Generátor technologických vychytávok

Firmu KOOR založili Branislav Koreň a Milan Orlovský s cieľom prinášať do projektov obnovy budov nové technologické platformy a profesionálny energetický manažment. Po 14 rokoch by radi zverili ďalší rozvoj a napredovanie firmy mladšej generácii, ktorú zastupuje Michal Hesek, CEO – výkonný riaditeľ spoločnosti. So všetkými troma zástupcami sme sa rozprávali o začiatkoch firmy i o jej smerovaní.

Spoločnosť KOOR ste založili v roku 2010. Aký príbeh je s jej založením spojený?

Stretli sme sa pri riešení jedného projektu, kde Braňo zastupoval technologickú firmu, ktorá dodávala tepelné čerpadlá, a ja som zastupoval školu, ktorá potrebovala znížiť uhlíkovú stopu. K tomu zháňala nejaké financovanie cez Európske fondy. Po jeho úspešnom zvládnutí sa začala naša ďalšia spolupráca.

Technologickú a prevádzkovú platformu zastupoval Braňo a ja som sa snažil viesť obchod a financovanie. V takejto podobe sme začali firmu postupne rozvíjať. Začali sme vo dvojici, neskôr sa k nám pridali ďalší ľudia, ktorí sú s nami dodnes. Odvtedy sa, samozrejme, personálne obsadenie znásobilo.

Spomínaná škola mala povinnosť do určitého termínu obnoviť budovu. Z plynového kotla sa rozhodli prejsť na tepelné čerpadlo. Toto bol náš nultý projekt na Slovensku, v ktorom sme videli veľký potenciál.

Postupne sme pokračovali s ďalšími projektmi. Zistili sme, že nestačí len vymeniť kotolňu, ale že na obnovu sa treba pozerať zo širšej perspektívy. Dôležité bolo, aby bol celý koncept unifikovaný a čo v najväčšej miere riadený diaľkovo. Keď totiž chcete dosiahnuť určité parametre naplánované v projekte, musíte prevádzku strážiť.

Nemôžete pripustiť, aby niekto nastavoval lokálne kohútiky. Tieto základné princípy dodržiavame doteraz a len ich rozširujeme a pridávame ďalšie technologické platformy a komponenty, ktoré tá-ktorá budova potrebuje. Najnovšie riešime projekty s batériovými úložiskami a fotovoltikou, do budúcna pripravujeme energetické spoločenstvá.

Za tých 14 rokov sme realizovali množstvo projektov, v ktorých je viazaný obrovský objem peňazí. Preto sa snažíme dodržať naplánovaný životný cyklus, prevádzkové náklady. Ide o ťažší koncept, ale o to žiadanejší. Pretože vo väčšine prípadov niekto niečo nakreslí, poskladá to, ale o prevádzku sa už nestará. My sa pozeráme na projekt ako celok, teda aj na budúcu prevádzku. Ak zákazník chce, aby spotreba reálne klesala, musí mať daná technológia svojho pána, ktorý sa o ňu bude starať.

Ako pristupujete k návrhu technologického projektu?

Väčšinou to funguje tak, že ak niekto príde s požiadavkou na novú kotolňu, osloví projektanta, ten prizve potrebných profesistov, ako je kurenár, elektrikár, kominár či odborník pôsobiaci v oblasti riadenia a regulácie. Vznikne projekt, ktorý nejaká firma zrealizuje, ale o prevádzku sa už nestará.

Naše know-how je v tom, že my si najskôr naštudujeme danú budovu, pozrieme sa na jej aktuálnu prevádzku a podľa toho navrhneme kotol, letnú a zimnú prevádzku, k tomu navrhneme tepelné čerpadlo, ktoré môže byť napr. napojené na odpadové teplo z kuchyne a vďaka nemu dokáže ohrievať teplú vodu. Všetkých zúčastnených projektantov koordinujeme. Na konci získame projekt, na základe ktorého vieme kotolňu zrealizovať a aj prevádzkovať presne podľa toho, ako si to navrhneme.

