Georgievitsov palác ožil: Zrekonštruovaná ZUŠ Miloša Ruppeldta otvorila brány umeniu
Najstaršia základná umelecká škola na Slovensku sa po dva a pol roku vrátila do zrekonštruovaných priestorov Georgievitsovho paláca. Národná kultúrna pamiatka bola dlhodobo v dezolátnom stave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Georgievitsov palác na Panenskej ulici v Bratislave predstavuje ďalší úspešný príklad citlivej rekonštrukcie historickej pamiatky. Budova, ktorá už roky slúži ako sídlo ZUŠ Miloša Ruppeldta, po novom hostí aj Dom hudby. Tento nový kultúrny priestor poskytne potrebné zázemie na organizovanie podujatí, no ponúkne aj priestory na prenájom pre umelcov.
Záchrana kultúrnej pamiatky
Zatekajúca strecha, plesnivé steny a narušená statika, boli len niektoré z mnohých problémov chátrajúcej budovy. Jedno krídlo paláca bolo takom zlom stave, že muselo byť dlhodobo zatvorené.
K rekonštrukcii pamiatky sa mohlo pristúpiť vďaka mestskému Programu obnovy ZUŠ a centier voľného času a finančnej podpore Ministerstva kultúry SR. Obnovou prešla celá budova. Umelecké reliéfy na fasáde aj interiérových omietkach obnovovali reštaurátori podľa nálezov pôvodnej omietkovej výzdoby. Repasovala sa pôvodná kamenná dlažba, opravili sa balkóny a inštalovali sa bezbariérové prvky.
Nové učebne i koncertná sála
V rámci modernizácie tried pribudli akustické panely aj nové zariadenie. Počet učební sa zvýšil na 38, k dispozícii sú nové skúšobne či špeciálne učebne pre zbor, orchester a bicie. Klenotom paláca je moderná koncertná sála s presklenou strechou v podkroví. Presklená je aj jej podlaha, ktorá zároveň tvorí svetlík, ktorý presvetľuje budovu zhora.
Sanačné omietky pomohli pri reštaurácii stien
Ako veľa historických pamiatok aj táto trpela zavlhnutými stenami.Veľkou výzvou pre reštaurátorov bola tiež obnova pôvodnej omietkovej výzdoby. V oboch prípadoch pri obnove pôvodných stien Domu Hudby sa využil bohatý sortiment Mapei sanačných a dokončovacích,jemnozrnných omietok. Sanácia stien v spodnej časti fasády bola vyhotovená pomocou sanačnej odvlhčovacej omietky MAPE-ANTIQUE RISANA. Na opravu ostatných miest fasády sa použila paropriepustná omietka MAPE-ANTIQUE NHL ECO INTONACO.
Sanačné malty z radu Mape-Antique sú svojím zložením podobné maltám, ktoré sa používali v minulosti, preto sú mimoriadne vhodné na obnovu budov s významnou historickou a kultúrnou hodnotou. Finálnu farebnú úpravu sanovaných stien na fasáde zabezpečil silikátový náter s vysokou priepustnosťou vodnej pary SILEXCOLOR PITTURA, spoločne s penetračným náterom SILEXCOLOR PRIMER. Vďaka jemnej štruktúre a vzhľadu sa v interiéri pri rekonštrukcii stien a na finálne vyhladenie povrchu použili jemnozrnné paropriepustné omietky MAPE-ANTIQUE FC CIVILE a MAPE-ANTIQUE FC ULTRAFINE.
Nesúdržné časti podkladu muriva prípadne pôvodných omietok boli najskôr spevnené s hĺbkovým penetračným náterom PRIMER 3296. V interiéri sa ochrana stien realizovala s použitím vysokokvalitnej, umývateľnej náterovej farby DURSILITE, vrátane farebného penetračného náteru DURSILITE BASE COAT. Farba je umývateľná, poskytuje vysokú kryciu schopnosť a dokonalú odolnosť proti zachytávaniu nečistôt.
Pri ochrane proti vode a vlhkosti bol použitý hydroizolačný systém Mapei, pozostávajúci z dvojzložkovej cementovej hydroizolácie MAPELASTIC a tesniacej pásky MAPEBAND EASY, ktorá slúži na vodonepriepustné utesnenie styku vodorovnej časti balkóna a fasády. Lokálne, na reprofiláciu degradovaných betónových častí sa použila rýchlotvrdnúca, vláknami vystužená tixotropná malta PLANITOP RASA & RIPARA.
Zdroj: PR článok MAPEI SK, s.r.o.