Ikonická budova cube berlin: priekopník udržateľnosti v srdci Berlína
Berlín je mesto, ktoré sa neustále mení. Jasne to ilustruje budova s názvom cube berlin („berlínska kocka“) na Washington Platz, hneď vedľa hlavnej stanice. Dokonalé kubické teleso s dĺžkou strán 42,5 metra s piatimi rovnako dôležitými fasádami vrátane strechy pripomína pohľad do kaleidoskopu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dynamická interakcia s okolím
Architekti z dánskej firmy 3XN použili pri návrhu berlínskej kocky dynamický princíp. V závislosti od polohy a uhla pohľadu ponúka okoloidúcim reflexná fasáda vždy iné, takmer kaleidoskopické vnímanie okolia.
„Našou myšlienkou, ktorá stála za dizajnom architektonického telesa, bolo preskúmať nové spôsoby, ako by sa kancelárske budovy mohli zapojiť do verejného priestoru a vstúpiť s ním do dialógu,“ hovorí Torben Østergaard, partner spoločnosti 3XN, ktorá je architektom projektu.
Vrstvenie dvoch fasád vytvára odrazy, ktoré zabezpečujú kaleidoskopický efekt a ponúkajú možnosť využitia vonkajších balkónov na fasáde. Tieto balkóny sú rozmiestnené po budove tak, aby sa fasáda dynamicky menila a všetky pohľady na budovu boli jedinečné. Pri pohľade na fasádu je jasné, že „berlínska kocka“ je všetko, len nie obyčajná, a to aj zvnútra.
Udržateľnosť v kocke
Výnimočná architektúra sa vnútri spája s udržateľnou správou budovy. Kompaktná budova má kompletne presklenú fasádu. Odvetraná dvojitá fasáda prepúšťa dovnútra svetlo a v lete účinne chráni pred prenosom tepla a poskytuje prirodzenú ventiláciu. Fasáda je súčasťou energeticky hospodárnej budovy, kde sa prebytok energie, napríklad z tepla, z jedného miesta využíva na ochladzovanie v inej oblasti. Budova je úsporná o viac ako 25 %, ako stanovuje nemecká vyhláška o úsporách energie.
cube berlin posúva koncept inteligentnej budovy na novú úroveň využitím samoučiaceho sa „mozgu“, „Cube Brain“. Tento virtuálny asistent koordinuje všetky jednotlivé systémy, ako je kontrola prístupu, prevádzka výťahu, ovládanie klímy a osvetlenia, rezervačné systémy a iné. Tie sú prepojené a umožňujú efektívnejší a pútavejší používateľský zážitok. Používatelia majú k inteligentnému systému prístup prostredníctvom aplikácie.
Na udržateľnosť sa myslelo taktiež pri výstavbe a výbere dodávateľov. Spoločnosť Geberit vypracovala stratégiu udržateľnosti už pred viac ako 30 rokmi a neustále sa snaží inovovať výrobné postupy tak, aby reflektovali súčasné potreby. Vďaka dostupnosti Environmentálnych vyhlásení o výrobkoch (EPD) je možné výrobky Geberit použiť aj pre budovy postavené v súlade s najvyššími normami udržateľnosti , ako sú Minergie, DGNB, BREEAM alebo LEED.
V „berlínskej kocke“ sa využil podtlakový systém odvodnenia striech Geberit Pluvia, kanalizačné systémy Geberit Silent db20 a Geberit PE, inštalačné systémy Duofix, podomietkové nádržky Sigma a WC Renova.
Spoznajte výrobky Geberit na www.geberit.sk.
Zdroj: PR článok Geberit Slovensko s.r.o.