Fasádne obklady drevo – plast
Neskĺznuť do omietkovej rutiny a zabezpečiť dlhú životnosť celej fasády aj na miestach, ktoré si vyžadujú extrémnu odolnosť. Túto požiadavku splnia kompozitné materiály, ktoré odolávajú bez zmeny farebnosti či tvaru dažďu, mrazom, striedaniu teploty, slnku i vetru.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kompozitné materiály sa vyrábajú z drevenej múčky, jemných pilín či celulóznej kaše, ktoré sa zmiešajú s polymerizujúcim plastom. Na trhu však možno nájsť aj výrobky z kompozitných materiálov, ktoré vznikajú zmiešaním dreveného odpadu s polyetylénom, polypropylénom alebo s PVC (polyvinylchloridom). Zmes sa následne lisuje do tvaru dosky s požadovanými rozmermi. Druh použitého plastu a podiel drevenej zložky sú dva najvýznamnejšie parametre, ktoré majú najväčší vplyv na finálne vlastnosti materiálu. Materiály, do ktorých sa primiešava polyvinylchlorid, sa vyznačujú lepšími termodynamickými vlastnosťami. Iné polyméry sú mäkšie, v dôsledku čoho sa výsledný materiál môže následne drobiť, je menej pevný a odolný proti nárazu či poškrabaniu. Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je okolo 50 % dreva a 50 % plastu. Tým sa dosiahne, že doska nebude pôsobiť lacným dojmom plastového vzhľadu. Vzhľadom na uvedené zloženie, ide o ekologický výrobok, ktorý možno po uplynutí životnosti stopercentne recyklovať.
Originálna fasáda bez údržby
Obklad z materiálov pripomínajúcich drevo je výrazovým prostriedkom, ktorý podčiarkuje dizajn a charakter stavby (obr. 1). Kompozitný materiál WPC svojou štruktúrou, reliéfom a sfarbením drevo pripomína, ale zároveň ponúka výhody moderných materiálov. V porovnaní s domácim či exotickým drevom je to predovšetkým bezproblémová údržba, farebná a tvarová stálosť. Po zime, ako aj pri bežnej údržbe stačí obklad vyčistiť iba prúdom vody z vysokotlakového čističa. Nie je potrebné olejovanie a ošetrovanie impregnačnými nátermi.
Plastová zložka chráni materiál pred degradačným pôsobením vonkajších faktorov i cyklicky sa striedajúcich klimatických podmienok. Odolnosť proti plesniam, rastu húb či machov na jeho povrchu, ako aj odolnosť proti drevokaznému hmyzu vyplývajú zo základného zloženia materiálu. Príznačnou vlastnosťou dosiek z kompozitných materiálov je stabilita. Materiál sa nedrobí, neštiepi, nekrúti a nevznikajú v ňom triesky. Farebnosť či tvar nestratia dosky počas celej životnosti ani pri pôsobení chemicky upravovanej vody, soli, vtáčieho trusu.
Zárukou stálej farebnosti obkladu na vonkajšej fasáde je technológia výroby a jednotná farebnosť v celom priereze. Najväčší výber farieb umožňujú najmä materiály na báze PVC. Výrobcovia, ktorí ho používajú, ponúkajú výber až z 8 farieb, ktoré sú veľmi blízke exotickým drevinám, ako sú napríklad masaranduba či bangkirai. Výhodou, ktorú ocenia najmä architekti je, že rovnaký obkladový materiál možno použiť aj na zhotovenie terasy. Použitím prvkov v identickom farebnom vyhotovení sa docieli harmonické prepojenie exteriéru stavby.
Obr. 2 Kotvenie obkladu na drevený rošt | Obr. 3 Kotvenie obkladu na oceľový profil |
Spôsoby aplikácie
Počas realizačnej fázy možno oceniť najmä stabilitu materiálu (nekrúti sa, neštiepi), presnú veľkosť a nízku hmotnosť dosiek, ktorá umožňuje rýchly postup prác. Pred začiatkom montáže je nevyhnutné podklad dostatočne pripraviť. Pre inštaláciu dosiek z kompozitných materiálov na fasády budov ponúkajú výrobcovia rošty i potrebné doplnkové technológie upevňovania obkladu na zvislé steny (obr. 2, 3). Rošty by mali byť dimenzované tak, aby umožnili inštaláciu dostatočne hrubej vrstvy tepelnej izolácie umiestňovanej pod vrchný plášť. Pri zateplení treba konštrukciu zabezpečiť aj parozábranou. Samotná montáž dosiek je vďaka automatickému nastaveniu správnej polohy lamiel jednoduchá. Dosky do seba presne zapadajú systémom pero – drážka a vytvárajú súvislý vode odolný obklad. Po krajoch sa obkladové dosky k roštu prichytávajú skrutkami. Skladbu treba ukončiť hliníkovými lištami (obr. 4, 5, 6, 7). Ideálne je, ak výrobca ponúka tieto lišty vo farebnom vyhotovení korešpondujúcom s použitými doskami. Spracovanie materiálu je jednoduché. Na prípadné korekcie stačí použiť bežné nástroje na spracovanie dreva.
Obr. 4 Detail okenného ostenia |
Obr. 5 Ukončenie rohu stavby |
Obr. 6 Ukončenie pri sokli | Obr. 7 Ukončovací profil – styk dvoch zvislých konštrukcií |
Fasádne obklady z kompozitného materiálu sú vhodné na realizáciu moderných architektonických diel s požiadavkou nenáročnej údržby a dlhej životnosti.
TEXT: Ing. Ondřej Fridrich
FOTO: Deceuninck
Autor je marketingový manažér spoločnosti Deceuninck, spol. s r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.