodiť záver, že pri správnom používaní EPS nehrozí žiadne riziko zvýšenej tvorby dymu. To je dané najmä tým, že EPS z 98 % tvorí vzduch, dym teda môže vznikať len z 2 % hmotnostnej podstaty materiálu.
V prípade požiaru je z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia nevyhnuté zabezpečiť aj nízku toxicitu dymu. Podľa výsledkov výskumu holandskej spoločnosti TNO, horením EPS vzniká oveľa menej toxického dymu ako pri prírodných materiáloch, napríklad dreva, korku alebo ovčej vlny. V správne navrhnutých stavebných konštrukciách s kvalitne zabudovaným tepelnoizolačným materiálom, ktorý je chránený výstužnou a povrchovou vrstvou, má iba malý vplyv na tvorbu dymu.
Ďalším dôležitým požiarnym parametrom je teplo produkované horiacim materiálom, ktoré určuje, ako sa požiar bude vyvíjať. „Vďaka vysokému obsahu vzduchu má EPS nízky podiel na celkovom požiarnom zaťažení budovy. Podiel EPS na požiarnom zaťažení bežnej konštrukcie plochej strechy s asfaltovaným hydroizolačným pásom je asi 10 %,“ dodáva Ing. Marta Strapková.
Obr. 1. Skúšobná vzorka ETICS počas skúšky STN EN 13823 (tzv. SBI test). Počas skúšky nedošlo k šíreniu požiaru po povrchu skúšobnej vzorky. |
Obr.2 Skúšobná vzorka ETICS po ukončení skúšky. Na skúšobnej vzorke neboli žiadne známky pretrhnutia, resp. prasknutia povrchovej vrstvy. |
Význam tepelnoizolačných materiálov pri požiari
Ukazuje sa, že vplyv tepelnoizolačných materiálov na výskyt a rozvoj požiaru je zanedbateľný. Výrobcovia EPS si objednali nezávislý prieskum príčin a rozvoja viac ako 40 veľkých priemyselných požiarov. Pýtali sa, akú úlohu pri nich zohral tepelnoizolačný materiál na báze EPS. Tento prieskum sa začal v roku 2002 a dodnes pokračuje. Zistilo sa, že EPS sa nepodieľal na vzniku alebo rozvoji týchto požiarov. „Identifikovalo sa mnoho iných faktorov, ktoré rozvoj požiarov napomohli, medzi nimi napr. neopatrné zaobchádzanie so žeravými odletujúcimi čiastkami materiálu, chýbajúce hasiace prostriedky a požiarne vlastnosti materiálov uskladnených v budovách. Výsledky výskumu ukázali, že medzi použitým materiálom a škodou spôsobenou požiarom nie je žiadna súvislosť. EPS sa nepodieľal na vzniku alebo ďalšom rozvoji požiaru,“ vysvetľuje M. Strapková.
Spoločnosť TNO je nezávislá výskumná organizácia zameraná na inovácie. Spája ľudí a poznatky, aby mohla trhu prinášať inovácie, vďaka ktorým budú podniky konkurencieschopnejšie a budú môcť prispievať k zachovaniu trvalo udržateľnej a zdravej spoločnosti. Viac ako 4 300 odborníkov TNO prináša aplikované poznatky a riešenia globálnych problémov. TNO sa zameriava na rozličné témy, z ktorých za prioritnú tému považuje využívanie energie v oblasti stavebníctva. |
Dôležitá je kvalita polystyrénu
Výrobky z expandovaného polystyrénu sú populárne vďaka svojej prijateľnej cene i dobrým vlastnostiam, medzi ktoré patrí napríklad nízka hmotnosť, dobré mechanické vlastnosti, odolnosť proti vlhkosti, vode, kompatibilita s väčšinou stavebných materiálov, zdravotná neškodnosť, malý negatívny dosah na životné prostredie. Tieto vlastnosti sú počas celej životnosti budovy stabilné. Toto všetko však platí, iba ak siahnete po kvalitnom penovom polystyréne. S orientáciou na trhu s EPS vám pomôže projekt Monitoring kvality EPS, ktorého výsledky za rok 2010 potvrdili, že sa u nás vyrába a používa kvalitný EPS. Pri rozhodovaní však vždy platí, že je potrebné vyberať taký kontaktný tepelnoizolačný systém /ETICS/, na ktorý bolo vydané Technické osvedčenie, pretože v takomto ETICS je vždy použitý kvalitný EPS. Zámeny materiálov sú vždy rizikové, mohlo by prísť k poškodzovaniu spotrebiteľa a k zníženiu funkčnosti ETICS, čo však platí aj o ostatných predpísaných a odskúšaných komponentoch schváleného ETICS.
Zdroj: Podklady Združenia výrobcov, spracovateľov a používateľov expandovaného polystyrénu
Foto: Združenie výrobcov, spracovateľov a používateľov expandovaného polystyrénu
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.