Hlinené omietky: Späť (návrat) ku koreňom
Sú teplé, príjemné na dotyk, originálne a v posledných rokoch stále viac populárne. V stavebníctve reprezentujú trend ekologického a zdravého bývania, návrat ku koreňom. Reč je o hlinených omietkach.
Hlinené omietky sa dnes používajú pri obnove historických budov, ale aj v segmente novostavieb. Z obľubou sa používajú pre ekologické a nízkoenergetické objekty a aj pri moderných drevostavbách. Prekvapivo ich ale odborníci odporúčajú tiež k použitiu v panelákoch, pretože majú pozitívny vplyv na najväčší neduh panelových bytov, ktorým je vlhkostná mikroklíma.
Ponuka hlinených omietok na súčasnom trhu je veľmi široká a pestrá. Produktová rada od spoločnosti Cemix reprezentuje ucelený omietkový systém, ktorý je úplne rovnocenný s klasickými omietkovými systémami založenými na vápennej, alebo vápennocementovej spojivovej báze.
Kompletný omietkový systém
Omietkový systém tvorí Spojovací systém CLAY (401), ktorý zabezpečuje adhéziu omietky k podkladu. Na tento mostík sa nanáša vo vrstve max. 20 mm Hrubá jadrová omietka ručná (Cemix 482), alebo strojová (Cemix 412).
Jadrová omietka potrebuje dostatočný čas na vyzretie, na 1 mm hrúbky odporúča výrobca približne jeden deň zretia. Najskôr potom môže byť nanášaná vo vrstve cca. 2 mm vrchná Hlinená omietka jemná (Cemix 433). Aj tá má prírodne hnedý odtieň a jemnú štruktúru. Na vyzretie 1 mm omietky je opätovne potrebný jeden deň.
Hlinenú omietku jemnú je možné použiť, ako súčasť uceleného systému, alebo pre povrchovú úpravu klasických omietok. Jej povrch sa upravuje filcovaním a je možné ponechať ho bez náteru v prírodnom hnedom odtieni, alebo sa môžeme na omietku následne aplikovať systémový penetračný a interiérový náter.
Práca ide od ruky a bude Vás tešiť
„Hlinenky“ sa dajú použiť na nepálenú tehlu, ako aj na pálené murovacie prvky. Veľa stavebníkov si myslí, že aplikácia hlinených omietok je zložitejšia ako aplikácia omietok klasických. Je to práve naopak, práca s nimi je príjemná a ide od ruky. Nie sú potrebné žiadne ochranné pomôcky.
Materiál je dobre spracovateľný, dobre sa tvaruje, upravuje a udržuje. Prácu s hlinenými omietkami zvládnu aj svojpomocní stavebníci a ich výhodou je, že všetky chyby sa dajú ľahko napraviť. Hlinené omietky totižto nie sú oproti klasickým omietkam nikdy úplne uzatvorené a zatvrdnuté.
Odmenou je zdravý domov
Hlinené omietky sa skladajú z dvoch prírodných komponentov – kameniva a hliny. Hlavná prednosť hlinených omietok? Vďaka pórovitej štruktúre majú vysokú absorbčnú schopnosť a veľmi dobre regulujú vlhkosť vzduchu v interiéri.
Hlina má naviac antialergénne účinky, dokáže pohlcovať zápach a dym, neobsahuje žiadne chemické ani priemyselné prísady a má schopnosť akumulovať teplo. Jej tepelne akumulačné vlastnosti poznáte dotykom, pretože steny sú charakteristické príjemnou povrchovou teplotou.
V uzatvorených priestoroch trávi človek viac ako dve tretiny svojho života a preto by pre neho kvalita a zdravotná nezávadnosť vnútorného prostredia mala byť prioritou. Hlinené omietky do našich domovov vracajú prírodu a rovnako ako drevo, kameň alebo vlna, pozitívne ovplyvňujú našu psychiku. Príroda nás vracia ku koreňom a energiu nám dodáva, neberie.
Bližšie informácie nájdete na stránke www.cemix.sk