Fasáda z fotovoltických panelov
Unikátne a zároveň zaujímavé riešenie vzhľadu a funkcie fasády ponúka firma Soltecture Solartechnik GmbH v Berlíne pri realizácii svojho hlavného sídla. Na prvý pohľad dizajnový a štýlový architektonický prvok osobitý svojím lesklým povrchom nie je nič nové pod slnkom, nie je však nič krajšie, ako keď sa elegantná pastva pre oči prepojí s dobre fungujúcou technológiu povyšujúcou klasickú fasádu na sofistikovaný generátor energie využiteľnej tak na chod budovy, ako aj na predaj do verejnej siete elektriny.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Keďže väčšina súčasných budov sa navrhuje skôr do výšky, plocha striech pokrytých panelmi z hľadiska využitia zavedeného 100 kW odberu do verejnej siete u nás na Slovensku nie je dostatočne efektívna.
Aby sme využili solárnu elektrinu pre jednu budovu na maximum, potrebovali by sme použiť 1 111 ks panelov, pričom každý panel by mal mať výkon 90 W, čo by pri dnešnej vysokej cene pozemkov (preto sa stavia viac do výšky ako do šírky, teda aj strechy majú menšie pôdorysné plochy) v prípade klasickej alternatívy panelov na streche bolo nereálne.
Tento druh obkladov budov je výhodný najmä pri administratívnych budovácj, a to práve z dôvodu veľkého zaťaženia objektu z hľadiska elektrickej energie. Ľudia sa v nich zdržiavajú aj v čase intenzívneho slnečného žiarenia, čo si vyžaduje plynulú a kvalitnú vzduchotechniku, a práve pokrytie nákladov na jej chod sprostredkúva tento fotovoltický systém. Ak je pre budovu nastavený režim priamej spotreby, čo znamená, že vyprodukovaná energia sa priamo využíva v rámci technicko-hospodárskeho zabezpečenia budovy, vynaložené investície sa vrátia o dva roky skôr ako pri bežnom predaji do siete.
Z hľadiska svetelno-technických zásad musia mať panely fotovoltického systému vždy čiernu farbu a vyrábajú sa ako typizované, preto v prípade nepresností pri jednotlivých detailoch si musíme pomôcť doplnkovými kusmi z kompozitných obkladacích panelov, ktoré už, samozrejme, môžu byť akejkoľvek farby.
Kompletný fasádny systém tvorí tepelná izolácia, ktorej hrúbka je prispôsobená nárokom podnebného pásma, hydroizolačná fólia, hliníková nosná konštrukcia a samotný fotovoltický panel. Keďže ide o tenkovrstvový panel technológie CIGSe, jeho efektivita je menšia ako kremíkových panelov. Keďže sú však tieto panely schopné spracovávať aj nepriame a odrazené (difúzne lúče) osvetlenie (teda aj pri zamračenej oblohe) a nie sú závislé od priameho osvetlenia (čo je výhoda aj v situácii, keď panelu bráni v priamom dopade slnečného žiarenia hmotná prekážka, napríklad komín alebo strom), tento parameter sa vykompenzuje.
Hlavné sídlo spoločnosti Soltecture Solartechnik GmbH
Miesto stavby: Berlín
Architekt: Rainer Girke
Rok dokončenia: 2009
Typ stavebného prvku fasády: fasádne kazety
Materiály: drevo, sklo, kov, 700 panelov Soltecture z glazovaného obkladového materiálu, 6 000 strešných panelov
Fasádny systém: závesný systém od firmy Goldbeck Solar Bau
Distribútor na Slovensku: www.odvetranafasada.com
Text: Richard Szilvássy
Foto: www.odvetranafasada.com