Takýto prístup aplikujeme aj na nové budovy. Už v projektovej fáze sa pozeráme na to, aké by mohli byť prevádzkové náklady, a chceme technológiu navrhnúť tak, aby bola čo najlepšia. Ak nás developer vpustí do projektu včas, dokážeme mu ušetriť aj stavebné náklady. Vieme odporučiť všetky súvisiace zariadenia a byť profesionálnym partnerom.

Vďaka tomu, že jednotlivým technológiám rozumieme, vieme ušetriť ďalšie peniaza. Len si musí dať daný developer/investor poradiť. Cieľom je, aby bola prevádzka nielen energeticky hospodárna, ale priaznivá aj z environmentálneho hľadiska. Zároveň dokážeme garantovať, že to, čo navrhneme, bude aj reálne fungovať. My sme v podstate takí konzervatívni teplári, ktorí prinášajú naraz viaceré benefity.

Chceme, aby investori pochopili, že dôležité je prepojenie energetiky so „stavarinou“. Energetika tvorí 10 až 20 % z nákladov a cez obálku budovy je možné ušetriť 40 % energie, zvyšok tvorí užívateľ budovy. Naším cieľom je byť systémovým partnerom. Nemusíme participovať na všetkých projektoch, radi sa o ne podelíme s konkurenciou. Ide nám o to, aby sa niekam posunula celá spoločnosť.

Projekt, ktorý navrhneme, dokážeme aj prevádzkovať, vieme nasimulovať, aké budú prevádzkové náklady, aká bude variabilná a fixná zložka. Za týmito návrhmi si potom aj stojíme. Samozrejme, dokážeme vysvetliť, prečo sú náklady na prevádzku vysoké, ak teda sú. Budúcnosť vidíme jednoznačne v unifikácii a definovaní prevádzkových nákladov.

Určite nie sme zástancovia doterajšieho prístupu, keď sa niečo postaví a potom príde mladý manažment, ktorý dostane odmeny za ušetrené náklady. Tí túto úsporu potom dosahujú nezmyselnými rozhodnutiami o zrušení niektorých technológií, ktoré mali práve garantovať danú úsporu.

Časy sa však začínajú postupne meniť a keď niekto niečo deklaruje v rámci žiadosti o zelené financovanie, bude musieť dané technologické riešenia aj dodržať. Inak je možné, že o pridelené finančné prostriedky od banky investor príde, pretože aj na nich bude vytváraný určitý tlak.

Zelenosť tak nebude potrebné len predložiť na papieri, ale ju aj reálne preukázať na základe meraní. A tu dokážeme byť pre investorov a developerov silným partnerom. Zákazníkom dokážeme poskytovať široký servis aj v podobe výkazníctva dát, či už ide o plyn, elektrinu, alebo teplo. To čo, navrhneme, musí mať zmysel. Nevnucujeme jedno riešenie v podobe tepelného čerpadla.

Portfólio vašich služieb je široké. Aké služby tvorili jeho základ, keď ste spoločnosť zakladali a kam ste sa až posunuli?

Všetko, čo robíme, súvisí s budovami. Ako sme už povedali, primárne sme začínali so starými budovami, ktoré sa potrebovali realizovať nejaký technologický upgrade. Vždy sme začínali od zdroja, tzn. teplom. Na to sa postupne nabaľovali súvisiace rozvody, radiátory, hlavice, okná, zateplenie, obnova strechy, osvetlenia a s tým súvisiace financovanie.

