Hydroizolačný systém odvetrávanej fasády (pracovný postup)
Obklady obvodových plášťov budov z kovu alebo dreva sa z architektonických dôvodov mnohokrát navrhujú s otvorenými škárami. Fasáda je potom štruktúrovaná a nepôsobí plocho. Pri takýchto riešeniach je však použitá tepelná izolácia vystavená vyšším nárokom a je potrebná jej dôkladná ochrana pred vlhkosťou a nečistotami.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podobné riešenie sa zvolilo aj pri obvodovom plášti troch bytových veží Sky Parku. Pri výbere hydroizolačného systému na použitej odvetranej fasáde bolo potrebné splniť štyri zásadné požiadavky: požiarnu odolnosť, UV stabilitu materiálu pri otvorených škárach, odolnosť proti vetru a difúznu otvorenosť.
Na zabezpečenie kompaktného a funkčného celku ochrany tepelnej izolácie prevetrávaného fasádneho systému tvoreného hliníkovým fasádnym obkladom a exoskeletom zo špeciálneho GRC betónu vystuženého sklenými vláknami sa použila fasádna fólia na báze polyesterovej textílie so špeciálnou akrylátovou vodotesnou vrstvou v kombinácii so systémovou páskou.
Vodotesná vrstva špeciálnej textílie a dlhodobá UV odolnosť zabezpečujú spoľahlivú ochranu tepelnej izolácie z vonkajšej strany. Hodnota Sd len 0,02 m umožňuje odparenie prípadnej vlhkosti z konštrukcie. Ďalšou dôležitou výhodou tejto kombinácie výrobkov je systémový certifikát triedy reakcie na oheň B, s1, d0 (ťažko horľavá) podľa STN EN 13501-1+A1. Pri výbere zohrala svoju úlohu aj vysoká UV odolnosť a vysoká pevnosť fólie. Keďže má stavba až 31 nadzemných podlaží, musí odolávať veľkým náporom vetra a tiež spĺňať prísne protipožiarne opatrenia.
Primárnou funkciou pásky bolo vyriešenie detailov v spojoch fólie, ich zabezpečenie proti vnikaniu dažďa, prípadne snehu, a napojenie na kotvy prestupujúce cez fasádnu fóliu. Sekundárnou funkciou bolo zabezpečenie vetrotesnej obálky budovy a tým zníženie energetických strát. Detail pod oplechovaním parapetov hliníkových okien zabezpečila štruktúrovaná rohož s difúznou fóliou.
Čo budete potrebovať
- Difúzna fasádna hydroizolačná fólia
DELTA®-FASSADE S
použitie: pod fasádny obklad so škárami do 50 mm, plošná hmotnosť: približne 270 g/m2, šírka: 1,5 m, dĺžka kotúča: 50 m - UV stabilizovaná lepiaca páska
DELTA®-TAPE FAS
šírka: 60/100 mm, dĺžka kotúča: 20 m - Štruktúrovaná rohož
DELTA®-TRELA
odvádza kondenzát spod plechovej krytiny,
výška nôp: 8 mm, útlm hluku: do 15 dB,
šírka kotúča: 1,5 m, dĺžka kotúča: 30 m - Hliníkové kotvy
- Minerálna vlna
- Plastové tanierové kotvy
- Hliníkový rošt
- Kovové bondové fasádne kazety
01 | Hliníkové kotvy
Na obvodový železobetónový skelet sa osadili hliníkové kotvy budúcej prevetrávanej fasády.
02 | Zateplenie fasády
Skelet sa zateplil fasádnou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny s hrúbkou 200 až 300 mm (v závislosti od miesta použitia). Minerálna vlna sa lepila na železobetónový podklad a zabezpečila sa tanierovými kotvami proti sklzu.
03 | Difúzna fasádna fólia
Na tepelnú izoláciu sa aplikovala difúzna hydroizolačná fólia, ktorá chráni minerálnu vlnu pred vlhkosťou. Fólia sa spája v mieste presahu pomocou systémovej UV stabilizovanej lepiacej pásky.
04 | Upevnenie fasádnej fólie
Difúzna hydroizolačná fólia sa upevnila do vrstvy minerálnej vlny kotvením pomocou plastových tanierových kotiev.
05 | Utesnenie detailov
Všetky detaily a priestupy v difúznej hydroizolačnej fólii – hliníkové konzoly, ukončenia a napojenia na ostatné materiály (železobetón, detaily pri nadpraží hliníkového okna a pod.) – sa zabezpečili pred prenikaním vlhkosti pomocou UV stabilizovanej lepiacej pásky.
06 | Detail pod parapetom
Detail pod parapetom hliníkového okna sa zabezpečil pomocou štruktúrovanej rohože, ktorá sa kladie nopovou štruktúrou vždy hore. Na štruktúrovanú rohož sa priamo aplikoval plechový parapet.
07 | Hliníkový rošt
Na hliníkové konzoly, ktoré vytvorili odvetrávaciu medzeru, sa osadil hliníkový rošt, ktorý bolo potrebné rektifikovať.
08 | Fasádne kazety
Na vyrovnaný rošt sa inštalovali kovové bondové fasádne kazety so škárou medzi spojmi 20 mm.
09 | Škára medzi prvkami exoskeletu
Medzi prvkami bieleho exoskeletu zo špeciálneho GRC betónu vystuženého skleneným vláknom sa zachovala škára medzi spojmi so šírkou 30 mm.
FOTO: Martin Matula
Článok bol publikovaný v časopise Stavebné materiály 04/2020.