Gletovanie s metalickým náterom (pracovný postup)
Dôležité je nepodceniť technologickú prestávku a po brúsení povrchu odstrániť prach s ručnou metličkou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
05 | Druhá vrstva jemnej omietky
Druhá vrstva jemnej omietky sa nanesie hladkým antikorovým hladidlom v hrúbke približne 1 mm. V prípade potreby možno konzistenciu materiálu upraviť zmiešaním s malým množstvom vody (maximálne 1 %, t. j. približne 0,2 l). Omietka sa zahladí a zvyšky sa odstránia.
Vhodným podkladom sú armovacie vrstvy všetkých tepelnoizolačných systémov. Podklad musí byť pred aplikáciou tenkovrstvovej omietky čistý, suchý, nezamrznutý, nosný, zbavený prachu a zároveň musí byť rovnomerne nasiakavý. Znečistené povrchy treba umyť.
06 | Prebrúsenie povrchu
Po zaschnutí omietky (min. 7 dní) sa povrch opätovne prebrúsi brúsnym papierom.
07 | Odstránenie prachu
Prach vzniknutý pri brúsení sa odstráni pomocou ručnej metličky.
Nerovnosti povrchu
Ak sa technika gletovania s náterom použije na veľké plochy, v závislosti od kvality spracovania môžu byť za určitých svetelných podmienok viditeľné nerovnosti povrchu.
Zhodnosť farebného odtieňa sa dá garantovať len v rámci jednej výrobnej šarže. Aby sa predišlo prípadným rozdielom vo farebnosti, odporúča sa objednať celé množstvo naraz vrátane potrebnej rezervy.
08 | Finálny metalický náter
Následne sa pretrie náterom, ktorý sa nanáša v 2 pracovných krokoch pomocou vhodného valčeka (možno nanášať aj strojovo). Stupeň riedenia závisí od požadovanej konzistencie náteru a nasiakavosti podkladu. Na dosiahnutie želanej konzistencie je možné riedenie 5 % čistej vody.