Neskôr sa pridalo chladenie, fotovoltika a batériové úložiská. Prevádzku budovy sa snažíme uchopiť tak, aby bola lepšia, ekonomickejšia a overiteľná. Ideme skôr evolúciou ako revolúciou. Snažíme sa profilovať ako generátor vychytávok. Spraviť dokážeme všetko, hoci aj absolútnu energetickú budúcnosť. Otázka je, kto a z čoho to zaplatí. Záleží nám na tom, aby zelenosť budovy bola vyvážená v každom smere. Čiže ide o široké technologické spektrum. Vždy však pre budovy.

My sme dodávateľ služby v energetike, je to, akoby sme v podstate prišli do základnej školy, kde špičková manažérka disponujúca pedagogickým vzdelaním mala byť zodpovedná za osvetlenie, regulačné stanice plynu, kotolňu, všetky technológie, hlavné prípojky vody, kanalizácie a elektriny. Na tieto činnosti si musela, samozrejme, zazmluvniť oprávnené firmy alebo väčšinu riešil miestny školník.

Keď jej firma vypracovala napríklad revíziu, bez toho, aby si ju podrobne preštudovala, založila do zakladača. Vôbec jej nenapadlo, že niekde na konci tohto dokumentu môžu byť uvedené aj nejaké chyby, ktoré treba odstrániť. A my sme prišli a začali sme čítať a riešiť tieto nedostatky, čo, samozrejme, vyústilo do úspor na energiách.

V tomto segmente energetických služieb je veľmi dôležité poznať platné technické a právne predpisy, sledovať trendy, kráčať s dobou a vývojom a novinky aplikovať do praxe. Na toto však špičkový manažér, ktorým môže byť primár v nemocnici s medicínskym vzdelaním alebo riaditeľka v škole s pedagogickým vzdelaním, nemá nielen vzdelanie, ale ani kapacitu. A tu vidíme veľký priestor pre naše služby.

Ktoré z navrhovaných opatrení v rámci jednotlivých projektov považujete za najdôležitejšie?

Dôležité je mať prevádzku pod kontrolou. Budovu je potrebné merať. A to vo väčšine prípadov chýba. Investovať do spoľahlivého partnera, ktorý dokáže budovu čítať, by malo byť prioritou. Vlastníkom budov sa však do toho veľmi nechce. Najväčšiu položku v rozpočte tvorí teplo a chlad, potom elektrina a voda. Bez týchto životných energií budova nevie fungovať. Tieto položky je potrebné vhodne optimalizovať a kvantifikovať. Niekedy stačí naozaj málo na riadenie, riešení na úsporu je nekonečno.

Zmeny plánujete aj vo vašej spoločnosti. Aké bude vaše ďalšie smerovanie?

Smerovanie ostane rovnaké, len firmu prevezmú šikovnejší ľudia. Michal, ktorý je predstaviteľom mladej generácie. Veríme, že bude schopný firmu posunúť ďalej, k ďalšej systémovosti. Ako sme už povedali, budujeme tri piliere. Chceme udržiavať prirodzený rast, ktorý máme.

Otvára sa nám trh v Českej republike. Postupne tam začíname zazmluvňovať projekty a kompetencie, ktoré máme na Slovensku, chceme preniesť aj do Česka. Rozvoj na českom trhu plánujeme v najbližších dvoch až troch rokoch. Zároveň by sme sa chceli postupne etablovať aj v Maďarsku.

Za sebou máte čisto slovenský kapitál. Je ťažké presadiť sa medzi veľkými zahraničnými korporátmi?

Základné pravidlo je, že nemôžete s nimi súťažiť. Musíte hľadať svoje segmenty. To je jediný spôsob, ako si vybudovať postavenie na trhu. Nám veľmi pomohol aj fond SICAV, ktorý nám dodal rastový kapitál. Ten sme už splatili. Neschopnosť trhu nám pomohla hľadať peniaze. Našou stratégiou je disponovať viacerými segmentmi. Káble a rúry sú dané, ale na koncovkách sa hrať môžeme.

TEXT: Andrea Dingová, FOTO: Miro Pochyba

Zdroj: PR článok KOOR, s.r.o.